Emekliye Faizsiz Kredi

07.04.2022
11
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Emekliye Faizsiz Kredi

Bu sene emekli vatandaşlar için belirli bankaların verdiği belirli tutarda krediler bulunmakta. Bu bankalar; PTT, Denizbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank, Yapıkredi, ING Bankası, QNB Finansbank, İş Bankası ve Halkbank’ın da içinde olduğu bankalardır. Bu bankalar yalnızca emekliler için belirli imkanlar sunmuşlardır. Bu imkanlardan emekliler dışında vatandaşlarımız yararlanamaz. Bununla birlikte emekli vatandaşlarımızın bu durumdan yararlanmak için belirli şartları yerine getirmesi istenebilir.

Emekliler Hangi Durumlarda Kredi Kullanabilir?

Emeklilerin bu kredilerden yararlanabilmesi için öncelikle SGK kapsamında emekli olabilmeleri gerekmektedir. Kişinin emeklilik süreci için tüm koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Vatandaşların emekli maaşında herhangi bir kesinti olmaması gerekir. Bir kesinti ya da bloke varsa bu durum ortadan kaldırılmadan kişinin emekli kredisinden kullanması olası değildir. Aynı zamanda kişinin kredi notunun yüksek olması ve kredi sicilinin temiz olması beklenir. Bu gibi şartları yerine getiren vatandaşlarımız emekli kredisinden yararlanabilmektedir.

Emekli Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Emekli kredisine başvuru şartları bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. İstenen evrakların değişiklik göstermesine karşın her bankanın istediği ortak evraklar vardır. İlk olarak emekliye ait kimlik ve kimlik fotokopisi istenmektedir. Kredi başvuru belgesi ve kredi için teminat gösterilecek gayrimenkullerin yer aldığı mülkiyet belgesi, krediye kefil olacak kişilere ait kimlik belgesi fotokopisi ve gelir belgesi örnekleri, krediye teminat göstermek için alınan ıslak imzalı eş rızası belgesi, emeklilik sicil dökümü, emekli maaşının detaylarını gösteren belge, gelir belgesi gibi belgeler tüm bankaların istediği ortak belgelerdir. Bununla birlikte bazı bankalar ekstra belgeler isteyebilmektedir.

Kredi Tutarı Nasıl Belirlenir?

PTT emekli kredisini ihtiyaç sahipleri ve emekli maaşı alan bireyler tarafından kullanılabilmektedir. PTT’den emekli kredisi alacak kişiler aylık olarak taksitlendirilmez. Kişilere emekli maaşları üzerinden kredi tutarlarına uygun kesintiler uygulanır. PTT şubelerinden emekli maaşını çeken vatandaşlar için belirlenen kredi dahilinde emekli maaşı dışında herhangi bir kefil istenmemektedir.

PTT Faizsiz Emekli Kredisi Başvurusu Şartları

Emekliden kefil veya teminat talep edilmemektedir. Kişinin SGK üzerinde aktif olarak emekli gözükmesi  ve emekli maaşlarını düzenli şekilde alması gerekmektedir. Emekli olan kişinin 75 yaşından büyük olmaması gerektiği söylenmiştir. Kredi başvurusuna uygun olunup olunmadığı PTT şubelerinden bilgi alınarak teyit edilir. emekli kredisi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.