2022 Cenaze Yardımı Parası Ne Kadar? Ölüm Yardımı Ücretleri

08.04.2022
11
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
2022 Cenaze Yardımı Parası Ne Kadar? Ölüm Yardımı Ücretleri

2022 yılında cenaze ödeneği ücreti şartlara uygun olan sigortalı bireylerin hayatını kaybetmesi halinde birinci derece akrabalara yani sırasıyla eşine, çocuklarına eğer çocuğu yoksa anne, babasına eğer aile büyükleri de yoksa vefat eden kişinin kardeşi veya kardeşlerine ölüm yardımı yapılır.

Vefat eden kişinin cenaze işlemleri az önce bahsetmiş olduğumuz birinci derece akrabaları tarafından yapılmadıysa yardım prosedürü farklı şekilde ilerler. Cenaze işlemlerinin birinci derece akrabalar haricinde gerçek veya tüzel kişiler tarafından yapıldığına dair belgelerin ortaya çıkması halinde cenaze yardımı ödeneği bu kurum veya bireylere verilmektedir.

Cenaze Yardımı Parası Nedir?

Ölüm yardımı ödeneği, Bağkur, Emekli Sandığı ve Sgk’ye bağlı olarak çalışma hayatına devam eden ya da emekli olmaya hak kazanan, yaşlılık aylığı alan veya sigortalı olarak ilk yılını bitirmesinin ardından iş hayatına son verilmesinin ardından aynı sene içerisinde yaşamını yitiren kişilerin hak sahiplerine 5510 sayılı kanuna göre bir defaya mahsus olmak üzere SGK tarafından cenaze masraflarının karşılanması için yapılan yardım ödemesidir.

Cenaze Yardımı Başvurusu 

Cenaze ödeneği başvurusunun kişinin birinci derece akrabaları tarafından yapılması gerekir. Yardım başvurusu hak sahiplerince ölüm tarihi belirten bir dilekçe ile güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezinden yapılmaktadır.

Sigortası bulunan kişinin ölüm tarihi nüfus müdürlüğü tarafından işlenmemişse sigortalının ölüm tarihini belirten yazılı dilekçenin ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin SGK’ye verilmesi gerekmektedir.

Cenaze Yardımı Başvurusu İçin Gerekenler Belgeler

Ölüm ödeneği yardımı başvurusunda SGK tarafından gerekli görülen birtakım belgeler vardır. Öncelikle muhtar tarafından onaylanmış cenaze yardım başvuru formu olması gerekmektedir. Bununla birlikte ölüm belgesi, başvuruda bulunan kişinin kimlik kartı ve yardım başvurusunda bulunan kişilerin yazdığı bir dilekçe olması gerekmektedir.

Cenaze yardım formu muhtar tarafından verilir ve bu belgenin başvuruda bulunan kişiler tarafından doldurulması gerekir.

Cenaze Ödeneği Ücreti Ne Kadar? 2022

SGK’ye bağlı sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda ailesine yapılan ölüm yardımı parası her yıl asgari ücrete göre belirlenir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre Tüketici Fiyatları Endeksi rakamlarına istinaden cenaze yardım ödeneği 1.218 TL olarak belirtilmiştir.

 

cenaze odenegi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.