Özel, Devlet ve Üniversite Hastanesi Muayene Ücretleri 2022

02.05.2022
23
Okuma Süresi: 15 dakika
A+
A-
Özel, Devlet ve Üniversite Hastanesi Muayene Ücretleri 2022

Özel, devlet ya da üniversite hastanelerinde muayene ücretleri bazı koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ödenecek tutarlardaki farklılık, kişilerin sigortalılık özelliklerinden de kaynaklanmaktadır. Vatandaşların birden fazla kişinin sağlık durumu veya diğer özellikleri muayene ücretinde değişikliğe yol açmaktadır. Hastanelerde temel muayene tutarları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenir. Özel hastane ile kamu hastanesi arasındaki fark, kişilerin Sosyal Güvenlik durumuna bağlıdır. Bu kapsamda kişinin katılım payı, muayene ücreti veya doktor ücreti açısından farklı ücret ödemesi gerekmektedir. Özel, devlet ve üniversite hastanesi güncel muayene Ücretleri 2022 yılında ne kadar oldu merak edenler için tüm detaylar yazımızda.

Muayene Katılım Payı 

Muayene katılım ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen bir muayene bedelidir. Bu katılım payı, hastane kasasına dahil değildir. Sigortalılar, emekliler ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler tarafından ödenmesi gereken bir ücrettir. Mauyene katkılım payının zorunlu olmadığı durumlar da vardır. Ancak istisnai durumlar dışında tüm vatandaşlar devlet hastanelerinde bu katılım ücretlerini ödemek zorundadır. İstisnai durumlara yeşil kart veya mülteciler dahildir. Bu kişiler muayene katılım ücreti ödemek zorunda değildir. 

Devlet Hastanelerinde Muayene Fiyatları Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde muayene ücret listesi, sağlık sigortası varsa 6 TL ile sınırlıdır. Ancak devlet hastanesinde yapılan muayene ve randevu için hastalardan herhangi bir ücret alınmamaktadır. Bu ödeme devlet hastanesi fonlarına yapılmaz. Ödeme tutarı hastane kasasına değil, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Sağlık Bakanlığı’nın ortak fonuna gitmektedir. Bu nedenle hastanede ödeme işlemi gerçekleşmez. Bu nedenle ödeme işlemi hastanede alınmaz. Bunun yerine muayene sonrasında eczanelerden alınan ilaçlarda, eczane tarafından 6 TL kesinti yapılır. Bu sebeple hastalar, ilaç parası öderken 6 TL fazladan ödemektedir.

Bu ödeme tutarı randevu almayan hastalar için de uygundur. Randevu aldıysanız ancak gitmediyseniz, bir sonraki ilaç alımınızda eczane sizden 12 TL ücret alacaktır. Verilen sebep 6 TL eski randevu ücreti, 6 TL yeni randevu ücreti, alınan ilaçlardır. Bu miktar eczanelerin tekelinde olan bir ücret değildir. Alınan ücretler devlet kurumları tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle mutlaka ödenmesi gereken bir muayene vergisi türüdür. Ancak yeşil kart sahipleri bu ücreti ödemez.

Devlet Hastanesinde Ameliyat Ücretleri

Devlet hastanesi ameliyatlarını fiyatlandırırken, SGK’nız varsa sizden para ödemesi istenmez. Aktif bir sosyal sigortanın bulunmadığı durumlarda, yapılacak ameliyatın türüne göre farklılaştırılmış oranlar uygulanabilmektedir. İşlemin türü ve başvuruyu yapan doktor talep edilecek ücrette belirleyicidir. Doktorun bölümü ve kıdemi bu konuda güçlü belirleyicilerdir. Devlet hastanelerinin mutemet servisleri aracılığıyla ameliyat ücretleri öğrenilebilmektedir. 

Sigortası Olmayan Vatandaşlar İçin Devlet Hastanelerinden Muayene Ücreti Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde sigortasız muayene ücreti 50 TL’dir. Bu sadece muayene ücretidir. Ayrı bir muayene yapılması ödenecek ücret değişiklik göstermektedir. Muayene öncesi hastanenin metemet servisinden detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Aksi takdirde hastaneden ayrılırken sorunlar yaşanabilir. Bazı hastanelerde muayeneler yapılmadan önce ödeme yapılır. Hastane fonundan yapılacak ödemelerde muayene ücreti peşin ödenir. Doktor daha sonra muayene talep ederse, verilen barkod kullanılarak ek ödeme yapılacaktır. Çoğu kamu hastanesi önce bir depozito talep eder. Sigorta olmaması durumunda bazı özel hastanelerde ve kamu hastanelerinde muayene ücretleri denkleştirilmektedir. 

Devlet Hastanesinde Enjeksiyon Ücreti 

Devlet hastanesinden iğne yaptırmanın bir bedeli yoktur. Devlet hastanelerinde yapılan enjeksiyonlar için herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak herhangi bir güvencesi bulanmayan vatandaşlar için geçerlidir. Aynı şekilde sağlık ocaklarında ve birinci basamak sağlık kuruluşlarında yapılan iğne yaptırmalar ücrete tabi değildir. Ancak bu fırsattan yararlanabilmek için kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. İğne prospektüsü ve reçetesi kişinin yanında olmalıdır. Bazı hastaneler reçetesiz enjeksiyon yapamayabilir. Dozaj farklılıkları da olabileceğinden iğne dozu reçeteye göre hazırlanmalıdır.

Devlet Hastanesinde Tahlil Ücreti 2022

Devlet hastanesinde sosyal güvencesi olanlar ile olmayanlar arasında muayene ücretinde büyük farklar var. Sigortasız tahlil yaptıranlardan her tahlil için 35 TL ücret alınır. Ancak muayene ücretleri hastaneye göre 15-20 TL’ye kadar düşebilmektedir. Sigortasız tahlil yapıldığında muayene ücreti + tahlil ücreti ödenir. Muayene sonrası idrar ve kan tahlili yaptıran kişi için ödeme tutarı yaklaşık 100 TL’dir. Ancak bu sadece sigortası olmayan vatandaşlar için geçerlidir. Sigortalılar muayene veya tahlil ücreti ödemeden işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Bazı devlet hastanelerinde muayene ücreti 35 TL, tahlil ücreti 15 20 TL’dir. Bu sayede muayene ve tahlil yaptıran bir hasta toplamda ortalama olarak 50-60 TL ödemektedir. Aynı zamanda bazı devlet hastanelerinde muayene ücreti 50 TL ile sınırlıdır. Bu durumda, tahlil için herhangi bir maliyet yoktur. Tahlil gerekirse, hastane veznesi bir limit koyar. Bu konuda muayene ve 2 test yaklaşık 50-60 TL’ye mal oluyor.

Devlet Hastanesinde Yatak Ücretleri 2022 güncel fiyatlar

Devlet hastanesindeki yatak için ödenecek ücret, sosyal güvenceli aktif sigortalılar için belirli bir miktar değildir. Sosyal Güvenlik Kurumana tabi kişiler için herhangi bir masraf yoktur. Bu kişilerin yatak masrafları sigorta tarafından karşılanmaktadır. Ancak sigortasız kişiler için yatış verildiyse ücrete tabidir. Devlet hastanesinde doğumlar için 30 günlük doğum sigortası yapılmaktadır. Bu sayede sigortasız doğum yapan annelerin tüm doğum masrafları ve gerekirse hastaneye yatışları devlet tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu sadece devlet hastanelerinde geçerlidir. Bu, annenin yaşayabileceği komplikasyonları önler ve 30 gün boyunca hem anneyi hem de bebeği korur. 

  • Standart yataklar: 60 TL.
  • Kemik iliği vb. uygulamalar için steril oda fiyatı: 201 TL.
  • Gündüz yatak fiyatı 34 TL.
  • Refakatçi yatak fiyatı: 15 TL

Özel Hastanenin Muayene Ücreti Ne Kadardır?

Özel hastanelerde muayene ücretleri sosyal güvence varsa 15 TL ile sınırlıdır. Özel hastaneler muayene için 15 TL ücret alıyor ama çoğunlukla doktorun kıdemi 15 TL’nin üzerine çıkıyor. Ödenecek ücret hastaneden hastaneye, muayenenin durumuna, doktorun unvanına ve hastanın özelliklerine göre değişmektedir. Yani muayeneden önce hastaneden randevu alırsanız veya muayeneden önce giriş yaparsanız, sisteme girerken 15 TL ödemeniz gereken bilgiler sistemde görünecektir. Ancak muayene olmak istenilen doktorun unvanı arttıkça muayene ücretleri 500 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Özel hastanelerde kadın hastalıkları gibi alanlarda muayene ücretleri 75 TL civarındadır. Bu miktar hastaneden hastaneye değişir. Ancak anne adayının ikili ve üçlü testler gibi testlere ihtiyacı varsa bu testler için anne adayının ayrıca ödeme yapması gerekir. Bazı kurumlar, özellikle kadınların çoğunlukta olduğu bir işletme olduğunda, özel doğumlar için özel hastanelerle anlaşmalar yapılmaktadır. Kurum ile anlaşma olması durumunda annelerin doğum için bir ücret ödemelerine gerek yoktur.

Özel Hastanede Göz Muayenesi Ücreti 2022

Hastanede göz muayenesi fiyatları normal muayene fiyatlarından farklı değildir. Göz muayenesi ücreti, sadece göz muayenesi gibi testler için alınan ücrete eklenir. Aynı zamanda bu duruma ek olarak yapılacak her türlü kişisel damla veya müdahale ücretlidir.

Özel Hastanede SGK Tahlil Yaptırma Ücreti 2022

Özel hastanelerde tahlil ücreti her tetkik için 15 TL’dir. Ancak bu miktar, kişilerin sigortalı olması durumunda özel hastanenin vermesi gereken ücretlerin listesidir. Hastanın sigortası yoksa test başına ödenecek ücret yaklaşık 100 TL’dir. Kan tahlili 120 TL, idrar tahlili ve röntgen 100 TL civarında. Aynı zamanda röntgen ve tetkikler istenilen miktarda değişikliklere yol açabilir.

Özel hastanelerde sigortalı hastalardan muayene ücreti haricinde röntgen ücreti alınmamaktadır. Fakat bazı hastanelerin politikaları, muayene ücretini düşük tutmak için ayrıca röntgen masraflarını hastaya yansıtanilir. Bu nedenle muayene öncesi hastane ücret tarifesini bilmek gerekir. Sigortasız özel bir hastaneye giderseniz muayene ücreti ve röntgen ücreti ayrıca tahsil edilir. Bu durumda ödenecek miktar röntgen başına yaklaşık
100 120 TL’dir.

MR işlemi için ödenecek miktar hastaneye göre değişmektedir. Bu kapsamda ödenecek tutar aktif güvencesi bulunan hastalar için 100 TL muayene ücreti ve 250 TL MR ücretidir. Yani özel bir hastanede sigortalı muayene ve MR için toplam 350 TL ödemek zorundadır. Ancak sigortasız muayene ve MR talep etmeniz halinde ödenecek tutar sadece MR için 400 ile 600 TL arasında değişmektedir. Bu kapsamda muayene ücreti 200 300 TL civarındadır. Çoğu hastanede muayene ve MR ücreti toplamda 700 ile 800 TL arasındadır. 

Genel Sağlık Sigortası İle Özel Hastanede Muayene

Özel hastanede muayene için genel sağlık sigortası kullanmak, normal sigorta ile aynı avantajları sunar. Bu sayede GSS kullanılarak yapılacak ödemelerde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Sigorta türüne göre farklı bir tarife bulunmamaktadır. Ayrıca prim ödemesinin genel sağlık sigortası çerçevesinde yapılmaması yani kişinin yeşil kartlı olması durumunda özel hastaneler için bu durum geçerli değildir. 

Özel Hastanede Enjeksiyon Fiyatı 2022

Özel bir hastanede iğne yaptırmanın maliyeti 20 ile 50 TL arasında değişmektedir. Acil işlemler için herhangi bir ücret alınmayacaktır. Acil durumlarda kişilere yapılan tansiyon ve şeker enjeksiyonlarından ücret alınmamaktadır. Ancak, bir kişinin sürekli olarak reçeteli iğne kullanması gerekiyorsa, bu enjeksiyon hastaneden hastaneye değişen oranlarda ücretlendirilecektir.

Emekli Sandığı Muayene Ücreti 2022

Emekli Sandığı Sigortası ile muayene, aktif ve emekli memurlar ile eşleri, bekar çocukları ve ebeveynleri için geçerlidir. Bu sigorta türü özel, devlet veya hastane tipi sağlık kuruluşlarında da halen geçerlidir. Emekli sandığı kapsamında tarife değişikliği yapılmayacaktır. Ancak aktif olarak çalışmaya devam edenler için sendika veya bağlı oldukları kurumun sözleşmeleri önemlidir.

Bu bağlamda, muayene ücretlerinin bir kısmı, anlaşmalı kurum çalışanlarına ücret olarak yansıtılabilir veya yansıtılmayabilir. Bu tür istisnai durumlar hem sigorta şirketi hem de kişilerin çalıştığı kurumlar tarafından işçilere bildirilmektedir. Özellikle kadınların ağırlıkta olduğu alanlarda doğum gibi durumlar için sağlık merkezi ile anlaşmalı olabilir. Bu durumda kurum müdürü veya işveren tahsil edilecek ücretin belli bir kısmını öder. Ancak kurumla yapılan anlaşma gereği muayene ücretinin ödenmesi hastaya aittir. 

Sağlık Ocağı Muayene Ücreti Ne Kadar?

Sağlık ocağı ve aile hekimlerine gidilerek yapılan muayeneler ücretsizdir. Sağlık ocağında muayene olan kişiler SGK ücreti ödemezler ve bu muayeneler sisteme ücretsiz olarak işlenir. Sosyal güvenlik kurumları veya genel sağlık sigortası ile sigortası olmayan kişiler de aile hekimleri tarafından muayene edilebilir. Sağlık ocaklarında ve pratisyen hekimlerde muayene olan sigortasız kişilerden herhangi bir ücret ödemek zorunda değildir.

SGK Muayene Ücreti Sorgulaması 

SGK muayene ücretleri e-devlet kapısı üzerinden kolaylıkla sorgulanabilir. E-devlet ten muayene ücreti sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken yollar aşağıda açıklanmıştır:

https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama bağlantı adresi kullanılarak, 4A – 4B – 4C kapsamındaki muayene katkı payı sorgulaması yapılabilir.

  • Muayene ücreti sorgulama işlemleri için ana sayfada yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.
  • Giriş sayfası üzerinde, e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası talep edilmektedir.
  • Kimlik bilgileri doğrulandıktan sonra “Giriş” bölümüne tıklanmalı ve e-devlet işlemlerinin yer aldığı ekran açılmalıdır.
  • E-devlet muayene katkı payı sorgulaması için işlem başlatıldıktan sonra, toplam muayene katkı payı tutarı hesaplanacak ve rapor şeklinde sunulacaktır.
  • Muayene ücretlerinin yer aldığı sayfada, hangi muayenenin hangi tarihte gerçekleştirildiği ve muayene için ne kadar katkı payı alındığı, detaylı şekilde açıklanacaktır.

Devlet Hastanesinde SGK Doğum Ücreti Alınır Mı?

Devlet hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde ve şehir hastanelerinde yapılan doğumlarda ücret alınmaz. Bir devlet hastanesinde sigortası olan veya olmayan tüm vatandaşlar ücretsiz doğum yapabilir. Doğumdan sonraki 1 ay içerisinde bebek ve anne için istenen tüm işlemler de ücretsizdir. Anne ve bebek için tedavi süresi 1 ayı geçtikten sonra, 1 ayı aşan tedavilerde katkı payı uygulanır. Hem anne hem de çocuk için ücretsiz muayene ve tedavi işlemleri talep edilirken, her bebek için çeşitli sosyal yardımlar yapılmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.