2022 Yetim Maaşı Kimlere Verilir, Çeyiz Parası Başvuru Şartları, Çeyiz Parası (Evlenme Ödeneği) Nasıl Alınır?

19.04.2022
10
Okuma Süresi: 10 dakika
A+
A-
2022 Yetim Maaşı Kimlere Verilir, Çeyiz Parası Başvuru Şartları, Çeyiz Parası (Evlenme Ödeneği) Nasıl Alınır?

2022 senesinde çeyiz yardımı ücretini merak edenler için detaylı bilgileri haberimizde yer verdik. Çeyiz yardım paraları diğer adıyla yetim maaşının 12 veya  24 katı olarak hesaplanmaktadır. Çeyiz parası almak isteyenler SGK’ya dilekçe ile başvuru yapmalıdır. Sadece geçmişte yetim maaşı alan kadınların yapabileceği bir yardım ödeneği türü olan Çeyiz parası (Evlenme ödeneği) ni hak eden kadınlar evlendikten bu ödeneği almak için başvurabilir. Yetim Maaşı ve Çeyiz veya Evlilik Ödenekleri Hakkında En çok merak edilenleri derledik.

Boşanmaları ya da eşlerinin ölmesi durumunda yeniden ölüm aylığı alabilmeleri mümkündür. Çiftlerin ev eşyaları ve düğün masrafları için ekonomik destek sağlamak amacı ile ödenir.

Çeyiz Parasını kimler alabilir?

Evlilik ödeneği alabilecekler; yetim aylığı almaya hak kazanan kimselerdir. Yetim aylığı alan kişilere evlilikleri süresince maddi destek sağlamak amacıyla verilen bir ödenektir. Genellikle çeyiz hesabı veya evlilik kredisi ile karıştırılsa da, çeyiz parası almak için düzenli ödemeler gerekli değildir. Yetim maaşı alabilir olması yetiyor.

Çeyiz Parası Başvuru Şartları

 • Başvuru sahibinin annesinden ya da babasından doğru yetim aylığı alıyor olması istenir. Hangi sigorta kolundan yetim maaşı alındığı fark etmeksizin verilen bir yardımdır.
 • Yetim maaşı alan erkeklerin değil, kadınların yararlanabileceği bir ödenektir.
 • Çeyiz parasına konu olan evliliğin başvuru sahibinin ilk evliliği olması gereklidir.
 • 2008 tarihinden sonra yetim maaşı almaya hak kazanmış olanların başvuruları kabul edilir.
 • Çeyiz parası almak isteyen kişinin başvuruda bulunması ve bunun için dilekçe hazırlayarak SGK’ya vermesi istenir.
 • Evlenme ödeneği başvurusu yapılmadan önce resmi olarak evliliğin gerçekleşmiş olması gereklidir.
 • Başvuru sahibinin eğer yetim aylığı alan bir kız kardeşi var ise, kendisi başvuru yapmadan önceki iki senelik süreçte kız kardeşinin çeyiz parası almamış olması gereklidir.
 • Bir kereye mahsus olarak verilen bir ödenektir.
 • Sigortalı olarak çalışan kadınların yetim aylığı alma hakları kaybolduğu için çeyiz ödeneği için de başvuru imkanları yoktur. Ancak sigortalı olarak çalışan ve yetim aylığı almaları önündeki tek engel sigortalı olarak çalışmaları olan kadınlar; işten çıktıktan sonra yetim aylığı almaya başlarlarsa, evlendiklerinde de çeyiz parası alabilirler.

Çeyiz Parası Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Evlenme ödeneği başvuru evrakları aşağıda sıralanmıştır:

 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi talep edilir.
 • Evlenme cüzdanı istenir.
 • Başvuru yapılacak olan kurumdan alınan dilekçe gereklidir.

Çeyiz Parası Ödeneği Hesaplaması

Evlenme ödeneği tutarı hesaplaması çoğunlukla yetim aylığı alan kadının 2 yıllık yetim maaşı olarak yapılır. Yetim maaşının tutarı üzerinden yetim aylığı alınan vefat eden kişinin son maaşına göre değiştiği için her kadının çeyiz parası tutarı da değişiklik gösterir.

Çeyiz parası hesaplaması sigorta kollarına göre aşağıda verilmiştir:

 • 4A ve 4B sigorta kolu üzerinden yetim maaşı alanlar, aylıklarının 24 katına kadar evlenme ödeneği alma hakkına sahiptirler.
 • 4C sigorta kolu aracılığı ile yetim aylığı alanların maaşlarının 12 katı üzerinden evlenme ödenekleri hesaplanır.

Yetim maaşına hak kazanması, gerekirse çeyiz hesabı örneğini vermekle yetinmekte olup, 4A veya 4B sigorta branşından 500 lira yetim aylığı alan kişiye 12.000 lira verilecektir. 4C Sigorta Şubesi’ne 500 lira yetim aylığı, çeyizi ise 6.000 lira olacak. Ayrıca hesaplama anında yetim maaşı tutarı ek ödemeler hariç hesaplanır, tek seferlik depozit ise farklı bir hesaba yatırılması gerekir, SGK’da tanımlanan hesabı değiştirebilirsiniz. başvuru yapmadan önce e-devlet üzerinden değişim işlemi gerçekleştirilebilir.

Çeyiz Parası Nereye Yatar?

Evlenme ödeneğinin yatırıldığı hesap, yetim maaşının yatırıldığı hesaptır. SGK’da kaydı bulunan hesaba evlenme ödeneği yatırılmaktadır. Bir defalık yatırılan bir ücret olduğundan farklı bir hesaba yatırılması istenmekteyse, başvuru yapılmadan önce e-devlet kapısı üzerinden SGK’da tanımlı olan hesabın değişimi yapılabilir. Eğerki SGK için tanınlanan herhangi bir banka hesabı yok ise, herzamanki gibi Ziraat Bankası hesabına yatırılan bir ödemedir.

Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evlenme ödeneği sorgulama yolları aşağıda belirtilmiştir:

 • E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilir.
 • Alo 170 hattı üzerinden sorgulanabilir.
 • Başvuru merkezlerinden evlenme ödeneği sorgulanabilir.

E-Devlet ten Çeyiz Parası Sorgulaması 2022

E-devlet sisteminden evlenme ödeneği sorgulamak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • E-hizmetler listesinden ya da kurumlar menüsü üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılabilecek işlemler arasından Şahıs Ödemeleri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır.
 • E-devlet şifresi, T.C. kimlik kartı, mobil imza, internet bankacılığı veya elektronik imza seçenekleri ile kimlik doğrulaması yapma imkanı tanınır. E-devlet şifresi ise PTT şubelerine giderek alınabilir.
 • Açılan sayfada başvurusu bulunmayanlar için ismine yapılmış bir şahıs ödemesinin olmadığı yazar. Başvurusu bulunanlar ise başvuru durumunu sorgulayabilirler.

SGK dan Çeyiz Parası Sorgulama

SGK’dan evlenme ödeneği sorgulanma yapmak için kimlik belgesi ile birlikte SGK’ya gidilmesi gerekiyor. SGK’daki görevli memura başvuru sorgulaması yapmak istendiği belirtildiğinde, kimlik doğrulaması yapılır başvuru ile ilgili merak edilen sorulara en net cevaplar alınır.

Çeyiz Parası Zaman Aşımına Uğrar Mı?

Evlenme ödeneği zaman aşımı süresi eksiksiz 5 yıldır. Yetim maaşı alan kadın kişi, evlenmesinin ardından 5 sene içerisinde çeyiz parası almak için başvuru yapması gerekiyor. 5 yıldan sonra gerçekleştirilen hiçbir başvuru kabul edilmez. 5510 sayılı kanunun 97’nci maddesi doğrultusunda zamanaşımı süresi duyrulur.

Çeyiz Parası Geri Ödemeli midir?

Evlenme ödeneği için geri ödemesi seçeneği bulunmamaktadır. Devlet tarafından, evlenmek isteyen çiftlere yapılan bir yardım çeşididir. Geri ödemeli şeklinde çeşitli bankalar vesilesiyle alınan evlilik yardımları evlilik kredisi olarak geçer.

Çeyiz Parası İçin Yaş Sınırlaması

Evlenme ödeneği almak için yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Çeyiz hesabı açmak adına yapılan başvurularda 24 yaş sınırlaması bulunur. Çeyiz parası için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Yetim maaşı şartları tutan ve ilk evliliğini yapmak isteyen her yaştan kadın vatandaşın yaşı önemli olmaksızın çeyiz parası alma hakkı vardır.

Yetim maaşı almak için sağlamaları gereken şartlar ise şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gereklidir.
 • Kendi sigortalılıklarından dolayı gelir elde ediyor olmamaları istenir.
 • Yurt dışında da sigortalı olarak çalışmıyor olmaları istenir.
 • Medeni durumlarının bekar olması gereklidir.

Yetim Maaşı Alan Kız Kardeşler Tamamı Çeyiz Parası Alabilir Mi?

Aynı yetim aylığını alan iki kız kardeş için düşünülecek olunursa o  kardeşlerin çeyiz parasını alması mümkündür. Ancak kız kardeşler içerisinde son evlenen kardeşin alacağı çeyiz parası diğerine göre daha fazla olur. Sebebi ise ; ilk evlenen kız kardeş evlenmesinin ardından onun yetim maaşı hakkının yetim aylığı alan diğer kız kardeşler arasında bölüşülmesidir.

Çeyiz Parası Alanların Yetim Maaşı Kesilir Mi?

 

Evlilik ödeneği alınmasının ardından yetim kadınların aylıklarında kesilmesi yapılır. Kadınlar evli olmadıkları ve sigortalı bir işi olmadığı zaman ölene dek yetim aylığı alınması sürdürülür. Evlenmelerinin ardından çeyiz yardımı, sadece evlilik sırasındaki masraflarını karşılamak için kullanılan bir ödenektir. Sonuç olarak, çeyiz alan kadınların yetim maaşları evlilik için kesildi. Ancak gerekli şartları yeniden sağladığında yeniden yetim aylığı almaya hak kazanır.

Evlenme ödeneği aldıktan sonra yetim aylığının kesilmesi durumu yaşanır.

Dolayısıyla çeyiz parası alan yetim kadının, yetim maaşı evlendiği için kesilmektedir. Fakat gerekli şartları tekrar sağlanırsa yeniden yetim maaşı alma hakları vardır.

Evlenen Çiftlere Yönelik Yapılan Yardım Ödemeleri

Evlenenlere yapılan yardımlar şöyledir:

 • Çalışan kadınlar evlilik tazminatı alabilir.
 • Devlet tarafından evlilik yardımları yapılır.
 • Belediye ve diğer kurum ve kuruluşlar tarafından evlenen çiftlere yardım ödemeleri yapılır.
 • Yetim maaşı alan kadınlara çeyiz parası ödemesi yapılır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.