SGK Rapor Parası Ne Zaman ve Nereden Yatar?

07.04.2022
9
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
SGK Rapor Parası Ne Zaman ve Nereden Yatar?

İşveren, raporu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirdikten ortalama 15 sonra SGK rapor parası yatar. Para, kişinin PTT hesabına yatırılır. SGK rapor parasının işçi tarafından 2 ay içinde PTT’den alınması gerekmektedir. SGK rapor parası 2 ay içinde alınmadığı takdirde para SGK’ye iade edilir.

İşçi; kaza, doğum, hastalık gibi nedenlerle geçici olarak çalışamayacak ise hastaneden rapor almalıdır. Kişi bu raporu işverene ulaştırdıktan sonraki 15 gün içinde para işçinin hesabına yatar.

 

SGK Raporu Nereden Alınır

 

SGK raporu hastanelerden alınmalıdır. Çalışan doktor tarafından muayene edildikten sonra raporunu almalı ve işverene bu raporu bildirmelidir. Özel hastaneler, devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarının hepsi SGK raporu verir. Bu raporların hepsi, SGK ile anlaşmalı olsun, olmasın kabul edilmelidir.

 

SGK Rapor Parası Hesaplama

 

Son 3 aylık brüt gelir ve son 3 aylık prim gün sayıları toplanır. Raporlu gün sayısından 2 çıkarılır. çünkü  2 günlük ücret işveren tarafından ödenir. 3 aylık brüt gelir, 3 aylık prim gününe bölünür. Sonuçla raporlu olunan gün sayısı çarpılır. Çıkan sonuç, eğer ayakta tedaviyse 2 ile çarpılıp üçe bölünür. Yatarak tedaviyse 2’ye bölünür. Yarısı alınır. Böylece rapor parası bulunmuş olur.

 

SGK’den ödeme alabilmek için raporun en az 3 günlük olması gerekmektedir. 2 ya da daha az günlük olan raporlara ücret ödenmez.

 

SGK Rapor Parası Alabilmek İçin Ne Gerekir

 

SGK rapor parası alabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Öncelikle kişinin işyerinde çalışan olması gerekir. Kaza, hastalık ya da anne olma durumlarından birini yaşıyor olması gerekmektedir. Bu raporu almak isteyen kişiler, prim borcunun olmadığından emin olmalıdır. Ortada bir teşhis olması çok önemlidir, aksi takdirde SGK tarafından işçiye herhangi bir ödeme yapılmaz.

 

SGK Raporu Sorgulama

 

SGK raporunu sorgulayabileceğiniz 4 kurum vardır. İlk olarak e-devlet üzerinden SGK raporu orgunuzu yapabilirsiniz. Aynı şekilde Ziraat Bankalarından da bu sorguyu yapabilirsiniz. PTT şubeleri ve ALO 170 ise SGK raporunuzu sorgulayabileceğiniz bir diğer kuruluşlardır.

 

sgk sgkk

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.