SGK Devlet Hastanesi Burun Estetiğini Karşılar mı? 2023 ücretleri ne kadar?

12.03.2023
9
Okuma Süresi: 11 dakika
A+
A-
SGK Devlet Hastanesi Burun Estetiğini Karşılar mı? 2023 ücretleri ne kadar?

Burun estetik ameliyatının SGK tarafından karşılanması için bazı koşullara uyması gerekiyor. Bu bağlamda her burun estetik ameliyatı SGK tarafından karşılanmamaktadır. 2023 Burun Estetiği ücretleri ne kadar sorusu da oldukça merak edildi. Eğer burun estetik ameliyatının yapılma sebebi vatandaşın sağlığı ile alakalı bir durum ile ilgili ise bu durumda burun estetik operasyona dahil hastanın bütün giderleri SGK tarafından karşılanmaktadır. Fakat yapılacak olan burun estetik ameliyatı yalnızca burnun daha estetik ve güzel görünmesi amacı taşıyorsa böyle bir durum varsa yapılacak olan burun ameliyatı için ödenmesi gereken para miktarı konusunda birtakım farklılıklar oluşabilir.

Burun için estetik ameliyatının yapılması şart ise söz konusu olan bu estetik operasyonunun ücreti SGK tarafından karşılanmaktadır. Durum böyle olunca SGK tarafından karşılanan burun estetiği operasyonlarında burun içi ameliyatın da yapılması gerekliliği bulunmaktadır. Yani hastalar kendi istekleri doğrultusunda sadece estetik amacıyla burun estetiği ameliyatı olmayı planlamakta ise bu ameliyatta herhangi bir zorunluluk bulunmadığı ve tamamıyla kişisel estetik algısı ile alakalı karar olduğundan ameliyat üzerine belirlenen tutar neyse kişinin ödemesi gereken toplam ücrette odur. Dolayısıyla burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişiler ilk olarak ilgili doktorla görüşmesi ve olacağı burun estetiği ameliyatının SGK tarafından karşılık karşılanmadığını sorup bilgi edinmesi gerekiyor. 2022 Burun Estetiği ücretleri ve tüm detaylara haberimizde yer verdik.

Devlet Hastanelerinde Yapılan Burun Estetiği

SGK Burun Estetiği ameliyatları genellikle anestezi uygulaması yapılarak ve ortalama 2 saatlik bir süreçte tamamlanır. Kulak ya da kaburgadan kemik alınmasını gerektiren bazı istisnai durumlarda ise ameliyat zamanları daha uzun saatleri bulur.

 • Buruna yeniden biçim vermek
 • Burunda küçültme ve büyütme uygulaması yapmak
 • Burun ucunu kaldırmak ve
 • Burundan kemik alınması gibi nedenlerle burun estetik ameliyatları yapılır.

Estetik burun ameliyatının pahalı bir hizmet olduğu yaygın olarak bilinmekte ve bu noktada ameliyat olmayı düşünen poliçe sahiplerinin en önemli sorusu, SGK’nın ameliyatın maliyetini karşılayıp karşılayamayacağıdır. Bu bağlamda SGK’nın gerekli koşulları sağlayarak estetik burun ameliyatı masraflarını karşıladığı söylenebilir.

Burun Estetiğinin SGK Tarafından Karşılanması İçin Gerekli Koşullar

Burun estetiğinizi SGK’nın karşılamasını istiyorsanız öncelikle bu ameliyatı SGK’nın karşılayıp karşılamadığını öğrenmelisiniz. SGK ayrıca bu nedenle yapılan estetik burun ameliyatının SGK tarafından karşılandığını belirtmektedir. Bu nedenle bu durumları ve ameliyat nedenlerini bilmeli ve buna göre burun estetiği kararınızı vermelisiniz. Uygun kurum tarafından belirlenen bu şartlara uymayan burun estetiği olmanız durumunda SGK tarafından burun estetiği kapsamına alınmazsınız.

 • SGK sigorta koluna bağlı olarak çalışan kişilerin herhangi bir sağlık sebebinden ötürü burun estetiği operasyonunu geçirmesi durumunda burun estetiğine dair olan bütün girerler SGK tarafından karşılanır. Sağlık sorunlarından ötürü gerekli görülen bütün ameliyatların giderleri bu hususta SGK tarafından karşılanır.
 • Bu burun ameliyatına dair olan bütün giderlerin tümden karşılanması için kişilerin söz konusu olan bu burun ameliyatının sağlık sebeplerinden ötürü yapılmasının şart olduğuna dair olan belgeyi hazırlaması gerekir. Bu belge ise devlet hastanesinin ilgili doktorları tarafından düzenlenmesi şarttır. bu belgenin devlet hastanesi doktorları tarafından hazırlanmamış olması durumunda belgenin geçerliği de yoktur.
 • Eğer kişi yalnızca burnunun şekil ve estetik bakımından yeterli olmadığını düşündüğü için ameliyat olmayı talep ediyorsa böyle bir durumda ameliyat için belirli bir tutarı ödemesi de şarttır.

Kişi yukarıdaki şartları sağlıyorsa burun estetiği de SGK kapsamındadır. Yani böyle bir durumda kişinin devlet hastanesinde geçireceği burun ameliyatı ile ilgili tüm masraflar SGK tarafından karşılanacaktır. Bu itibarla kişinin burun ameliyatı için hastaneye kabul edildiği günden itibaren hastaneden ayrıldığı güne kadar geçen süreçteki tüm hastane masrafları SGK’da kapsamındadır.

Devlet Hastanesinde Burun Estetiği Operasyonu

Bir devlet hastanesinde burun estetiği olması durumunda fiyat belirlemeden önce doktorunuza danışmanız ve bu ameliyatın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıp karşılanmadığını öğrenmelisiniz. Yapılacak bu burun estetiği SGK tarafından belirlenen şartları sağlıyorsa kişi bu burun estetiği için hiçbir şekilde ödeme yapmayacaktır. Ancak böyle bir durumda devlet hastanesi doktorunun operasyonun kişinin sağlığı için gerekli olduğunu belirten bir belge düzenlemesi gerekir.

Bu belgenin devlet hastanesi doktoru tarafından doldurulması üzerine bu ameliyat ve ameliyatla ilgili tüm masraflar SGK tarafından karşılanacak ve kişiler bu ameliyat için ücretten muaf tutulacaktır. Söz konusu burun estetiği, sağlık nedenleriyle değil, yalnızca estetik nedenlerle yapılacaksa, ortaya çıkan miktar burun estetiğini yaptıran kişi tarafından karşılanacaktır. Devlet hastanesinde burun estetiği amacıyla yapılan ameliyatların sayısı yapılacak işleme göre değişmektedir. 5.000 TL ile 15.000 TL arasında değişen ortalama burun estetiği miktarı, yapılacak estetik işleme göre bu fiyat aralığında değişebilmektedir.

Özel Hastanelerde Burun Estetiği Operasyonu Nasıl Olur?

Özel hastanelerde yapılan burun estetiği fiyatları hastanelere göre büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak özel ve devlet hastaneleri arasındaki burun estetiği ameliyatlarının sayısı –P arasında değişmektedir. SGK, özel hastanelerde yapılan bazı burun estetiği ameliyatlarını da kapsayabilir. Böyle bir durumun oluşması için
burun ameliyatının yapıldığı özel hastanenin SGK anlaşmalı özel hastanelerden biri olması gerekmektedir.
Böyle bir durumda kişinin yapacağı burun estetiği SGK kapsamına giriyorsa özel hastanede yapılacak ameliyatın bir kısmı SGK tarafından karşılanabilir. SGK tarafından karşılanacak tutar işlemin türüne göre değişmektedir. Ancak kalp damar hastalıkları gibi daha ciddi durumlarla karşılaştırıldığında bu tür estetik ameliyatların SGK kapsamındaki oranı daha düşüktür. Yani SGK’nın anlaşmalı olduğu özel klinikte yapılan estetik burun ameliyatı için SGK’nın kendi katkısından az bir miktar sağlanmaktadır.

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı

Burun estetik ameliyatında asıl durum yaş değil, kıkırdak ve kemiklerin yapısıdır. Estetik için minimum yaş kadınlarda 17, erkeklerde 18 olmasına rağmen bazı durumlarda Burun estetiğinin gerekli olduğuna karar verilirse daha genç yaşta da yapılabilir. Yani burun estetiği için yaş sınırından çok kemik ve kıkırdak yapısı dikkate alınmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dİkkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiğinde ameliyat sonrası bazı durumlarda daha dikkatli olmak gerekir. Burun estetiği sonrası vücudun iyileşmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Öncelikle burun estetiği ameliyatı olan kişiler için en önemli koşullardan biri burun estetiği sonrasındaki titizliktir. Daha sonra kişilerin bu operasyondan sonra bakımlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Burun estetiği operasyonundan sonra kişilerin iyileşme süreci içerisinde sigara kullanmaması gerekir.

 • Burun estetiği operasyonunun ardından bir hafta boyunca pek fazla hareket etmek doğru değildir. Bu 1 haftalık süreç içerisinde kişilerin çalışma hayatlarında da ara vermesi gerekir.
 • Ayrıca kişiler ağır yük kaldırılmamalı ve kendilerini zorlanmamalıdır.
 • Spor yapmayı seven ve düzenli olarak spora giden kişilerin burun estetiği operasyonunun ardından ortalama olarak 1 ay kadar spora ara vermesi önerilmektedir. Geçen bu 1 ayın ardından kişiler tekrar düzenli olarak spor yapmaya başlayabilir.
 • En önemli konulardan biri ise kişilerin burun estetiği operasyonundan sonra ortalama olarak 6 ay kadar gözlük kullanmamasıdır.
 • Estetik operasyonla ardından kişilerin 1 hafta boyunca burnuna ve yüzünün o taraflarına suyla temas sağlamaması da gerekir.

Burun Estetiği Sonrasında Neler Olur?

Burun estetik operasyonu uygulamasından sonra vücudun kendisini toparlaması gerekir. Bu nedenle burun estetiği sonrası bakım yapılması konusunda titizlikle davranılmalıdır. Burun estetik operasyonları oldukça hassasiyet gerektiren ameliyatlardır.

 • Bakım ve iyileşme süresi boyunca sigara kullanımından vazgeçilmelidir.
 • 1 hafta süresince fazla hareket etmeden kalınması ve asla işe gidilmemesi gerekmektedir.
 • Spor hayatına bir süre ara verilmesi ve yürüyüş dışında spor yapılmaması gerekmektedir.
 • Ameliyat sürecinden sonra 1 ay spora ara verilmesi doğru olmakta ancak 1 ay sonra spora başlanması uygun görülmektedir.
 • Ağır kaldırmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Burun estetik operasyonundan sonra 6 ay süresince gözlük takılmaması gerekmektedir.

Operasyondan sonraki 1 haftalık süre boyunca burun ve çevresine su değdirilmemesi gerekmektedir.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.