SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir mi?

19.04.2022
8
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir mi?

Sigorta primlerini SSK üzerinden ödenen çalışanların mükellef olma potansiyelinin olup olmadığı son dönemde en çok araştırılan konulardan biri oldu. Peki, SSK’lı çalışan kişiler şirket kurabilir mi? Arama motorlarında sıkça sorgulandı.

Bir SSK çalışanının kendi işyerini açıp açmadığını veya çalıştığı acente dışında şirkete ortak olup olmadığını, SSK ile çalışan birinin 2021 kapsamında şirket kurup kuramayacağını ve prim borcunu hangi sigorta kolundan ödeyeceğini merak ediyor. İş kurmak, kendi işinizin sahibi olmak ya da size ek gelir getirebilecek bir işyerine sahip olmak pek çok kişinin hayalidir. Bu yazıda SSK’lı kişilerin nasıl vergi mükellefi olabileceği ve hangi şirketlerin kurulabileceği anlatılacaktır. Hangi esasa göre pirim ödemesi yapılır.

SSK’lı Çalışanın Şirket Kurma Yolları Nelerdir?

Çoğu SSK çalışanı daha önce hizmet vermiş olduğu kurumlardan ayrılmadan başka bir iş yeri açıp açamayacağını ya da bir şirkete olabilme konusunu merakla araştırıyor. SSK’lı vatandaşların vergi mükellefi olabilmeleri için bulunan bazı konular var. Sigorta primleri SSK’dan yatan kişinin çalışmış olduğu kurum ile arasındaki iş sözleşmesi içeriğinde çalışanın şirket kuramayacağı ya da bir şirkete ortak olamaz şeklinde bir ibaresi bulunması durumunda SSK’lı kişi kişiler şirket kuramaz veya ortak olmazlar.

Ancak SSK’lı kişinin çalışmış olduğu kurumda böyle bir anlaşması yoksa 5510 Sayılı Kanun’un 53. Maddesi kapsamında, kişi kendi adına sektör fark etmeksizin  şirket kurabilir veya bir şirkete ortak olarak vergi mükellefi olabilir. SSK’lı kişinin çalışmış olduğu şirkette çalışanların kendi isimlerine ya da başkasının adına şirket kuramaz ibaresi bulunuyor, çalışanlar şirket kuruyorsa, çalışılan iş yeri kişilere tazminat vermeden iş çıkışını verebilir.

SSK’lı Çalışan Şirket Kurması Halinde Ne Kadar BAĞKUR Primi Öder?

SSK dan sigorta primi ödemekte olan kişiler kendi adlarına şirket kurmaları ya da bir şirkete ortak olmaları durumunda ödenecek sigorta priminin hangi sigorta kolu üzerinden yatacağı oldukça merak edilen konular arasındadır.

 

Çoğu SSK’lı çalışan, kendi çalıştıkları kurumların haricinde bir iş yeri açması durumunda Bağkur prim borcu ücretinin ne kadar olacağını sorgulamaya devam ediyor. Çalışan vatandaşlar kendi adına herhangi bir şirkete ortak olması durumunda Bağkur prim borcu ödemekten muaf tutulur.

Sosyal Sigortalar Kurumu dahilinde bulunan bir çalışan meslek hastalığı veya iş kazası geçirdiği durumlarda Bağkur üzerinden değerlendirmesi yapılan maaş dan ödemesi yapılmaktadır. SSK’lı vatandaşın uzun vadeli sigorta kolları ile yardımlar, kısa vadeli sigorta kolları ile sağlanan yardımlar ise SSK sigorta dahilinde sigortalı olarak değerlendirilir. SSK sigorta kolu kapsamlarında çalışan kişi kendi adına iş yeri açması durumunda SSK’lı kalmaya devam etmektedir.

Şirket Kuran SSK’lı Çalışan BAĞKUR’dan da Emekli Olabilir Mi?

SSK’lı olarak çalışmakta olan kişinin bir iş veya iş yeri kurması durumunda Bağkur primi ödemeyeceği bilinir. Herhangi bir sebepten dolayı sigortalı olarak çalıştığı iş yerinden ayrılma durumunda Bağkur prim ödemesi direkt olarak işleme geçer. Sigortalı olarak çalışan kişilerin iş yerinden ayrılmaları halinde SSK sigortası sonlanır daha sonra kişiye Bağkur üzerinden prim borcu ödenmektedir.

Öte yandan bu durumda SSK’lı sigortalıların emeklilikleri Bağkur aracılığıyla sağlanmaktadır. Ancak SSK kapsamındaki kişiler çalıştıkları kurumdan ayrılmadıkları takdirde SSK’lı olmaya devam edecek ve Bağkur primi ödemeyeceklerdir. Yani insanlar Bağkur’dan değil SSK’dan emekli oluyor. SSK ile çalışmak şirket kurabilir mi, Bağkur’dan emekli olabilir mi diye merak edenler için bu yollarda ilerleme kaydedildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.