Çocuk Parası Ücretleri 2022 Çocuk Parası Sorgulama E-Devlet ve PTT’den Nasıl Yapılır?

09.05.2022
8
Okuma Süresi: 10 dakika
A+
A-
Çocuk Parası Ücretleri 2022 Çocuk Parası Sorgulama E-Devlet ve PTT’den Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından sağlanan çocuk yardım parası sorgulama işlemini ister e-devletten ister PTT’den öğrenebilirsiniz. Online sorgulama yapmak isteyenler E-Devlet sistemini kullanmalıdır. PTT’den sorumlu çocuklara yönelik hizmetler hakkında telefonla bilgi almak isteyenler, ALO Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hattını arayarak istenilen bilgilere ulaşılabilir.

PTT Çocuk Yardım Ödeneği almaya hak kazanan vatandaşların belirli bir tarihe kadar ödeneklerini çekmeleri gerekmektedir. Ödeneği kullanmayan veya son ödeme tarihini kaçıran vatandaşlar, PTT çocuk yardımlarından yararlanma hakkını kaybeder. PTT Çocuk Parası Ödeme ve Sorgulama Süreci ile ilgili detaylar için yazının başlığına bakınız.

Çocuk Parası Ödeneklerinin Özellikleri Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlar Bakanlığı bünyesinde hazırlanan yardımlardan bir tanesi olan Çocuk Yardımı parası, Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından çocuklar için verilmektedir. Çocuğu olan kadın vatandaşlar için çocuk parası çocuk başına bir defalığına ödenmektedir. Ödemeler bebeğin anne veya babası adına PTT şubelerinden çekilebilecek şekilde yapılmaktadır. Devlet tarafından sağlanan çocuk yardım parası sorgulama işlemini ister e-devletten ister PTT’den öğrenebilirsiniz. Online sorgulama yapmak isteyenler E-Devlet sistemini kullanmalıdır. PTT’den sorumlu çocuklara yönelik hizmetler hakkında telefonla bilgi almak isteyenler, ALO Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hattını arayarak istenilen bilgilere ulaşılabilir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından düzenlenen çocuk parasına başvurmak için kurumla doğrudan iletişime geçmeniz veya e-devlet üzerinden başvurmanız gerekir. Çocuk parası başvuru işlemleri için vatandaşların izlemesi gereken adımlar, aşağıda ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. turkiye.gov.tr resmi web adresi kullanılarak, çocuk parası başvuruları ile ilgili tüm işlemler yapılabilmektedir.

 • İnternet sitesi açıldıktan sonra, kimlik bilgilerinin doğrulanması için “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.
 • Giriş sayfası açıldıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılarak giriş yapılmalıdır.
 • Sistemde yer alan “E-Hizmetler” bölümü üzerinden “Kurumlar” seçeneğine tıklanmalı ve “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” seçeneği tercih edilmelidir.
 • Çocuk parası işlemleri için Sosyal Yardımlaşma Vakfı sayfasındaki başvuru bölümü kullanılmalıdır.

Çocuk parası başvuru süreci, yardım alanı yerine ana sayfadaki arama alanı aracılığıyla da tamamlanabilir. Arama bölümüne “Çocuk parası” yazıldıktan sonra başvuru sayfası açılmalı ve formdaki bilgiler doldurulmalıdır.
Online başvurunun ardından istenen belgelerin kuruma posta yoluyla iletilmesi gerekmektedir. Çocuk parası için fiziki başvuru yapılırken başvuru sürecinin anne tarafından yapılması şartı aranır. Sadece annelere ödenen nafaka ödemeleri babalar veya başkaları tarafından kullanılamaz. Doğrudan sosyal yardım vakfına gidemeyen anneler, kurum tarafından istenen belgeleri hazırlandıktan sonra posta yoluyla teslim etmelidir.

 

E-Devlet ve PTT Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PTT Şubelerine kişilerin adına yatırılan çocuk parası sorgulaması yapmak için E develet kapısı sistemini rahatlıkla kullanabilirsiniz. E devlet çocuk parası sorgulamaları için aşağıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz:

E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilecek çocuk parası sorgulama işleminin detayları şu şekildedir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/acshb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama bağlantı adresi kullanılarak, doğum yardımı başvuru sonucu sorgulanmaktadır.
 • E-devlet sorgulama sayfası açıldıktan sonra, ana sayfadaki “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.
 • C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi doğrulandıktan sonra, sayfa girişi tamamlanmalıdır.
 • Sorgulama ekranı açıldıktan sonra, doğum yardımı başvurusunun onaylanıp onaylanmadığına dair detaylı rapor sunulacaktır.
 • Başvuru sahiplerine yapılacak ödeme detayları, ödeme için gerekli sicil numaraları ve ödeme tarihleri gibi bilgiler, sorgulama ekranında yer almaktadır.

Doğum yardımı başvurusunun onaylanmaması durumda, karşınıza çıkan sorgulama ekranında herhangi bir bilgi gelmeyecek ekran boş görünecektir.

Telefonla PTT Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Telefonla çocuk parası sorgulamak için Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürlüğü’nün iletişim hattını kullanmanız gerekmektedir. ALO 144 Sosyal Yardımlaşma Vakfı iletişim hattını aradıktan sonra, T.C. Kimlik numarası ile sorgulama başlatılabilir.
Kurum yetkilileri, kişilerin kimlik bilgilerini aldıktan sonra çocuk parasının ödenip ödenmediği bilgisini sizinle paylaşır. PTT şubelerine gidip vezne görevlisine sorarsanız kimliğinizle fiziki talepte bulunabilirsiniz. PTT yetkilileri ile yapılan görüşmelerin ardından analık ödeneğinin ödenip ödenmediği teyid edilebilir. Doğum yardımı ödemesi gerçek kişiler adına yapılıyorsa, ödeme PTT ATM’lerinden veya doğrudan gişeden yapılır. PTT kartına sahip kişiler, doğum parasının ödenip ödenmediğini şubeye gitmeden ATM’den öğrenebilirler.

Çocuk Parası Kullanım Şartları Nelerdir, Kimler Çocuk Parasından Faydalanabilir?

Çocuk parası ödeneklerinden faydalanmak isteyen kişiler, belirli şartlara uyum sağlamak durumundadır:

 • Çocuk parası yardımları, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler adına çıkarılmaktadır.
 • Annelerin sigortalı olup olmamasına dikkat edilmeksizin, tüm kadınlar adına ödeme yapılır.
 • Çocukların yardım kapsamında sayılması için 5 yaşının tamamlanmaması gerekir.
 • Çocukların hayatta olması ve resmi doğum belgesinin bulunması gerekir.
 • Çocuklara ait kimlik kartının çıkarılması gerekir.
 • Başvuru esnasında, anne ve bebeğin kimlik kartının fotokopisi kullanılmalıdır.

Çocuk parası ödemeleri sadece anneler tarafından alınır. Bireyler, anneler adına bir ödeme yapılmasını talep etmelidir. Talebin yapılmaması durumunda annenin hesabına herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Hesap bakiyesi kullanılmazsa ödemeler geri çekilir.

Çocuk Parası Ödeneklerinin Limiti Ne Kadardır?

Çocuk parası yardımının miktarı, çocuk sayısına ve çoklu doğumlara göre değişmektedir.

 • 5 yaşından küçük olan ilk çocuk için 300 TL ödeme yapılmaktadır.
 • İkinci çocuk için 400 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • Üç ve üzeri her çocuk için 600 TL doğum yardımı ödemesi yapılacaktır.
 • İlk doğum olan ikiz bebekler için toplamda, 700 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • Üçüz bebeklerin birincisi için 300 TL, ikincisi için 400 TL ve üçüncüsü için 600 TL olmak üzere, toplamda 1300 TL doğum yardımı ödemesi gerçekleştirilmektedir.

2015’ten önce doğan 5 yaşından büyük çocuklar doğum yardımından yararlanamazlar. 2015’ten önceki çocuklar sayılmadığından 2015’ten sonra doğan ilk çocuk 300 TL doğum parası parası alacaktır.

Çocuk Parasıyla Doğum Parası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Doğum yardımı ödemeleri sadece Sosyal Sigortalar Kurumu’nda çalışan annelere yapılırken, çalışan ve çalışmayan tüm annelere çocuk yardımı ödemesi yapılmaktadır. Çocuk parası ve doğum parası arasında bazı farklar vardır. İki ödemeyi birbirinden ayıran özellikler aşağıda listelenmiştir.

 • Doğum parası ödemelerinden faydalanmak için annelerin SGK kapsamında çalışması ve doğum iznine ayrılması gerekir.
 • Doğum iznine çıkma hakkı olmayan ve doğumdan önceki son 3 ay boyunca sigortalı olarak çalışmayan kadınların, doğum parası ödemesi almasına izin verilmemektedir.
 • Doğum parası ödemeleri, doğum izni devam ettiği sürece verilmekte ve geri iade talep edilmemektedir.
 • Annelerin doğum izni öncesinde, son 3 aylık SGK primini düzenli şekilde ödemesi şart koşulmuştur.
 • SGK primlerinin eksik olması durumunda, annelere doğum parası verilmeyecektir.
 • Doğum yardımı ödemelerinde belli başlı limitler bulunurken, doğum parası ödemelerinde annelerin maaşlarına göre limitlendirme yapılmaktadır.

Doğum parası, doğum izni süresince ödenir. Annelik izninin bitiminden sonra, anneler yarı zamanlı çalışma ve bakım izni hakkına sahiptir. SGK’lı çalışan anneler, bir defaya mahsus bakım izni ödeneği alırlar. Anneler, süt primi talep etmenin yanı sıra, ücretin yarısını ve yarı zamanlı çalışma hakkını da alırlar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.