Yıllık İzin Süresi Hesaplama

06.04.2022
11
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Yıllık İzin Süresi Hesaplama

,

Yıllık izin süresi hesaplama işçileri en çok ilgilendiği konulardan biridir. Yıllık izin özellikle yaz mevsiminde işçiler tarafından kullanılır. Yıllık izin hakkı tüm çalışanların kullanabileceği ücretli izinlerdir. Kıdem derecesi senelik izin süresini etkilemektedir. Aynı iş yerinde en az 1 yıl süreyle çalışan herkes minimum 14, maksimum ise 24 gün  ücretli yıllık izin kullanma hakkına sahiptir.  

Yıllık İzin Nedir? 

 

İşçinin, işe başladığı yerde deneme süresi dahil olmak üzere en az 1 sene çalıştıktan sonra hak ettiği ücretli izin yıllık izindir. Bu izin hakkı, hizmet süresi dikkate alınarak belirlenmektedir. İşçi yıllık ücretli izin hakkından vazgeçemez 

Kimler Yıllık İzin Kullanabilir? 

 

Çalışan, mesleğini 1 sene boyunca icra ettiği takdirde yıllık iznini kullanabilir. Yıllık izin süresi kıdeme göre değişmektedir. Kanunla korunan, işverenin inisiyatifine bağlı olan ya da işçi tarafından vazgeçilmesi mümkün olmayan izin, işçilerin en temel hakkıdır. 

Yasaya bakıldığı zaman 1 yıldan az çalışmış vatandaş için ücretli yıllık izin hakkı yoktur. Fakat işin yoğunluğu ve işverenin inisiyatifine göre 1 yılın sonunda elde edilecek izin hakkının bir kısmı ya da tamamı işçiye kullanması için verilebilir. 

 

Özel Sektör Çalışanları için Yıllık İzin Kaç Gün? 

 

Yıllık izin hakkı 4857 sayılı kanunla koruma altına alınmaktadır.. Bu nedenle özel sektörde çalışanların yıllık izin süreleri kanuna göre uygulanmak zorundadır. Bunun yanı sıra firma sahibi kendi inisiyatifini kullanarak minimum izin süresini değiştirmek haricinde işçi için farklı uygulamalara karar verebilmektedir.  

Yasaya göre hafta tatili olarak belirlenmiş günler yıllık izin hakkı olarak kullanılamaz. Yani ülkemizde pazar günleri yıllık izin hakkına girmemektedir. Yine yasa baz alındığında işçinin yıllık izin talebini 1 ay önceden onaylatması gerekmektedir. 

 

Devlet Memurları için Yıllık İzin Süreleri  

 

Devlet memurlarının yıllık izin süreleri belirlenmiş hüküm ve yasalara göre uygulanmaktadır. Bu hüküm ve yasalar oldukça net bir biçimde devler memurlarının yıllık izin hakları ile ilgili bütün bilgileri vermektedir. 

 

SGK‘lı İşçilerin Yıllık İzin Ücretleri 

 

SGK işçilerinin yıllık izin ücretlerini hesaplamaları bir formüle dayanmaktadır. Bu formül şöyledir; brüt ücret üzerinden belirlenen günlük ücret, kullanılmayan izin gün sayısı ile çarpılır. Kesintiler düştüğünde ise işçiye ödenecek izin ücreti belirlenir. Kullanılmamış yıllık ücret ise işçinin o ayki maaşına yansıtılarak ödenmiş olur. 

 

Devlet Memurları için Yıllık İzin Parası Hesaplama  

 

SGK’lı işçiler ile devlet memurları için yıllık izin hesaplaması aynı şekilde yapılır. Hesaplama yine brüt ücret ile yapılır ve brüt ücrete yan gelirler elde edilmez. Sonuçtan; SGK payı, gelir vergisi ve damga vergisi düşürülür. Böylece sonuç bulunmuş olur. 

İşçi 2 senenin yıllık iznini bir arada kullanma hakkına sahiptir. Aynı zamanda hafta sonu tatilleri yıllık izin hakkında eklenemez. Ülkemizde sadece pazar günü hafta tatili olduğundan dolayı pazar günlerinin yıllık izinlere eklenmediği söylenebilir. 

 

Resmî Tatiller Yıllık İzin Süresine Dahil Edilir Mi? 

 

İşçinin izinli olduğu zamana denk gelen resmi tatiller de hafta sonu tatili gibi yıllık izin süresine dahil edilmemektedir.  

 

Kullanılmayan Yıllık İzinler 

 

Kullanılamayan ya da kullanılmayan yıllık izinler devretmektedir. Yıllık iznin tamamını ya da bir kısmını kullanmayan işçiler, yıllık izin bir sonraki seneye devrettiği için bir sonraki sene yıllık izninin geri kalanını kullanabilmektedir.  

 

İşçi, kullanmadığı yıllık izin için para talebinde bulunamaz ve hakkı olan yıllık izinden feragat edemez. Kullanılmayan yıllık iznin ödenmesi durumu yalnızca işçinin işten çıkması halinde mümkün olabilir. 

Aynı İş Yerinde Tekrar Çalışma Durumunda Yıllık İzin 

 

İşçi, daha önce çalıştığı iş yerinde henüz 1 yılını doldurmadıysa ve bir süre sonra aynı yerde tekrar çalışmaya başlamışsa, 1 yıldan kalan süresini tamamladıktan sonra yıllık izne çıkmaya hak kazanır. Eğer kişi işten çıkmadan önce avans olarak yıllın izin hakkını kullanmışsa, işe tekrar girdiğinde 1 yıllık süresi tekrar başlar ve 1 yıldan önce yıllık izin hakkına sahip olamaz.  

 

Yaşa Göre Yıllık İzin Süresi 

 

İş kanununa göre çalışanların izin süreleri, hizmet sürelerine göre değişmektedir. 18 yaşından küçükler, 18-50 yaş arası işçiler ve 50 yaşından büyükler için izin süreleri farklıdır. 

18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük işçilerin yıllık izin süreleri 20 günden az olmamalıdır. 

 

 

 

mes has 1

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.