Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, Başvuru ve Sorgulama 2022

17.04.2022
10
Okuma Süresi: 11 dakika
A+
A-
Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, Başvuru ve Sorgulama 2022

2022 yılı için devletin muhtaç ailelere yaptığı kira yardımı devam ediyor. Kira yardımı başvurusu e devlet kapısından kolaylıkla yapabilabiliyor.
Ekonimik durumları iyi olamayan vatandaşlar devletin desteğiyle yardım ücretlerini alıyor. Yararlanamayan vatandaşların da var olduğu bir gerçek. Pandemi döneminde daha sık yapılmaya başlanan yardımlara halen devam ediliyor. Kira yardımı almak için araştırmalarına başlayan vatandaşlar arama motorlarında Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, 2022 için Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? seklinde sorgulamalar yaptı.
Sosyal devlet ilkesine dayanarak vatandaşlarının sosyal ve ekonomik durumları ile ilgilenerek daha rahat yaşam standartlarına kavuşmalarını hedefleyen devletimiz pandemi döneminde artırdığı sosyal yardımlar ile vatandaşlarına destek olmaya devam etmektedir. Bu yardımlar arasında bulunan kira yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar için açıklamalar yazımın devamındadır.
Kira Yardımı Yapan Devlet Kurumları
İhtiyaçlarına göre farklı kişilere yine o ihtiyacın giderilmesinde görevli farklı devlet kurumları tarafından sağlanan kira yardımları 2022 yılında desteklerini devam ettirmektedir.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kentsel dönüşüm kira yardımları için başvurular kabul edilmektedir.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Valilik ve Kaymakamlıkların beraber hareket ederek yürüttükleri projeler ile dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere verilen sosyal hizmetler kira yardımı olmaktadır.
Belirtilen kurumlara yapılan başvurular incelendikten sonra şartlara uyulduğu görülen vatandaşlara kira yardım destekleri verilmektedir.
Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir ?
Evlerinin risk altında olan ve kentsel dönüşüme giren kişiler Devlet kira yardımı desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilmektedir. Kira desteği almak için yapılan başvurular belli şartlara uymak zorundadır. Kira desteklerinden yararlanma şekli 2 türlü olmaktadır.
Buna göre;
Kentsel dönüşüm çerçevesinde evlerinin yeniden inşa edilmesini sağlayacak kira desteğinden faydalanmak için yapılan başvurular,
Dar gelirli aileler tarafından belirlenecek olan süre boyunca kira yardımından faydalanmak için yapılan başvurular şeklinde olmaktadır.

Seçeneklerde belirtilen desteklerin ikisi için aynı süre zarfında müracaat edilemez. Başvuru sahipleri yardımlardan sadece bir tanesinden yararlanabilir. ev sahipleri evlerinin risk altında olduğunu tespit edilirse kiraya çıkmak zorunda kalacaklardır. Bu durumda devletten kira desteği alabilir duruma geleceklerdir.

Kira yardımı alma şartları yazımızda şu şekilde sıralanmaktadır;
kira yardımı almanın ilk şartı ikametgâhtır ve ikamet edilen bölge için devletten yardım alma süresi 18 aydır.
Başvuruda bulunan kişilerin kredi kullanmamış olması gerekmektedir.
Maliklerin gayrimenkulü kira yardımı başvurusuna yakın bir zamanda almamış olması gerekmektedir tersi durumlarda kira desteği başvuruları geçersiz olacaktır.
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır ?
Oturdukları binalar afet riski olan yerlerde bulunan gayrimenkul sahipleri ve kiracılar devlet tarafından verilen Kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanabilirler. 2022 yılında mülk sahiplerinin veya kiracıların ne miktarda ve nasıl yıl içerisinde devam eden kentsel dönüşüm kira yardımlarından faydalanabileceği konuları çevre ve şehircilik bakanlık tarafından belirlenmektedir.
6306 sayılı kanuna göre hak sahipleri başvurularını bağlı bulundukları belediyelere yapmaları gerekmektedir. Belediyeler tarafından incelenen ve değerlendirilen uygun görülen başvurulara, riskli alanda olan ev ve işyerleri için kira yardımı verilmektedir.
Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Başvuru Belgeleri
Bulunulan bölgedeki belediyelere yapılan kira yardımı başvurusu sırasında hazırlanması gereken belgeler şunlardır;
Başvuru sahibinin kimlik belgesi (T.C. numarası yazılı olan belgeler geçerlidir)
Başvuru sahibi tarafından doldurulup teslim etmesi gerekli olan başvuru dilekçesi
Binanın riskli olduğunu gösteren rapor
Binanın yıkım formu
Ziraat bankası hesap cüzdanı fotokopisi (hak sahibine ya da vekiline ait hesap olması gerekir).
Tapu belgesi ya da güncel tapu kaydı zorunlu evraklar arasında bulunmaktadır.
Başvuru sahibine ait son üç aylık süreçte olması gereken herhangi bir fatura istenmektedir.
Belirtilen belgeleri eksiksiz olarak hazırlayan gayrimenkul sahipleri kira yardımı başvurularını belediyeye yapabilirler. Vekaletnameyle yapılan başvuruların geçerli olması için kira yardımına dair yetkili olduğu ibaresinin vekaletname üzerinde bulunması gerekir.
Vekil kişi vekaletname ile birlikte kimlik belgesi aslı ve fotokopisini yanında bulundurmalıdır. Hak sahibine ödenen kentsel dönüşüm kira yardım tutarları TÜFE oranına göre belirlenen tutarlardır. Ödenen yardım tutarlarında sabit bir rakam bulunmayarak illere göre değişiklik göstermektedir.
Dar Gelirli Ailelere Kira Yardımı Şartları Neler ?
Kira yardımı pandemi döneminde de dar gelirli ailelere verilmeye devam etmektedir. Kira yardımından faydalanmak isteyen dar gelirli vatandaşların başvurularını kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmaları gerekir.
Başvuru yapacak dar gelirli vatandaşların uyması gereken bazı şartlar bulanmaktadır ve istenilen belgelerin eksiksiz hazırlayarak başvurmaları halinde ilgili yardımdan yararlanabilirler.
ihtiyaç sahibi ailelerin faydalandığı kira yardımı 2022 şartları şu şekilde sıralanmaktadır;
Başvuruda bulunan kişinin sigorta sahibi olmaması ve sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olması gerekir.
Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığı maaş (emeklilik, dul ya da yetim maaşı) bulunmaması gerekir.
Herhangi bir mal varlığına (herhangi bir gayrimenkul ya da araç gibi) sahip olmaması gerekir.
Gelir testi düzeyinin yoksulluk sınırı altında bulunması ve düzenli bir gelire sahip olmaması gerekir.
Dar Gelirli Ailelere Kira Yardımı Başvuru Belgeleri
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfların yaptığı yardımlar arasında bulunan kira yardımlarından şartlara uyan vatandaşlar yararlanabilir. Mağdur ailelerin kira ödemelerine destek olarak daha rahat yaşantı sürmelerini sağlamak için verilen kira desteklerine başvuru yapmak için Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilmektedir.
Dar gelirli vatandaşlara yapılacak kira yardım başvurularda istenen belgeler şunlardır;
Başvuru sahibinin dolduracağı başvuru dilekçesi
Başvuru sahibinin kimlik belgesi ya da ehliyeti
Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
Başvuru sahibinin kirada oturduğunu gösteren kira kontratı
İstenen belgelerin tam ve eksiksiz olması başvuruda bulunan kişilere destek almaları hususunda öncelik sağlamaktadır. Belgelerin tesliminden sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı belgelerin doğruluğu konusunda gerekli incelemeler yapmaktadır.
Yapılan araştırmalar ve incelemelerde bulunan vakıf görevlisi kişiler başvuruda bulunan aileyi yaşadıkları evde ziyaret etmektedir. Ziyaretin sonrasında tutulan rapor mütevelli heyetine sunulmaktadır.
Mütevelli heyeti yardımın alınıp alınamayacağının kararını veriyor. Olumlu sonuçlanırsa her ay düzenli olarak belirlenen miktarlarda kira yardımı yapılır.
2022 Kira Yardım Parası Ne Kadar ?
Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen kira yardımı şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Desteklerin miktarı 1.150 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu yardım ücreti yalnızca muhtaç ailelere devlet tarafından verilen kira desteğidir.
illere göre kira yardım paraları şöyle;
Aylık 715 TL Kira Yardımı yapılan iller: Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Ardahan, Karabük, Kilis, Bayburt, Karaman, Iğdır, Yalova, Kırıkkale, Bartın, Hakkari, Kırşehir, Gümüşhane, Sinop, Tunceli, Nevşehir, Erzincan, Artvin, Çankırı
Aylık 810 TL verilen iller: Düzce, Şırnak, Yozgat, Aksaray, Kars, Kastamonu, Giresun, Isparta, Siirt, Uşak, Niğde, Rize, Bitlis, Edirne, Kırklareli, Muş, Amasya, Osmaniye
905 TL verilen iller: Çanakkale, Tokat, Zonguldak, Batman, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Afyonkarahisar, Ağrı, Adıyaman, Sivas
Aylık 995 TL Kira Desteği verilen iller: Şanlıurfa, Van, Samsun, Tekirdağ, Kocaeli, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Sakarya, Erzurum, Eskişehir, Mersin, Kayseri, Gaziantep, Hatay, Denizli, Diyarbakır, Aydın, Balıkesir, Trabzon, Kahramanmaraş
1.085 TL ile desteklenen iller: Adana, Konya, Antalya, Bursa
1.150 TL ödeme yapılacak iller ise: Ankara, İzmir, İstanbul
E-Devlet Üzerinden Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?
Kira yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların sıklıkla sordukları soru “Kira yardım başvurusu nasıl yapılır?”. Kira desteği başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, edevlet şifresi ile sisteme giriş yaparak “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı” yardım formunu doldurmaları gerekiyor.
Başvuruların sorgulanması için yine edevlet kapısını kolayca sorgulayabilirler.
Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?
Dar gelirli ailelerin sosyal yardımlardan yararlanmaları için istenilen belgeler arasında Fakirlik belgesi de vardır. Bu belgenin nasıl alınacağına gelecek olursak ikamet edilen yerlerdeki mahalle muhtarlarından temin edilmektedir.
Muhtarlıklarda birçok belge için ücret talep edilmektedir ancak fakirlik belgesinde herhangi bir ücret istenmemektedir. 18 yaşından büyük kimlik belgeleri ile başvuran her vatandaşa fakirlik belgesi verilmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.