2022 Doğum Parası Nasıl Alınır

06.04.2022
15
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
2022 Doğum Parası Nasıl Alınır

Doğum parası nasıl alınır? Ne kadardır? Şartları nelerdir? Okurlarımız tarafından çok sık merak edilen sorulardan.

 

DOĞUM YARDIM PARASI 

 

Doğum yardım parası nedir? Doğum parası, doğum yapan ebeveyne, bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına devlet tarafından ödenen sosyal yardımdır. Doğum yardım parasının miktarı çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir.

 

2022 DOĞUM PARASI MİKTARI

 

Doğum parası miktarı çocuk sayısına göre değişiklik gösterdiği gibi 2022 yılında güncel doğum yardım miktarları şöyledir; ilk çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü Çocuk için 600 TL. Aynı zamanda doğumdan sonra ihtiyaç sahiplerine mama ve bez gibi yardımlar da yapılmaktadır.

 

DOĞUM PARASI ALMAK

 

Doğum parası almak için annenin normal doğum yapmış olması gerekmektedir. Doğum parası yardımı, doğumdan sonra devlet tarafından anneye yapılır. Bu yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

 

DOĞUM PARASI BAŞVURUSU 

 

2022 doğum parası başvurusu yapmak yalnızca 2 adımda mümkün. Bulunduğunuz konumdaki İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderek bebeğinizi Kimlik Paylaşım Sistemi’ne kaydettirmeniz gerekiyor. Daha sonra Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek burada doğum parası başvurusu için dilekçe doldurmanız gerekiyor. Bu şekilde doğum parası başvurusunu yapmış oluyorsunuz.

 

DOĞUM YARDIM PARASI ŞARTLARI

 

Doğum yardım parası için başlıca şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Doğum yardım parasına annenin şahsen başvurması gerekmektedir. Bir diğer husus ise doğum yardım parası 15.05.2015 tarihinden sonra doğum yapmış olanlar için geçerlidir. En önemli nokta ise annenin normal doğum yapmış olmasıdır.

 

DOĞUM YARDIM PARASI SORGULAMA 

 

Başvurduktan sonra doğum yardım parasını iki şekilde sorgulayabilirsiniz. PTT müşteri hizmetlerine; 444 1 788 numarasından ulaşarak adınıza doğum yardım ödeneğinin çıkıp çıkmadığını sorabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise e-devlet. E devlete girerek “Doğum Parası Sorgulama” seçeneğinden doğum yardım parası başvurunuz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

DOĞUM YARDIM PARASI NEREYE YATAR?

 

Doğum yardım parası, bir sonraki ayın 25’ine kadar PTT hesabından adınıza yatırılır. Size en yakın PTT şubesine giderek doğum yardım ödeneğinizi alabilirsiniz. dddddddd dogum dogum yardim

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.