Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlar Mı?

28.04.2022
18
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlar Mı?

Emekli olmak her yetişkin işçinin hayali olmakla birlikte Türkiye şartlarında emekli olma koşulları birçok vatandaşımız için zorlayıcı bir süreç. Fakat özellikle kadınlar için staj sigortası ve doğum borçlanması ile birlikte erken emeklilik ihtimali oldukça yüksek.

Kadınlarda Erken Emeklilik

Özellikle doğum izni gibi nedenlerden dolayı çalışan kadınlar için iş hayatı erkeklere oranla daha zor olabiliyor. Çalışmaya bu gibi nedenlerle ara vermiş olan kadınlar emeklilik için gereken şartları yerine getirmekte zorluk çekiyorlar. Çalışan kadınları bu sıkıntıdan kurtarmak amacıyla üç çocuk için, her birine iki sene süre ile borçlanma hakkı verilmekte. Bu sayede ücretsiz doğum ya da annelik izni sürelerinin iki yıla kadar olacak kısımları için doğum borçlanması yapılabilmekte. Doğum borçlanması başvuru yapabilmeleri için kadınların; işçi, esnaf veya memur olarak çalışmakta olması gerekiyor. Yine staj sigortası da doğum borçlanmasına imkan verebiliyor.

Staj Sigortası

Staj sigortası kapsamında normal çalışma tarihinde doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılmış ise, sigorta başlangıç tarihi, borçlanma yapılan süreye kadar geriye çekilebilir. Bu neden bir gün çok önemlidir. gadin

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.