Sürekli ve Geçici İş Göremezlik Raporu Ödeneği nedir? İş Göremez Raporu 2022 , Şartları Nedir,Nasıl Alınır?

20.04.2022
8
Okuma Süresi: 13 dakika
A+
A-
Sürekli ve Geçici İş Göremezlik Raporu Ödeneği nedir? İş Göremez Raporu 2022 , Şartları Nedir,Nasıl Alınır?

Sürekli ve Geçici İş Göremezlik Raporu Ödeneği Nasıl Alınır?

Sürekli ve geçici iş göremezlik rapor ödemesi, işçinin gelir kaybını önlemek için ödeniyor. SGK tarafından koyulan şartların sağlandığında yapılan ve rapor parası olarak bilinen iş göremezlik ödemeleri, İş kazası veya meslek rahatsızlığı yaşanması halinde işçinin yaşadığı maddi kayıp riskini tamamen kaldırıyor.

SGK dan yetkilendirilen sağlık kuruluşları ve hekimlerden alınmış raporlara göre verilen sürekli veya geçici iş göremezlik raporu ödeneği bilgiler vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Sürekli ve Geçeçi iş göremezlik raporu 2022 yılı içinde çok merak edildi.

İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

İş göremezlik ödeneği iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle çalışamayacak duruma gelmiş işçilerin maddi kayıplarını önlemeye yönelik tanımlanan ödenektir. 4A ve 4B sigortalılık statüsüne tabi çalışanlar için tanımlanan ödenek, iki kategori altında verilir.

Geçici İş Göremezlik Nedir?

Geçici iş göremezlik, sigortalıların iş kazası, meslek hastalığı veya hastalık, analık gibi durumlar nedeniyle geçici olarak çalışamaz duruma gelmeleridir. Geçici sakatlık oluşması için SGK yetkili hekiminden veya sağlık kurulundan istirahat raporu alınması gerekir. Sağlık kuruluşlarının veya kriterleri sağlayan doktorların raporlarına göre, sigortalı, raporda belirtilen dinlenme süresi boyunca geçici malullük aylığına hak kazanabilir. Sürekli iş göremezlik, sigortalı işçinin meslekte satın alma gücünün olmaması durumudur. İşçi, geçirdiği bir iş kazası veya meslek hastalığı sonrasında tedavisinin ardından tam olarak iyileşemez ve işsiz kalırsa, sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanır.

Sürekli İş Göremezlik Nedir?

Engelli kartı alabilmek için SGK tarafından yetkilendirilmiş hastane, sağlık ocağı veya doktora gitmeniz gerekmektedir.

İşçi, başından geçen iş kazası veya meslek rahatsızlığının sonrasında yapılan tedavilerin ardından tamamen iyileşemez ve çalışma gücünden yoksun kalırsa, sürekli iş göremezlik ödeneği alır.

 • Meslekte kazanma gücünün kayıp oranı ise yayımlanmış “Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği” içinde yer alan cetvele göre belirlenir. Kayıp oranlarına göre bağlanacak sürekli iş göremezlik geliri ikiye ayrılır: Sürekli Kısmi İş Göremezlik Geliri: Meslekte kazanma gücünün %10 ile %99,9’u arasında yitirilmesi durumunda bağlanır.
 • Sürekli Tam İş Göremezlik Geliri: Meslekte kazanma gücünün %100’ünü (tamamını) yitiren işçilere bağlanır.

SGK’dan İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır?

İşsizlik raporu  alabilmek için SGK dan yetkilendirilmiş devlet veya özel hastane, sağlık ocağı veya doktora gitmeniz gerekmektedir. Çalışan hastalık, hamilelik veya iş kazası nedeniyle çalışamayacak durumda ise doktordan iş göremezlik raporu alır.

E-Devlet İş Göremezlik Raporu Sorgulama

E devlet rapor sorgulama Sağlık Bakanlığı hizmet menüsünde yer alan “İyileşme Raporlarını Görüntüle” sayfasından veya Sağlık Kurumu Sosyal Güvenlik (SGK) hizmet menüsünde yer alan “Engelli Ödemesine Bak 4A/4B” sayfalarından görüntülenebilir.
sorgusu için TC Kimlik numarasına ek olarak e-devlet şifresi de istenmektedir.

E-Devlet şifresi bulunmayan vatandaşlarımız, en yakın PTT şubesine müracaat ederek 2 TL işlem ücreti karşılığında kapalı zarfta şifrelerini almaları gereklidir. Şifresini alan vatandaşlarımız E-Devlet’ten istirahat raporu görüntülemesi için sırası ile şu işlemleri tamamlamalıdır:

 1. Rapor sorgulama adresini kullanarak “İstirahat Raporları Sorgulama” sayfasına ulaşın.
 2. Ulaştığınız sayfada işleme devam edebilmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 3. TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak E-Devlet giriş işlemini tamamlayın.
 4. Açılan sayfada alınan son raporlarınız görüntülenir. Sorgulama yaptığınız raporun detaylarına “Raporu Görüntüle” butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 5. 4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yaparak “4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme” sayfasına ulaşın.
 6. Kimlik doğrulama yaparak sorgulama sonucuna ulaşın.
 7. İlk sekmede ödenen rapor paralarına ilişkin bilgi yer alır.
 8. “Raporlar” sekmesine geçiş yaparak ayakta ya da yatarak tedaviye yönelik verilen raporlarınızın bilgisine ulaşabilirsiniz.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar?

Geçici maluliyet ödeneği 2022’de artırıldı. Hatırlayacağınız gibi, geçici maluliyet ödeneği ayakta tedavi için günlük ücretin üçte ikisi, hastanede tedavi için günlük ücretin yarısı kadar ödenmektedir. Son zamla birlikte asgari ücreti ikramiyeye esas alan işçi, ayakta tedavi için 111 lira 20 kuruş, yatarak tedavi için 83 lira 40 kuruş alacak.

İş Göremezlik Ödeneği Ne Zaman Yatar?

İş göremezlik ödemeleri SGK tarafından yapılan inceleme ve verilen onay ardından PTT’ye yatırılır. Ödemeler, SGK’ya işverence yapılan bildirimi takip eden 15 günlük süre içinde tamamlanır. En geç 15 gün içinde çalışanın hesabına yatırılan rapor parasının 2 ay içinde alınması gereklidir.

İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alınır?

İşçi, İş göremezlik ödeneğinden faydalanmak adına SGK tarafından belirlenmiş mevzuat koşullarına uygun olmalıdır. SGK nın belirlediği mevzuat ise iş göremezlik ödeneğinden faydalanması için çalışanlar şunları yapmalıdır:

 1. Çalışan, SGK tarafından yetkilendirilen sağlık kuruluşlarına müracaat ederek istirahat raporu almalıdır.
 2. Çalışan, raporunu en hızlı sürede işverene teslim etmelidir.
 3. İşveren, en geç 5 gün içerisinde raporu e-rapor sistemine bildirmelidir.
 4. SGK tarafından yapılan ve en geç 15 gün içinde sonuçlandırılan değerlendirme süreci beklenmelidir.
 5. Değerlendirme sürecine ilişkin bilgi almak ve rapor parası ödendi bilgisine ulaşmak için E-Devletten rapor parası sorgulama yapılmalıdır.
 6. Ödemenin yapıldığı bilgisi alınması halinde PTT şubelerinden en geç 2 ay içinde ödemeler alınmalıdır.

İş Göremezlik Ödeneği Alma Şartları

İş göremezlik ödeneğinde belirlenen koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 1. İş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıllık sürede, en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin bildirilmiş olmalıdır.
 2. Rapor başlangıç tarihinde, sigortalılık devam ediyor olmalıdır.
 3. Alınan raporun, SGK tarafından yetkilendirilen hekim ya da sağlık kurum ve kuruluşlarından alınmış olmalıdır.

İş Göremezlik Rapor Ödeneği Başvurusu

İş göremezlik ödeneği başvuruları gerekli şartları sağlayan çalışanların aldıkları raporları işyerlerine teslimi ile başlar. Alınan raporların SGK’ya en geç 5 gün içinde işveren tarafından ulaştırılması gereklidir.

Bu nedenle sigortalı, iş göremezliği nedeniyle SGK yetkili hekim ya da kurumları zaman kaybetmeden işyerine ulaştırmalıdır. İşveren, e-rapor sistemine en geç 5 gün içinde rapora girerek ve iş göremezlik rapor ödeneği başvurusu tamamlanmış olur.

Hamilelikte Alınan İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

Hamilelik sırasında iş göremezlik ödeneği, analık parası veya analık nedeniyle geçici iş göremezlik adı altında kanunla ödenir. Kanun, kadın işçilerin doğumdan önceki ve sonraki sekiz haftayı kapsayan toplam 16 hafta çalışmasına izin vermiyor. Bu süre zarfında SGK gelir kaybı yaşamamak için ücretin üçte ikisini öder.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Geçiren İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alabilir?

İş kazaları ve meslek hastalıkları için malullük aylığı geçici veya kalıcı olarak ödenebilir. İş kazaları ve meslek hastalıklarından doğan tazminatlar için sigortalı için prim günü şartı aranmaz. İşverenler, iş kazasının meydana geldiği tarihten itibaren 3 iş günü içinde durumu SGK’ya ve kolluk kuvvetlerine bildirmek zorundadır.

İşverenler, SGK’ya bildirimde bulunmak için “SGK Bildirim” adresi üzerinden ulaşılan “İş Kazası ve Meslek Hastalığı E-Bildirim (İşveren Bildirimi)” sayfasını kullanabilir. İşveren bildirimde bulunmasa bile çalışan, geriye dönük iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmektedir. Yapılan bildirim ardından rapor SGK’ye iletilir ve çalışan, rapor alınan tüm günlerin parasını alabilir.

Sürekli İş Göremezlik Raporundan Nasıl Yararlanılır?

Sürekli iş göremezlik raporundan yararlanmak isteyenler, gerekli şartları taşımaları halinde aldıkları raporu işverene teslim ederek başvurularını tamamlayabilirler. İşverenler ise e-rapor sistemi üzerinden en geç 5 gün içinde bildirimde bulunmalıdır.

SGK’dan gelen onay sonrası sigortalı, sürekli iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmektedir. Meslekte kazanma gücünün en az yüzde 10’unu kaybeden çalışanlar ödenekten yararlanabilmek için aşağıdaki belgeler ile birlikte SGK Sağlık Kuruluna başvuru yapmalıdır:

 1. İşe girişte alınan sağlık raporu,
 2. İş kazası/meslek hastalığı bildirim belgesi,
 3. İş yeri çalışma şartlarını gösteren rapor ve tutanaklar,
 4. Çalışır/çalışamaz raporu,
 5. Geçici iş göremezlik raporu,
 6. İş kazası/meslek hastalığı tedavisine ilişkin hastanelerden alınan hastalık seyrini gösterir evraklar,
 7. Kişinin son durumunu gösteren sağlık kurulu raporu.

Sürekli İş Göremezlik Maaşı

Sürekli iş göremezlik aylığının hesaplanmasında kullanılacak desteğin türüne göre farklı formüller kullanılarak hesaplamalar yapılmaktadır. İş için satın alma gücü 0,9 € kaybeden ve sürekli malullük ödeneğinden yararlanan sigortalı işçi, aylık gelirinin p’si kadar maaş alır. 0 kalıcı sakatlık derecesine sahip çalışanlar, sürekli kısmi sakatlık durumunda yardım alırlar.

Sürekli İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır?

Sürekli iş göremezlik raporuna sahip olmak için çalışanlar, başvurularını başalarına gelen iş kazası ya da meslek hastalığı sebebiyle yapar. İş gücünün en az yüzde 10 ve en fazla yüzde 99 oranında kaybedilmesi halinde yararlanılacak ödemeler için rapor, SGK nın yetkilendirdiği sağlık hizmeti kurumlarında alır. En az yüzde 10 oranında iş göremezlik derecesi raporla tespit edilip onaylanan çalışan, sürekli iş göremezlik gelirini almak için tüm şartları yeine getirmiş olur.

Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Alanların Hakları Nelerdir?

Sürekli iş göremezlik Ödeneği alan kişilerin haklarından ilki, aylık gelirlerinin p’i kadar ödenen maaştır. Daimi malullük aylığı ile aynı zamanda ikinci bir maaş veya malulen aylığı çekilebilir. Kalıcı maluliyet yardımı alan bir kişi; En az 10 sigorta yılınız varsa ve asgari 1.800 gün prim ödediyseniz, malulen aylığı almaya hak kazanabilirsiniz. İş Göremez Raporu, aylığı süresince SGK tarafından ödenen daimi  bildirimi kesintisi yapılmamaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.