Kolay İşverenliğe Geçiş 2022, Geçiş İşlemleri Nasıl Yapılır?

28.04.2022
3
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Kolay İşverenliğe Geçiş 2022, Geçiş İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yakın zamanda alınan karar kapsamında, her ay muhtasar ve prim beyannamelerinin verilmesine gerek kalmayacağı uygulama, Ağustos ayından itibaren yürürlüğe girdi. Ancak birçok kişi kolay işverenlik uygulamasına aşina olmadığı için bu fırsattan yararlanmakta zorlanıyor. Ancak bu yönteme geçiş son derece uygun ve kolaydır.

5510 sayılı Kanunun Ek 9 uncu maddesinde ev temizliklerin 10 günden fazla sigortalı işçi çalıştıran işverenler ile apartman veya bina kapıcıları çalıştıran yönetimlerine, işyeri tescili işlemlerini E devlet internet sitesinden ‘kolay işverenlik’ uygulaması, SGK nın işverenlere sunduğu yeni ve kolaylık sağlayan bir hizmettir.

İşyeri Dosyasının Açılması Gerekli

Kolay işverenlik uygulamasına geçiş için öncelikle SGK Güvenlik  Kurumunda işyeri dosyasının açılması ve ardından kayıt şifresinin alınması gerekmektedir. Önceden kapıcılık işinden dolayı SGK’da tescil edilmiş yerler ve kişiler için işyeri dosyası açılmış ve e-bildirge şifresi alınmışsa, bu durumda herhangi bir farklı işlem yapmaya gerek bulunmuyor. Fakat SGK’da önceki apartmanla ilgili olarak daha önce tescil edilmiş olan herhangi bir işyeri dosyası bulunmuyorsa, dolayısıyla öncelikle SGK’ya işyeri bildirgesi verilmeli ve işyeri dosyasının açtırılması ve daha sonra e-bildirge şifresinin alınması gerekiyor. İşyeri bildirgesi de taahhütlü posta yoluyla gönderilebilmektedir ya da işlemlerin daha hızlı uygulanması için apartmanın bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bizzat teslim edilmelidirler. E-Bildirge başvuru ve şifre işlemleri için ise e- devlet SGK resmi web sayfasında bulunan kimlik doğrulama hizmetleri – işveren uygulamaları – e-bildirge başvuru yetkili onay kısmı adımları izlenmelidir.

Kolay İşverenliğe Geçiş ve Onay Alınma Aşaması

Kolay işverenlik onayı alınması için ise SGK İşveren Sistemi’ne giriş yapılmalı daha sonra, ilgili sayfaya giriş yapıldıktan sonra işveren sistemi kullanıcı girişine ulaşılacaktır. Burada bulunan, SGK tarafından daha önce verilen e-bildirge için kullanıcı adının ve şifresi girilmemelidir. Sonra alt kısımda çıkan 6 haneli güvenlik anahtarı da doğru olarak girildikten sonra, sisteme doğru bir giriş sağlanmış olur. Kullanıcı adı ve şifrenin işyeri dosyasının açılmasının ardında işyerinin bağlı bulunduğu SGK il müdürlüğü tarafından verilmiş olması gerekir. Kullanıcı adı ve şifre gerekli işlemler yapılırken kurum tarafından verilir, ancak ihmal durumunda şifre ve kullanıcı adı hatırlatılmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra “İşveren” sekmesi altında “Kolay İşveren Başvurusu” yazısını girmeniz gerekmektedir.

Açılan sayfada gerekli form ve alanlar doldurulduktan sonra Teşvik Tanımları sekmesindeki Teşvik Tanımlama Prosedürü ile sigortalının aylık çalışma günü sayısı ve kendisine bildirilen prime esas teşkil eden gelir teşvik tanımı sekmesi belirlenmelidir. SGK ekstre girişine girerek. Bu işlemler tamamlandıktan sonra her ayın 14’ünde sistem tarafından aylık prim otomatik olarak tanımlanacak olup, primin ayın 15’inde SGK’ya ödenmesi gerekmektedir. Primlerin söz konusu ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Paraların yatmadığı durumlarda en yakın SGK il müdürlüklerine gidilebilir. Ya da Alo 170 danışma hattı aranıp bilgi alınabilir.

Kolay İşverenlik Uygulamasında Dikkat Edilecekler

Kolay işverenliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar sayesinde sistemi doğru bir şekilde kullanmak mümkündür. Basit işveren uygulamasına geçiş sırasında sistem, işlemi onaylamadan aktif sigortalıların listesini görüntüler. Burada listede kayıtlı sigortalıları belirlemeniz ve onaylamanız istenecektir.

Sigortalının listede yer almasına rağmen iş merkezinde aktif olarak çalışmayan veya önceden ihtara rağmen aktif iş listesinde görünmeye devam eden sigortalının ihtarının sisteme kaydedilmesi zorunludur. sigortalı olarak. ve işe kolay geçişe izin verilmeden önce aktif sigortalılar listesinden çıkarılır. Tek yapmanız gereken iş merkezinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvurmak. Bu husus dikkate alınmazsa, kolay işverenliğe geçiş sonrasında listedeki tüm sigortalılar için tahakkuk oluştuğundan, işverenin bu kişilerin daha fazla prim ödemesi ve sigortasını yatırması gerekir. Uygun işlemler yapıldıktan sonra sisteme tekrar giriş yapılmalı ve işlemlere devam edilmelidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.