SGK Güncel Meslekler Kod Listesi 2022

18.04.2022
90
Okuma Süresi: 11 dakika
A+
A-
SGK Güncel Meslekler Kod Listesi 2022

SGK meslek kodları yapılan işe göre farklılık göstermektedir. 2022 yılı için en güncel liste ve tüm detayları sizin için derledik. Örneğin acil servis hemşiresi meslek kodu 2221.27, acil tıp uzmanı 2212.10, abone işleri memuru meslek kodu ise 4110.05 tür. SGK Güncel Mesleklerin Kod Listesi 2022 3322.13 meslek kodu nedir? 3435 Hangi meslek kodu? SGK meslek kodu nasıl öğrenilir? 4120 02 meslek kodu nedir? için tüm detaylarıyla haberimizde…

SGK Meslek Kodları Nedir, Ne iş yarar?

SGK meslek kodları sistemi, 2012 yılından itibaren aktif şekilde kullanılmaktadır. Her meslek kolu için SGK nın belirlerdiği kodlar vardır. Çalışanların iş yerinde yaptıkları her bir işin kodu vardır ve bu kodların SGK’ya bildirilmesi zorunludur.

SGK meslek kodları ne işe yarar sorusu son zamanlarda sık sık sorulmaya başladı. Bu kodlar sayesinde çalışanın işyerindeki çalışmaları resmi olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmektedir. Örneğin, SGK iş kodu sistemi, bir makine mühendisinin mağaza çalışanı olarak rapor edilmesini engeller.

Bu durum sigortalı çalışanın ilerideki meslek hayatı için referans olmaktadır. Mesleki eğitim kurumu çıraklık, kalfalık ve ustalık belgesi ‘yi alırken belirli hizmet sürelerine dikkat eder ve bu durumu belirlerken önceden SGK’ya yapılan meslek kod raporunu kullanır. Bu nedenle istihdam edilen kişilerin mesleki düzenlemelerinin doğru bir şekilde belirtilmesi önemlidir.

Etik kurallarının uygulanmasının faydalı olduğu durumlardan biri de yüksek ücretle çalışmayı hak eden meslek gruplarının ve bireylerin asgari ücret veya altında SGK’ya bildirilmesinin engellenmesidir. Bu sayede kişinin sigorta primi aldığı maaştan az olmamakta ve çalışırken aldığı maaşa göre emekli maaşı belirlenmektedir.

Aynı zamanda bu fayda sayesinde çalışanlar hak ettikleri maaşı alabilmektedir. Yeni yürürlüğe giren İş Kanunu’nun uygulanmasıyla birlikte kayıt dışı işçi çalıştırma durumu önlenmiştir. Sosyal Sigortalar Kurumu mesleki kod sistemini hem işçi haklarını korumak hem de işyerlerinin denetlenmesinin daha sağlıklı yapılması için kolaylık sağlamıştır.

Meslek Kodları 2022 Güncel Listesi İçin Buraya Tıklayın

SGK Meslek Kodu Hatalı Bildirilirse Ne Olur?

SGK meslek kodunun hatalı bildirilmesi sonucunda yaptırım olarak iş yeri sahibine idari para cezası verilir. Bu para cezası, meslek kodu hatalı bildirilen işçi başına asgari ücretin yüzde 10’u olarak hesaplanır. Bu cezai hükümde her işçinin meslek kodu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilir, ardından her kesilmeden çalışan hakettiği parayı alır.

 SGK Meslek Kodu Sorgulama

SGK meslek kodu sorgulaması için kişi E-Devlet den sorgulamalar daha kolayca yapabilir. Meslek kodunu öğrenmek için şu adımlar uygulanır:

 • C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresiyle E-Devlet uygulamasına giriş yapılır.
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasına girilir.
 • Hizmet dökümü kısmında bulunan meslek kodu alt bölümünde yer alan kod kişinin meslek kodudur.

SGK Meslek Kodu Şikâyet

Bazen işverenler işçinin meslek kodunu kasıtlı veya yanlışlık Sosyal Güvenlik Kurumuna yanlış bildirebiliyorlar. Bu durumlarda çalışan patronunu uyarmalı, uyarısı dikkate alınmıyorsa SGK’ya şikayet etmelidir.

SGK meslek kodu şikâyet müracaatı için şu adımlar uygulanmalıdır.

 • İşverenin tabii olduğu SGK merkezine dilekçe ile yazılı başvuruda bulunmak.
 • İlgili birim numarası olan ALO 170 hattını arayarak şikayetini yetkili kişilere bildirmek.

SGK meslek kodları, kesinlikle doğru olarak bildirilmelidir. Aksi durumda çalışan sigorta primi, emekli maaşı ve terfii gibi durumlarda ve ilerleyen iş hayatında bazı problemlerle karşı karşıya gelebilir.

SGK Meslek Kodları Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İşveren SGK iş kodunu çevrim içi olarak değiştirebilir. Kod değiştirme işlemi için SGK yönetimine başvuru gerekmemektedir. Yalnızca kod değişiklikleri yalnızca yönlendirme sırasında yapılabilir.
Başka bir deyişle, bir çalışan tarafından daha önce çalıştırılan iş kodu güncellenemez. Örneğin 2017 yılında bir işçinin yaptığı bir işin kodu bugün online olarak değiştirilemez. Bu nedenle, hem işverenler hem de çalışanlar Kurallara yakından ve tam olarak uymalıdır.
Geçmişte yapmak istediğiniz meslek kodunu değiştirmek için işverenin bağlı olduğu Sosyal Sigortalar Kurumu Müdürlüğü ile iletişime geçerek aşağıda modeli bulunan başvuruyu yapması gerekmektedir.
İşverenin talebi üzerine önceki döneme ait meslek kodunun güncellenmesi işlemleri sadece 08/01/2009 tarihinden bugüne kadar taraflar için yapılabilir. Ne yazık ki, yükseltmeler veya profesyonel kod değişiklikleri daha erken yapılamaz.

SGK Meslek Kodu Değiştirme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

SGK meslek kodu değiştirme dilekçesine bir örnek verilecek olursak, bir Meslek kodu değiştirme örneği şu şekilde olmalıdır:

…………. Sosyal Güvenlik Merkezine

Müdürlüğünüzde …………………………………….. işyeri sicil numarası ile tescilli işyerimizde ………………. T.C. numaralı çalışanımızın …../…./….-…../…./……. tarihleri arasındaki meslek kodunun ……………. meslek kodu ile güncellenmesi hususunu arz ederim.

Bu dilekçe kullanılarak yapılan başvuru işveren isteğiyle yapılan başvurudur. İşveren ister Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne bizzat gidip dilekçeyi elden verebilir isterse de örnekteki uygun dilekçe formatını Word dosyası biçiminde hazırlayarak SGK Müdürlüğü’ne e posta yoluyla iletebilir.

SGK Meslek Kodu Değiştirmesi Nasıl Yapılır?

SGK meslek kodu güncellemesi yapmak isteyen işverenler aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip edilebilir:

 • Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri uygulamasına kullanıcı adı ve giriş yapılır.
 • Uygulamaya giriş yapıldıktan sonra ana ekranda bulunan İşe Giriş Bildirgesi menüsüne giriş yapılır.
 • Açılan ekranda geçmiş zamanlı meslek kodu değiştirme ve güncelleme yapmak istenilen çalışanın T.C. kimlik numarası yazılarak arama yapılır.
 • Sorgulama sonucu ekranın alt kısmında beliren güncelleme yapılmak istenen işe giriş bildirisi seçilir.
 • Güncel meslek kodları listesi yardımıyla güncellenmek istenen meslek kodu öğrenilip sigortalı meslek adı kısmına girilir. Meslek kodu değiştirme işlem bu kadardır.

İlgili web sitelerinde çevrimiçi olarak yapılan değişiklikler, geçmişteki Kurallardaki değişiklikleri yansıtmamakta ve yeni mesleki kod, yalnızca cari dönem ve sonrasındaki belgeler için geçerlidir. Mesleki mevzuatını geçmişe dönük olarak değiştirmek isteyen işverenlerin, güvenlik ve kesinlik için SGK Müdürlüğü’ne giderek başvurularını şahsen yapmaları gerekmektedir.

 SGK Meslek Kodu Değiştirme Sisteme Ne Zaman Yansır?

SGK meslek kodu değiştirme işlemi yapıldıktan sonra SGK Tescil ve Hizmet Dökümü belgesine anında yansıtılır. Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri üzerinde yapılan değişiklikler ise sonradan verilen belgelere yansımaktadır.

SGK Meslek Kodu Değiştirme Cezası Ne Kadardır?

SGK meslek kodu değiştirme cezası ve uygulanacak işlem süreci şu şekildedir:

 • Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri uygulamasında ve cari dönem sonunda verilecek bildirilerde değişikliğe sebep olacak SGK meslek kodu güncelleme işlemleri ceza işlemleri uygulanmasına tabii değildir.
 • Cari dönem öncesini de içeren geçmiş zamana yönelik SGK meslek kodu değiştirme işlemlerinde muhtasar prim ve hizmet beyannamesine geçiş tarihi olan 01.01.2018 tarihi sonrası için cezai işlem başlatılacaktır.
 • SGK Müdürlüğü’ne işveren tarafından yapılmış geçmiş zamana yönelik meslek kodu değiştirme başvurularında cezai işlem uygulanmayacak.
 • Sigortalı çalışan tarafından yanlış ya da hatalı meslek kodu başvurularında ise SGK tarafından oluşturulan heyet gerekli incelemeleri yapacaktır. Gerekli incelemeler sonucunda işverenin çalışan kişinin SGK meslek kodunu yanlış olarak bildirdiği belirlenirse, yanlış bildirilen her bir dönem için asgari ücretin 1/10’u oranında para cezası uygulanacaktır. Kesilen para cezası bir dönem için brüt asgari ücret miktarını geçemeyecektir.

2022 senesi için meslek kodu güncellememenin idari para cezası 500 TL’dir. Bir dönem için ödenecek cezanın toplamı ise 5.004 TL’yi geçmemektedir.

Hem patron hem de işçi tarafından takip edilmesi önemli olan SGK meslek kodları çalışanın haklarını korumaktadır. iş yerlerinin rahatlıkla denetlenmesini sağlayan kodlardaki gereken değişmeler gereken zamanlarda doğru ve eksizsiz şekilde yapılması kritik önem taşımaktadır.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.