SGK İş yeri Sicil No Sorgulama 2022 Nasıl Yapılır?

09.05.2022
11
Okuma Süresi: 10 dakika
A+
A-
SGK İş yeri Sicil No Sorgulama 2022 Nasıl Yapılır?

Sosyal Sigortalar Kurumuna kayıtlı iş yeri bulunan yani sigortalı çalıştıran tüm işverenlere her iş yeri için ayrı dosya verilir. Her açık dosya için çalışan bir kayıt numarası vardır. SGK iş yeri Sicil Numarası 26 haneden oluşmaktadır. Bazen prim borcunu ödemek veya borç hakkında bilgi almak için bir iş kayıt numarasına ihtiyaç duyulur. Sicil numarası bilinmiyorsa, SGK iş yeri tescil numarası ‘resmi web sitesinden online olarak talep edilebilir. SGK İş yeri Sicil No Sorgulama 2022 Nasıl yapılır? Tüm detayları sizin için derledik.

SGK İş Yeri Numarası

SGK işyeri numarası, 4A’ya göre sigorta kapsamında olan işverenlerin yani SGK’nın sosyal sigorta kurumuna ibraz etmesi gereken dosyaların sicil numarasıdır. Bu nedenle SGK şirket numarası, şirket sigorta şirketine bağlandıktan sonra otomatik olarak alınır. Bu sicil numarası, yani işveren sicil numarası 26 haneden oluşmaktadır. İlgili işyeri için bir nevi kimlik numarası görevi görür. Birçok meslekte kullanılması gereken bir sayıdır, adres sorgulamaları bazen işyeri numarası kullanılarak da yapılabilmektedir. Bunu yapmak için, iş yerinin tam sicil numarasını bilmek ve iş merkezinin bağlı olduğu İl Ticaret Odası sistemine kayıtlı olmak gerekmektedir.

İş Yeri Sicil Numarası Kaç Hanedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu sicil numarası 26 haneden oluşmaktadır. Örneğin 2 1084 02 02 9999999 034 99-05 000 gibi numaralar iş yeri sicil numarası olabilecek numara dizilişidir. Eğer alt taşeron bir firma bulunmakta ise alt taşeronu tescil sırasına göre 001, 002 şeklinde devam etmektedir. Borç sorgulaması yapılırken ya da prim borcu ödenmesi durumunda bu numaraların aralarında boşluk olmadan doğru bir şekilde yazılmalıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sicil Numarasının Açılımı 

SGK sicil numarasında bulunan her bir sayın farklı bir anlamı ifade etmektedir. Üst başlıkta verilen sicil numarası örneği üzerinden devam edilecek olunursa her bir sayının ifade ettiği anlam aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • 2: Devamlı mahiyetindeki özel sektör işverenleri için mahiyet kodudur. Resmî dairelerde bu kod 1 ile başlamaktadır. Geçici işlerde ve inşaatlarda, özel sektörde 4 ile başlanırken Kamuda ise 3 ile başlamaktadır.
 • 1084: İş yerinin faaliyet kodudur. Diğer adı ile nace kodudur. Nace kodu listesinden iş yeri faaliyet kodunun doğru olup olmadığı kontrol edilebilmektedir.
 • 02 02:Bu kodlar eski ve yeni şube kodu olarak geçmektedir.
 • 9999999:7 haneden oluşan bu kod iş yerinin Sosyal Güvenlik Kurumu dosya numarasıdır. Dosya bu numara ile arşivlenmektedir. 7 haneli iş yeri sicil numarası bu koddur.
 • 034:Bu kod il kodudur. İlin plaka koduna göre belirlenmektedir. İş yeri dosyasının tescilli olduğu Sosyal Güvenlik Kurumunun bağlı olduğu ili belirtmektedir. Örnekteki tescil İstanbul iline bağlıdır.
 • 99:Bu kod kontrol numarası olarak geçmektedir.
 • 05:İş yerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bağlı olduğu ilçenin kodudur.
 • 000:3 sıfır ise ana dosyadır. Alt taşeron firması varsa 001, 002 gibi devam edebilmektedir.

İş Yeri Sicil Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş yeri kayıt numarası, iş yerinin kayıtlı olduğu ilin Sosyal Sigortalar Kurumu İl Müdürlüğü’nden alınabilir. Ayrıca iş yerinin 26 haneli SSK sicil numarası da online olarak talep edilebilmektedir. İnternet üzerinden sorgulama yapmak için bağlı olduğunuz devlet Ticaret Odasının internet sitesine giderek “Şirket Bilgileri / Kayıt Kayıtları / Kayıt Numarasına Göre Ara” linkine tıklamanız gerekmektedir.
Ardından hızlı bir sorgu yapabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Sigortalar Kurumu sicil numarası kullanılarak telefonla sorgulama yapılabilmektedir. İstanbul Ticaret Odası’nın ilgili iletişim numarası 0312 444 0 775’dir.

E-Devlet Üzerinden SGK İş Yeri Sicil Numarası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İş yeri kayıt numarasının E devlet üzerinden doğrulanabilmesi için elektronik bildirge bilgisi gerekmektedir. Elektronik bildirge bilgisi mevcut olduğunda, Sosyal Güvenlik Kurumu işveren sistemi üzerinden işveren sicil numarası alınabilir. E- bildirge şifresi olmayanlar öncelikle şifrelerini E devlet üzerinden görebilirler. E devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra E bildirge şifresi kişi adına olan tüm iş yerinin şifreleri ve kayıt numaraları görüntülenebilmektedir. Böylece işveren SGK işinin sicil numarasını rahatlıkla görebilir.

E-Bildirge Nedir?

E Bildirge sayesinde işverenler iş yerlerinden sigorta primi belgesi düzenleyebilirler. Verilerin elektronik sisteme aktarılması vatandaşlara ve çalışanlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca bu sistem, işverenlere sigorta primlerini internet üzerinden ödeme imkanı da sunmaktadır.

Tüm İşletmeler e-Bildirge Kullanmak Zorunda Mıdır?

E Bildirge sayesinde işverenler iş yerlerinden sigorta primi belgesi düzenleyebilirler. Verilerin elektronik sisteme aktarılması vatandaşlara ve çalışanlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca bu sistem, işverenlere sigorta primlerini internet üzerinden ödeme imkanı da sunmaktadır.

E-Bildirge Nasıl Alınır?

E Bildirge kullanabilmek için birkaç adım takip edilmelidir. Öncelikle elektronik kayıt formu alınmalıdır. Bu form, işveren veya imzalamaya yetkili bir kişi tarafından doldurulmalıdır. SSK sicil numarası gibi forma da e-devlet üzerinden ulaşılamıyor. İkinci olarak, iş merkezinin bağlı olduğu Sigortacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılır.Kullanıcı adı ve şifre istenecektir. Bu kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

SGK İş Yeri Bildirgesi 

İşe yeri bildirgesi, ilk kez sigortalı işçi çalıştıran şirketin yapması gereken bildirgeye verilen isimdir. Aslında sigortalı işçi alımı için bir başlangıç ​​belgesidir. Bu belgenin düzenlenmesi, iş sahibinin SGK yükümlülüklerini başlatır. İşyeri beyanı ilk iş gününde teslim edilmelidir. Aksi takdirde Sosyal Sigortalar Kurumu cezai yaptırım uygulama hakkına sahiptir.

İş Yeri Bildirgesiyle Birlikte Verilmesi Gereken Belgeler Hangileridir?

İş yeri bildirgesi işverenler için önemli bir faktördür. Bununla birlikte gereken belgeleri toparlamak için iş yerindeki sorun bazı belgeleri toplamalıdır. İş yeri bildirgesi verilirken yanında bazı belgelerin de getirilmesi gerekir.

İş yeri bildirgesi ile birlikte verilmesi gereken evraklar ise aşağıdaki gibidir sıralanmıştır:

 • Devamlı bir işletme ise işletmenin adresi bilgilerinin belirttiği yerleşim belgesi,
 • İşletme gerçek bir kişi adına kurulduysa o kişinin, tüzel kişi adına kuruldu ise tüzel kişiliği temsil eden kişilerin imzaları,
 • İşveren ve işçi arasında yapılan sözleşmenin bir örneği,
 • Tüzel bir kuruluş ise, Ticari Sicil Gazetesi,
 • Varsa ortaklar arasında yapılan ortaklık sözleşmesi,
 • İhale amacıyla kurulmuş işlerde iş sözleşmesi ya da ihalenin kazanıldığına dair idare yazısı,
 • İnşaat sektöründe yapı ruhsat fotokopisi, varsa arsa sahibi ile müteahhit arasında yapılan sözleşme.

Yukarıda maddeler şeklinde sıralanmış olan belgeler iş yeri bildirgesi ile verilmesi gereken önemli belgelerdir.

İş Yeri Tescili Aynı Gün ve Ayda Yapılır mı?

Yönetmelikte de belirtildiği gibi, işverenler işe alım sürecinin başlamasına kadar işçi çalıştırmaya başladığı güne kadar Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SGK) iletebilmektedir.

Ticaret Odası Web Sitesinden SGK İş Yeri Sicil Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ticaret Odası web adresi üzerinden SGK iş yeri sicil numarası sorgulaması kolaylıkla yapılabilir. İşyeri sicil sorgulama işleminin gerçekleştirebilmesi için bazı adımları izlemek gerekir. Bahsi geçen bu adımlar ise aşağıda sıralanmıştır:

 • Sorgulama yapılacak iş yerinin bulunduğu ile ait Ticaret Odası web sitesine giriş yapılır.
 • Sitede istenen bilgilerin girişi yapılır. Bu aşamada istenecek bilgiler SGK sicil numarası sorgulanacak firmanın bilgileri ve firmaya ait sicil kayıtlarıdır.
 • Bilgilerin girilmesinin ardından “Sicil Numarasına Göre Arama” yazısına tıklanmalıdır.
 • Ekranda sorgulama yapılan sicil numarası görüntülenir.

Yukarıdaki adımlar sırayla takip edilirse Ticaret Odası web sitesinde SGK işyeri sicil numarası sorgulaması yapılacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.