SGK Sigorta İşe Giriş Nasıl İptal Edilir?

28.04.2022
10
Okuma Süresi: 10 dakika
A+
A-
SGK Sigorta İşe Giriş Nasıl İptal Edilir?

SGK sigorta işe giriş iptali işverenler yapması gerektiği bir işlemdir. İşveren, istihdam edilen vatandaşların işe giriş bildirdiği ilk günden itibaren istihdam beyanını ibraz etmek zorundadır. Bir haftadan sonra deneme süresi veya sigorta girişi yoktur. Sigorta kayıtları, çalışanın işe başladığı ilk günden itibaren yapılmalıdır.

SGK İşe Giriş Ne Demek?

SGK işe giriş, işe alınan vatandaşın işveren tarafından sosyal güvenlik kurumuna kayıt işlemidir. Bu işlem tamamen işveren tarafından gerçekleştirilir. Yasal bir süreç olmasına rağmen, istihdamını bildirmeyen işverenler için yasal cezalar bulunmaktadır. İşveren tarafından işe alınacak kişilerin kimlik kartlarını ve fotoğrafları istenmektedir.Ardından internet üzerinden, kişinin bilgileri SGK’ya bildirilir.

SGK İşe Giriş Sorgulama 

SGK işe giriş sorgulama resmi internet sitesi üzerinden yapılır. İşçilerin, işe girişlerinin olup olmadığını hangi tarihte olduğunu e-devlet üzerinden ilgilendirebilmektedir. İşe giriş sorgulaması yapmak için:

 • İlk olarak gov.tr adresine tıklaması gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemlerinin tamamlanmasından sonra Hizmet Dökümü alanından sorgulama yapılmaktadır.
 • Bu alan üzerinden prim ödemeleri ve emeklilik bilgilerini ücretsiz olarak sorgulamak mümkündür.

SGK İşe Giriş İptali 

SGK işe girişi işveren tarafından sosyal güvenlik kurumunda sonlandırılır. İşten çıkarılan çalışanlar hiçbir yere başvurmaz. İşverenler, izne çıkarılan veya işine son verilen çalışanları için SGK’ya internet üzerinden tebligat göndermekle yükümlüdür. İşten çıkarıldıktan sonra işçilere bildirimde bulunmak için yasal süre 10 gündür.

10 gün sonra bildirilirse asgari ücretin onda biri kadar para cezası verilir. Fesih bildirimi sadece işverene gösterilir. Bu nedenle çalışanların fesih bildirimini E-Devlet sistemi üzerinden görmeleri mümkün değildir.

 SGK İşten Çıkış Bildirgesi Sorgulama 

SGK çıkış bildirim talepleri sadece işveren tarafından yapılır. Bir çalışanın işten çıkarılması durumunda SGK iş çıkışlarını ancak işveren itiraz edebilir. Fesih bildiriminin basılı bir örneğini almak isteyen vatandaşlar, bu belgeyi işverenlerinden talep etmelidir. Sigortalının e-devlet sistemi üzerinden elektronik ortamda ayrılış bildirgesi alması söz konusu değildir. SGK’ya tebliğ ile sigortalının giriş çıkış bilgileri iletilecektir. Ancak çalışanın bu belgeye ihtiyacı varsa, bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe Müdürlüğüne şahsen başvurması gerekir.

 İşe Giriş Bildirgesi İptali Cezası 

İş giriş bildirgesi, işyerine girmeden bir gün önce ibraz edilmesi gereken yasal bir zorunluluktur. Çalışanın işe başladıktan sonra, işe giriş beyanının yapılması yasal bir suçtur. Ancak işveren çalışma belgesini doldurduğu halde işçi çalışmıyorsa bunu on gün içinde SGK’ya bildirmek zorundadır. İşe giriş bildirgesi aynı gün sistem tarafından iptal edilir. Ancak 10 günü aşan bildirimler için işverene para cezası kesilir. İdareler, sigortalının işe giriş beyanının iptal taleplerini inceler. Bu amaçla yetkililer tarafından soruşturma ve kontroller yapılmaktadır. Yapılan kontroller sonucunda iptal başvurusunun uygun olduğu tespit edilirse sigortalının iş giriş bildirimi iptal edilir.

SGK İşe Giriş Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu işe alım işlemleri işverenler tarafından yürütülmektedir. Sigorta girişleri daima işçinin işe başladığı gün yapılmalıdır. Aksi takdirde işveren cezalandırılacaktır. İşverenin işe giriş prosedürünün tamamlanması ancak çalışanın işe başlamaması durumunda, SGK sigorta ile olan iş ilişkisini online olarak sona erdirir.

SGK işe giriş işlemleri:

 • SGK işe giriş işlemleri işveren tarafından online olarak yapılmaktadır. Bunun için işverenlerin e-bildirge sistemi üzerinden bilgileri teslim etmesi gerekmektedir.
 • SGK işe giriş bildirgesi için işverenler herhangi bir ücret ödememektedir.
 • İşe giriş bildirgesi, tüm işverenlerin yasal sorumluluğudur.

SGK İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Yapılır?

SGK’nın işe giriş ve işten çıkış bildirimleri, e bildirge sistemi aracılığıyla işveren tarafından online olarak yapılmaktadır. işe giriş bildirgesi, işçinin işe başlamadan önce tamamlanması gereken yasal adımları kapsar. Çalışan tarafından fesih veya istifa halinde, bildirimin on iş günü içinde SGK’ya iletilmesi gerekir.

SGK, işten çıkış bildirgesini alınmasının ardından yetkiler tarafından çıkış süreci kontrol edilmektedir. SGK işe giriş ve işten çıkış bildirgesinin hazırlanması için:

 • İşverenlerin e-bildirge sistemi üzerinden işçinin bilgilerini SGK’ya iletmesi gerekmektedir.
 • Şayet işten çıkış bildirgesi yapılacaksa, işçinin iş sözleşmesinin sona ermesinden sonraki 10 iş günü içerisinde bilgileri teslim etmesi gerekmektedir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi E-Devlet Nasıl Sorgulanır?

SGK işe giriş bildirgesi e-devlet kapısından hem çalışan hem de işveren tarafından sorgulanabilir. Bunun için:

E-Bildirge Sayfasına Giriş Yap

 • SGK işe giriş bildirgesinin sorgulanması için e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.
 • İşçiler, Hizmet Dökümü alanı üzerinden işe giriş tarihlerini online olarak sorgulayabilmektedir.
 • İşe girişinin yapılmadığını fark eden işçiler bu durumda yasal haklarını aramak üzere başvuru yapabilirsiniz.
 • İşverenlerin işe giriş ve işten çıkış bilgilerini sorgulaması için e-bildirge sistemi üzerinden işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.
 • İşe giriş bildirgesi 4A, 4B ve 4C sigortalıları tarafından aynı sistem üzerinden sorgulanmaktadır.

SSK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK emekli maaşı sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapan çalışanlar ödül gün sayısını ve emeklilik tarihlerini görebilmektedir. SSK emekli maaşı ile ilgili sorularınız için: İlk öncelikle e-devlet kapısına giriş sağlanır.

 • Bu alan üzerinden kimlik doğrulama işlerinin tamamlanması gerekmektedir.
 • Daha sonra arama bölümü üzerinden ‘’4A Hizmet Dökümü’’ yazmak ve giriş tuşuna basmak gerekmektedir.
 • Çıkan sayfa üzerinden prim gün sayısı ve emeklilik bilgilerinin sorgulanması mümkündür.

SGK Borç Sorgulama 

SGK borç sorgulama da e devlet üzerinden yapılmaktadır. Borçların sorgulamak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

 • İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapmak ve kimliği doğrulamak gerekmektedir.
 • Ardından arama bölümüne ‘’Borç Sorgulama’’ yazmak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden Bağkur’lu olan vatandaşlar tüm borçlarını sorgulayabilir ve aynı sayfa üzerinden ödeme işlemlerini tamamlayabilmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama 

SGK hizmet dökümü, çalışan vatandaşların prim gün sayısını ve ödenen toplam prim sayısını görebileceği bir sistemdir. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetinin dökümünü incelemek için:

 • TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet kapısına giriş yapmak gerekmektedir.
 • Sisteme giren vatandaşlar, arama bölümüne ‘’Hizmet Dökümü’’ yazmalıdır.
 • Bu alan üzerinden SSK’lılar 4A, Bağkur’lular 4B ve Emekli Sandığı çalışanları 4C hizmet dökümü alanına tıklamalıdır. Bu alan üzerinden sorgulama işlemleri yapılmaktadır.

SGK E-Bildirge Sorgulama

SGK e bildirge talepleri yalnızca işverenler tarafından yapılmaktadır. Çalışanların bu alanda sorgulama yapması mümkün değildir. SGK bildirimlerini görüntüleyebilmek için giriş yapmak isteyenlerin, şifreleri ile sisteme kayıt olmaları yeterlidir. SGK sigorta şirketinden giriş iptali ve işe giriş bildirimleri bu alanda yapılmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.