Çalışmayan Kadınlar veya Ev Hanımları Emeklilik Şartları 2023

12.03.2023
12
Okuma Süresi: 20 dakika
A+
A-
Çalışmayan Kadınlar veya Ev Hanımları Emeklilik Şartları 2023

Kadınlar hayatın birçok alanında hem çalışan hem de ev hanımı olarak varlıklarını sürdürmüşlerdir. Mevcut koşullarda işsiz kadınlar haklarını tam olarak bilmiyorlar. Emeklilik sadece sigortalıları değil ev kadınlarını da etkiliyor. Yeni ev hanımı yasaları ile kadınlar yaşlılıkta rahat bir şekilde emekli olabiliyor. SGK güvencesi birçok Çalışmayan kadınlar veya eve hanımları için çeşitli avantajlar sağlamaya devam ediyor. Ayrıntılar haberin devamında.

Çalışanlar da emeklilik yaşı bilgilerini merak ediyor. Ödenecek aylık katkı payı tutarına göre emeklilik yaşının hesaplanması da üzerinde çalışılan bir diğer konudur. İşsiz ev kadınlarının emeklilik koşulları ile çalışan kadınların emeklilik koşulları, ücret ve emeklilik hakları pek çok kadının bilmediği veya kısmen de olsa haberdar olduğu konulardır.

Ev Hanımları İçin Nasıl Emeklilik

Bir işte çalışmayan, yıllardır kendini ev işlerine adayan ve hiçbir geliri olmayan kadınlar emeklilik haklarını sorguluyor. Ev işi yapan kadınların emekli maaşı tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Yaşlılıkta gelir elde etmek isteyen kadınlara yönelik yeni emeklilik planı ev hanımları için çok faydalı. Kadın istihdam edilmemiş olsa bile Borçlanma Yoluyla emekli olabiliyor. Hayatları boyunca herhangi bir sigorta girişi yapmamışlar ve herhangi bir sigorta primi ödememişlerse, sigorta primlerini kendileri ödemek zorundadırlar. Emekli olmak isteyen kadın sigorta primlerini aylık olarak SGK’ya ödemek zorundadır. Ödemeler sonunda emekli olan kadın SGK tarafından bilgilendirilir. İşsiz kadınlar, SGK’ya yaptıkları düzenli katkı payları üzerinden emekli maaşı almaktadır. 

Ev Hanımları İçin Emeklilik Başvurusu Yapmak

Bir işte çalışmayan, yıllardır kendini ev işlerine adayan ve hiçbir geliri olmayan kadınlar emeklilik haklarını sorguluyor. Ev işi yapan kadınların emekli maaşı tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Yaşlılıkta gelir elde etmek isteyen kadınlara yönelik yeni emeklilik planı ev hanımları için çok faydalı. Kadın istihdam edilmemiş olsa bile Borçlanma Yoluyla emekli olabiliyor. Hayatları boyunca herhangi bir sigorta girişi yapmamışlar ve herhangi bir sigorta primi ödememişlerse, sigorta primlerini kendileri ödemek zorundadırlar. Emekli olmak isteyen kadın sigorta primlerini aylık olarak SGK’ya ödemek zorundadır. Ödemeler sonunda emekli olan kadın SGK tarafından bilgilendirilir. İşsiz kadınlar, SGK’ya yaptıkları düzenli katkı payları üzerinden emekli maaşı almaktadır.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Emeklilik Sigortasından Nasıl Faydalanır?

İsteğe bağlı sigorta primlerini ödemek yoluyla emeklilik hakkı elde eden kadınlar ne gibi koşullarda emeklilik sigortasına sahip olabilir?

 • Kadın ya da erkek olması fark etmeksizin, tüm kişilerin 18 yaşını tamamlaması gerekmektedir.
 • 18 yaşını tamamlayan kişilerin, zorunlu sigorta gerektiren herhangi bir işte çalışmaması gerekmektedir.
 • 30 günden az çalışan ve sigorta prim kaydına tam prim ödemesi yapılmayan kişiler de isteğe bağlı sigorta üzerinden emeklilik elde edebiliriler.
 • Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında, sigorta başvurusu yapacak kişilerin malullük ya da yaşlılık maaşı almaması gerekmektedir.

Türkiye’de ikamet eden tüm Türk vatandaşları isteğe bağlı sigorta primi yatırarak emekliliğe hak kazanır. Ancak, kişilerin zorunlu sigortaya tabi olarak kayıtlı olmaları ve aktif olarak yararlanmaları halinde isteğe bağlı sigorta başlatılamaz. 

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Başalatılır?

İlk kez isteğe bağlı sigorta yaptıracak kişiler, aşağıda belirtilen işlemleri takip etmelidir:

 • İkamet kaydının yer aldığı il ya da ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilerek, isteğe bağlı sigorta başvurusu yapılmaktadır. Başvuru esnasında, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesinin hazırlanması ve kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Sigorta giriş bildirgesi üzerinde, isteğe bağlı sigorta başvurusu yapmak isteyen kişilerin kimlik bilgileri ve ikametgâh kayıt bilgilerinin yer alması gerekmektedir.
 • Başvuru formunun üzerinde yer alan SGK sicil numarasının öğrenilmesi için e-devlet sistemi kullanılmalıdır. turkiye.gov.tr adresine giriş yapıldıktan sonra, ana sayfadaki E-Hizmetler bölümünden SGK işlem sayfası açılmalı ve “4A Sigorta Tescil Kaydı” bölümünden sicil numarası sorgulaması yapılmalıdır.

İsteğe bağlı sigorta başlangıç işlemlerinin tamamlanması ve detaylı sorgulamasının yapılması için e-devlet hizmet sayfası kullanılmalıdır.

İsteğe Bağlı Sigorta Yenileme

İsteğe bağlı sigortayı yenilemek için bireylerin başvurması gerekir. Hazırlanan başvurunun kişilerin ikamet ettikleri il veya ilçedeki SGK adresine gönderilmesi gerekli görülmüştür. Sigorta için isteğe bağlı yenileme talebi yapıldıktan sonra sistem otomatik olarak sigortayı yenileyecektir.

İsteğe Bağlı Sigortanın Başlangıcı ve Bitişi 

İsteğe bağlı sigortanın başlangıç ve bitiş dönemleri hakkında merak edilenler, aşağıda tüm detayları ile birlikte belirtilmiştir:

 • İsteğe bağlı sigorta başlangıcı, bu alanda prim ödemek isteyen kişilerin başvurusunun ardından işleme alınmaktadır. Başvuru kurum kayıtlarına işlendikten hemen sonra, kişilerin prim hesapları açılmakta ve mevcut aydan itibaren, düzenli olarak prim ödemesi gerçekleştirilmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortanın bitiş tarihi, sigortalılığı sona erdirme talebinde bulunan kişilerin, prim ödemesi yaptıkları son gün olarak nitelendirilmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta üzerinden maaş talep eden kişiler, emeklilik hakkı kazanılan ve emeklilik başvurusu yapılan dönemden sonra prim ödemesini sonlandıracaktır.
 • Prim ödeme süreci içerisinde hayatını kaybeden sigortalıların ölüm tarihinden itibaren, isteğe bağlı sigorta sona ermektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Üzerinden Emekli Olma Şartları 2023

İsteğe bağlı sigorta kapsamında sigortalı olan ve emeklilik hakkı talep eden kişilerin, aşağıda belirtilen koşullara uyum sağlaması gerekmektedir:

 • İsteğe bağlı sigorta başlangıcı, 08.09.1999 yılı ve öncesi olan sigortalılar, en az 10 yıl boyunca sigortalı olmalı ve 3600 günlük minimum prim ödemesi yapmalıdır.
 • Sigorta başlangıç tarihi 09.09.1999 ila 30.04.2008 tarihleri arasında olan sigortalılar, 25 yıl boyunca sigortalı olarak kalmalı ve en az 4500 günlük prim ödemesi yapmalıdır. Bu kişilerin emekli olması için 60 yaşına gelmeleri şart koşulmuştur.
 • İsteğe bağlı sigorta başlangıç tarihi, 01.05.2008 ve sonrası olanlar, en az 63 yaşında emekli olabilirler. Kişilerin emeklilik yaşını tamamlamasının yanında, en az 5400 günlük SGK prim ödemesi yapması gerekmektedir.
 • Ek-5 Tarım Sigortası kapsamında sigorta kaydı bulunan kişiler, en az 7200 günlük prim ödemek zorundadır.
 • Bağkur kapsamında çalışan sigortalılar, en az 9000 günlük SGK primi ödemek durumundadır.
 • Ev hanımlarının, isteğe bağlı sigorta üzerinden emeklilik hakkı elde edebilmesi için en az 9000 günlük prim ödemesi yapması gerekmektedir.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Şartları 

Çalışmayan ev hanımları için emeklilik başvurusunda bulunma şartları bulunmaktadır. Bahsedilen bu koşullar ise şöyle açıklanmıştır;

 • Çalışmayan ev hanımlarının öncelikle adlarına kayıtlı bir vergi mükellefi bulunmamalıdır. Mükellefi olan kadınlar bu haktan yararlanamaz.
 • Çalışmayan ev hanımları, yaşlılık ya da malulen emekli maaşı almamaları gerekmektedir.
 • Reşit olduktan sonra herhangi bir iş yerinde ya da kurumda aktif olarak sigortalı çalışmamış ev hanımları, isteğe bağlı emeklilik hakkından yararlanabilir.
 • Çalışmayan ev hanımlarının 50 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
 • Geçimini sağlamak için yapmış oldukları el işçiliği gerektiren işler, havlu, paspas, örgü gibi işler yapmakta olan kadınlar vardır. Bu işlerin satışını yaptıklarına dair bir evrak gösterebilen kadınlar da bu haktan yararlanabilir.
 • Emeklilik hakkı elde etmek isteyen çalışmayan ev hanımları kira gibi gelirleri almaması gerekmektedir. Kira gibi gelir aldıkları herhangi bir mülk varsa bu haktan yararlanamazlar.
 • Sigorta başlangıç zamanında iş sahibi olmayan kadınların isteğe bağlı emeklilik başvurusu yaptıktan sonra herhangi bir işe girmeleri halinde emeklilik hakları bitmez. Kadınlar sigortalı çalıştıkları süre içerisinde prim borçlarını çalıştıkları süre içerisindeki prim borcundan saydırılır.

Ev Hanımları Emeklilik Yaşı

Belirtilen yasaya göre, evli ve çalışmayan kadınlar 25 yıl evli kalırlarsa 50 yaşında emekli olabilirler. Emeklilik yaşı 50 yaşında başlar. İşsiz ev kadınları 50 yaşından önce emekli olamazlar. Yani 25 yıllık evli olup da 50 yaşını doldurmamış kadınların 50 yaşını beklemesi gerekiyor.

Ev Hanımları Emeklilik İkramiyesi Ne Kadar?

Yeni yasa tasarısı dahilinde emekli olmak isteyen ev hanımlarının aylık emeklilik maaşları 1500 TL olarak hesaplanmıştır. Prim borçlarını ödeyen ve 50 yaşını doldurmuş tüm ev hanımları bu maaşı alma hakkında sahiptir. Bu maaş tabandan prim ödeyen ev hanımları içindir.

Kadınların emeklilik maaşlarını almalarının belli gün ve aylarda kendilerine ödenen maaşlarına ikramiye yatmaktadır. Emeklilik maaşı primlerini ödeyecek olanlar için primleri ve dönemleri farklı olabilir.

Ev Hanımları Sigorta Primini Kaç Lira Yatırır?

2022 yılı işsiz ev kadınları için sigorta primleri 4B Bağ Kur üzerinden hesaplanmıştır. Ev hanımları 4B altında emekli olabilir. Ayrıca ödüllerini 4B’ den emekli olabilirler. 2022 yılı için en düşük ve en yüksek sigorta primleri belirlendi.

Bu primler,

 • En düşük sigorta primi aylık olarak: 1068,48 TL
 • En yüksek sigorta primi aylık olarak: 8013,60 TL olarak belirlenmiştir.

Çalışan Kadınlar Ne Zaman Emekli Olur?

Çalışma hayatında kadın ve erkek için emeklilik süreleri farklılık göstermektedir. Bu anlamda pirim günleri oldukça önemlidir. Çalışan kadınlar emekli olmak için 7.200 gün katkıda bulunmak zorundadır. Bu prime uyulmaması da emeklilik yaşını uzatır. 7 bin 200 gün prim borçlarını düzenli ödeyen kadınlar emekliliğe hak kazanıyor.

Çalışan Kadınlar İçin Emeklilik Yaşı Kaç?

Çalışan kadınların emeklilik yaşı, ikramiye günleriyle doğrudan ilişkilidir. En güzel günlerini geride bırakan kadınlar için emekli olamama gibi bir durum yok. Sigortalı kadınlar 7.200 günlük prim ödeyerek emeklilik yaşına ulaşıyor. Primlerini ödeyen kadınlar 58 yaşında emekli olabilirler.

Bu yaş, kadınların katkı paylarını geç ödemeleri, işten uzun süreler ayrılmaları ve işe dönmeleri durumunda uzatılabilir. Asgari emeklilik yaşı 58 olarak belirlendi. Çalışan kadınlar için azami emeklilik yaşı 65’tir. 50 yaşında emekli olmak isteyen
kadın 3.600 gün prim ödemek zorunda. Çalışanlar yaşlarına ve ikramiye günlerine ulaştıklarında emekli olabilirler. 

Çalışan Kadınlar İçin Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çalışan kadınlar emeklilik günlerinin ne zaman olacağını merak ediyor. Kadın ve erkek çalışanların emeklilik ve ikramiye günleri farklı olduğu için çalışan kadınlar cinsiyetlerine göre kendi emeklilik sürelerini hesaplamaktadır. Emeklilik yaşı
için en doğru hesaplamalardan biri Sosyal Sigortalar Kurumu’nun internet sitesinde yer almaktadır. Emeklilik tarihiniz SGK sitesindeki girişinize göre hesaplanır. Bu hesaplama için sayfadaki bilgi alanlarını eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi girdikten sonra Gönder düğmesine tıklayın. Açılan sayfada aşağıdaki gibi detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz: B. Emeklilik yaşınız ve kalan sigorta priminiz.
E-Devlet’e girerek emeklilik hesabına ulaşmak mümkündür. E devlet kapısı üzerinden emeklilik hesabı oluşturan çalışanlar öncelikle E devlet ana sayfasına gitmelidir. Ardından açılan ekranda kimlik numaranızı ve şifrenizi girin. Bir arama motoru görünecektir.
Bu bölüme Emeklilik Olma Sorgusu yazın ve girin. Görüntülenen başlığa tıklayın ve istenen tüm bilgileri doldurun. Ardından “Sorugula” düğmesine basın. Bu, E-Devlet sistemi üzerinden emeklilik maaşı hesaplamanızı sağlar.

Çalışan Kadın 4A Emeklilik Maaşı Kaç TL?

Çalışan kadınların SGK üzerinden emekli maaşı alması durumunda gerekli prim koşullarının sağlanması gerekmektedir. Bu prim koşulları 7.200 gün prim ödemesidir. Kadınlara bu tam emeklilik primi ödenirse, emekli olabilirler. 4A grubunda çalışan kadınların aylıkları, erkek çalışanların maaşlarından farklı değildir.
Sadece erkekler ve kadınlar için prim günleri farklıdır. Hem erkek hem de kadın çalışanlar emekli olduklarında aynı maaşı alırlar. Ancak dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, çalışanların çalıştıkları kurumdaki konum ve kıdemlerinin emeklilik maaşlarını değiştireceğidir. Emekli maaşları cinsiyete göre değil kıdeme göre değişebilir.
TÜİK verilerine göre enflasyon 2022’de TÜFE’deki yüzde 1,25’lik artışla 14,6’ya yükseldi. Artan enflasyon emekli maaşlarını da etkiliyor. Emekli maaşları yıllık TÜFE ve enflasyon oranlarına göre değişiklik gösterebilir. Döneme SGK
emekli maaşı tahsis edilir. 2000’den önce emekli olanlar ve 2000’den sonra emekli olanlar olarak ikiye ayrılır.

SGK emeklileri için maaş döneme ayrılmaktadır. 2000 yılı öncesi emekli olanlar ve 2000 yılı sonrası emekli olanlar olarak ayrılmaktadır.

 • 2000 yılı öncesi emekliye ayrılan kadın çalışanlar, 2420 TL emekli maaşlı almaktadır.
 • 2000 yılı sonrası emekliye ayrılan kadın çalışanlar ise 1625 TL emekli maaşı almaktadır.

Çalışan Kadın 4B Emeklilik Maaşı Kaç TL?

Çalışan kadınlar maaşlarını Bağ Kur üzerinden alıyorsa emeklilikleri de bu sistem üzerinden gerçekleşecek. Bağ Kur’da çalışan kadınlar memur değildir. Ayrıca, Grup 4A çalışanları için olduğu gibi herhangi bir istihdam veya daimi pozisyon bulunmamaktadır. 4B Grubu çalışanları, belirli bir kurumda çalışma veya çalışma zorunluluğu olmadığı için kendi meslek ve ticaretlerini yaparak geçimlerini sağlayabilirler.
Bağ Kur, kadınlar için en ucuz sigorta türüdür. Aslında kadınların hayatlarının herhangi bir döneminde çalışmasına, kendi ücretini kazanmasına ve emekli olmasına olanak sağlayan sigortadır. Bu nedenle kadınlar kendi işyerlerini kurarak hem sigortalı hem de emeklilik sigortası yaptırabilmektedir.

Elbette bu faaliyetlerden elde ettikleri geliri kanıtlamak ve primlerini ödemek zorundadırlar. Bağ Kur, tarımla uğraşan kadınlar için de çok faydalı. Tarımda çalışan birçok kadın bu hakları olduğunu bilmiyor. Ancak, katkı paylarını düzenli olarak öderlerse emekli olabilirler. Bağ Kur’dan emekli olan kadınlar için ikramiye günü değişmez.

Çalışan kadınlar, çalıştıkları süre boyunca 7 bin 200 gün boyunca katkı paylarını yani prim gününü ödemiş olmalıdır. Prim ödemelerini tamamlayan 4B Grubu çalışanların emekli olacağı ve 1662 TL emekli maaşı alacağı açıklandı. Grup 4B çalışanları da kendi aralarında bölünmüştür.

 

Bunlar için belirlenen maaşlar da değişiklik göstermektedir.

 • Esnaf emeklisi olan kadın çalışanlar için belirlenen emeklilik maaşı, 1763 TL tutarındadır.
 • Tarım emeklisi olan kadın çalışanlar için belirlenen emeklilik maaşı, 1662 TL tutarındadır.

Çalışan Kadın 4C Emeklilik Maaşı Kaç TL?

4C kapsamındaki çalışanlar, sandıkta çalışanlardır. Emekli sandığı kapsamındaki çalışanlar, mevsimlik işçiler ve bir yıl içinde tam bir yılı doldurmamış kişilerdir. Sandık çalışanları, Bakanlar Kurulunca belirlenen kadrolara doldurulur.
Bunlar, belirli sayıda ve belirli bir maaşla çalışan kişilerin sayısını tutmak için çalışırlar. Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca belirlenen kadrolarda bir yıldan az ve mevsimlik olarak belirli bir ücret karşılığında çalışan kadınlar.Emeklilik fonunun konuları, sigortalı kişiler değil, katılımcılar olarak kabul edilir. Emekli işçiler emekliliğe dahildir. Emekliler için emeklilik katkısı, emeklilik fonuna bağlı olarak değişir.
Bahsettiğimiz çalışmayan ev kadınları için emeklilik koşulları, emekli olmak isteyen tüm çalışan ve çalışmayan kadınlar için bilgilendirici niteliktedir. Mevcut kadın hakları ve emeklilikle ilgili sigorta bilgileri detaylı olarak incelenmiştir.Söz konusu makale, 2022 yılında yürürlüğe giren alınan kararları incelemektedir.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.