Engelli Memur İşe Alım Şartları Neler?

07.04.2022
9
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Engelli Memur İşe Alım Şartları Neler?

Yapılan açıklamaya göre, 2022 yılında engelli vatandaşlarımız memur olmak için başvuru yapabilir. %40 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlar E-KPSS’ye girip gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde memur olmaya hak kazanırlar. Engelli bireyler kendi tercihlerine göre değil, eğitim ve engel durumuna göre E-KPSS’ye girmeye hak kazanırlar. Engel durumlarına uygun şartlarda sınava girer ve engel durumlarına uygun şartlarda bir işte memur olarak çalışırlar.

Bu Sene Kaç Engelli Memur Kadroya Alınacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre bu sene 2.927 engelli memur ataması yapılacak. Ancak 2022 engelli memur atamaları hakkında henüz kesin bir duyuru yapılmadı.

Engelli Memur İşe Alım Şartları

2022 Yılında engelli memur işe alım şartları kapsamında %40 ve üzerinde engeli bulunanlar devlet memuru olmak için başvuru yapabilir. Engelli memur işe alım şartlarını karşılayanlar E-KPSS’ye girerek ya da kuraya kayıt yaptırarak bunların sonuçlarına göre devlet memurluğu için tercih yapıp atanabilirler.

Engelli bireylerin E-KPSS’ye ya da kuraya katılma hakları kendi tercihlerine göre değil, eğitim seviyelerine göre yapılır. Engel oranı ve eğitim seviyesi gibi bilgileri doğrulayarak başvuru yaptıktan sonra başvuru sonuçlarına göre tercih yapmaları istenir ve sonrasında atamaları gerçekleşir.

Engel gruplarına göre uygun şartlarda sınava girdikleri gibi atandıkları kadroda da engel gruplarına uygun işler yaparlar.

2022 Yılında Kaç Engelli Memur Kadroya Alınacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 yılında 2 bin 927 engelli memur ataması yapılacağını ifade etmişti. 2022 yılında alınacak 2.927 engelli memur atamaları ile ilgili henüz resmi bir kanaldan açıklama yapılmadı. Yakın bir zamanda atamalar ile ilgili açıklama yapılmasını bekliyoruz.

Engelli Memur İşe Alım Başvuru Yöntemleri

Vatandaşlarımızın öncelikle E-KPSS’ye girerek sınav sonucuna göre tercih yapmaları gerekmektedir. Atamalar bu tercihlere göre gerçekleştirilir. Bir diğer seçenek ise kura yöntemidir. Adaylar kura yöntemi ile boş kadrolara yerleştirilebilir.

Engelli Memur İşe Alım Başvuru Ücreti

Engelli memur işe giriş başvuruları için hem E-KPSS’ye girecek hem de kura ile atanacak memur adayları belirli bir ücret öder. Başvuru zamanından önce yetkililer tarafından  ücret miktarı kamuoyuna duyurulur. Açıklanan başvuru tarihleri içerisinde bu ücretin yatırılması gerekmektedir. Bu tarih aralığında ücreti yatırmayan kişinin başvurusu geçersiz sayılır ve ücret kişiye iade edilmez. Aynı şekilde fazladan ücret ödeyen engelli memur adaylarının da ücreti geri ödenmez.

E-KPSS için belirlenen en son sınav ücreti120 TL idi. Kişi, bu ücretin tamamını kendi ödemez. Yalnızca 35 TL’sini adayın kendisinin ödemesi gerekmektedir. Kalan 85 TL ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli memur adayı için karşılanır.

Engelli memur adayı eğer kura yöntemi ile atanmayı seçerse 20 TL ödemesi gerekmektedir. Bu ücretin hepsi engelli memur adayı tarafından karşılanır.

E-KPSS Sınavına Başvuru Şartları

Başvuracak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. İstisnai durum ise, sanat ve meslek okulu bitirmiş adaylar için 15 yaşından büyük olmaları yeterlidir. Kişinin 65 yaşından büyük olmaması gerekmektedir. Lise, ön lisans ve lisans mezunu olan bireyler E-KPSS’ye girmeye hak kazanırlar. Engelli memur adaylarının sınava girdikten sonraki sınav geçerliliği süresi 4 senedir. Bu sınav 2 senede bir tekrarlanır. Kişi daha önce kura kaydı yapmış ise 4 sene içerisinde E-KPSS’ye engelli memur adaylığı için başvurabilir. E-KPSS’yi geçen ve atanan bireylerin tekrar E-KPSS’ye girme hakkı bulunmamaktadır. Engelli memur adayı eğer kendisi hakkında sahte bilgi verir ve bu tespit edilir ise kazandığı tüm haklar elinden alınır. Engelli memur adayının evrakta sahtecilik yapmamış olması gereklidir. Aday aynı dönem içerisinde hem kura hem E-KPSS kaydı yapamaz. Bir dönemde yalnızca birine başvuru yapabilir.

engellimemur

E-KPSS’ye Nasıl Başvurulur?

Engelli memur adayı ÖSYM web sitesinden E-KPSS sınavına başvuru yapabilir. Bu başvuru için öncelikle adayın yakın tarihte çekilmiş bir fotoğrafı olması gerekmektedir. Aday eğitim bilgilerini de sisteme girer. Engelli memur adayı ÖSYM sitesinin de yönlendirmesi ile başvurusunu yapar ve ücreti yatırır. Bu durumda  kişinin başvuru aşamaları bitmiş olur.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.