2022 En Kolay Fazla Mesai Ücreti Hesaplaması

02.05.2022
9
Okuma Süresi: 10 dakika
A+
A-
2022 En Kolay Fazla Mesai Ücreti Hesaplaması

En kolay fazla mesai ücreti hesaplaması yapmak isteyen vatandaşlar arama motorları üzerinden sorgulama yapmaya başladı. Aylık maaş, çalışılan fazla mesaiye ve hizmet verilen sektöre göre değişir. Fazla mesai haftalık veya iki haftada bir ödenebilir. Resmi tatillerde fazla mesai ücreti ödenir. 4857 sayılı İş Kanunu’nda işçinin haftada 45 saat çalışma hakkı ve fazla mesai limitleri olduğu açıklanmıştır. Fazla mesaiden sayılan her saat için, saatlik ücretin yüzde 50 üzerinde fazla çalışma ücreti ödenir. İşveren ayrıca, fazla mesaiyi yapan işçinin müsaadesiyle fazla mesaiyi tatil iznine de çevirebilir. 2022 yılı için En Kolay Fazla Mesai Ücreti Hesaplaması ve merak edilen tüm soruları haberimizde derledik.

Fazla Mesai İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Haftalık çalışma saatlerini aşan kısım fazla mesaidir. İş Kanunu kapsamında çalışılan saatlerin fazla çalışma sayılabilmesi için haftalık 45 saati aşması gerekmektedir. Ayrıca işyerinde günde 11 saatten fazla çalışmak yasaktır. Çalışanın kendi rızasının olması durumu değiştirmez. 

Fazla mesai yapamayacak olanlar aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşını doldurmamış olanlara fazla mesai hakkı tanınmamaktadır.
 • Sağlık durumu çalışmaya uygun olmayanlar fazla mesai yapamamaktadırlar.
 • Yeni doğum yapmış, hamile, çocuk emziren ya da kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanların fazla mesai yapabilmeleri mümkün değildir.

Fazla Mesai Ücret Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

İş Kanunu kapsamında, sigortalı haftada 45 saatten fazla çalışıyorsa; fazla mesai denir. İşçinin fazla mesai yapması durumunda işveren ek ücret ödemek zorundadır. Fazla mesai için ödenecek tutar belirli kriterlere göre hesaplanır. Fazla mesai olarak çalışılan her saat için çalışan, P oranında ücretini zamlı şekilde alır.

En Kolay Fazla Mesai Hesaplaması Ne Şekilde Yapılır?

Fazla mesai için alınacak ücretin hesaplanabilmesi için çalışanın aylık olrak aldığı ücretinin bilinmesi gerekir. Daha sonra aylık ücretin saatlik tutarı belirlenmelidir. Bunu yapmak için, bir aylık çalışma miktarı 225’e bölünmelidir. Fazla mesai ücretini hesaplamak için alınan tutarın 1,5 ile çarpılması gerekir.Elde edilen sonuç, fazla mesaide çalışılan süre ile çarpılırsa; Toplam ödenecek fazla mesai ücreti hesaplanmıştır. 

En kolay fazla mesai ücreti hesaplamasına Örneğin; maaşı 3.000 TL olan birinin fazla mesai ücreti hesaplanıyor olsun. İlk öncelikle bir aylık çalışmasının saatlik değerinin ne kadar olduğunun bulmak için 6.000’in 225’e bölünmesi gerekmektedir. 26.66 TL elde edilmektedir. Ardından fazla mesainin %50 zamlı halinin hesaplanabilmesi için bulunan saatlik ücretin 1.5 ile çarpılması gerekmektedir. Buradan da 39.99 TL hesaplanmaktadır. Toplamda ödenecek olan fazla mesai ücretini hesaplamak için ise; 45 saatin üzerinde çalışılan süre ile 26.66 TL’nin çarpılması gerekmektedir. Örneğin 5 saat fazla mesai yapmış olan birinin fazla mesai ücreti 133.3 TL olarak hesaplanmaktadır.

2022 Fazla Mesai Ücreti Ne Kadar Açıklanmıştır?

Bütçe dahilinde, memurlar için fazla mesai ve vardiya artışlarını da duyurdu. Fazla mesai ücretleri yeni yılda 20 kuruş artarak 2 lira 70 kuruşa çıkacak. Memurların 2 lira 40 kuruş olan fazla mesai maaşı yeni yılda yüzde 12 artarak 2 lira 70 kuruşa çıkacak. Harcırah miktarı yüzde 29 ile 33 arasında arttı.Yeni yılda 2,54 lira yerine 2,85 lira, bakanlıkların kabinesinde çalışan personel ve yetkili şoförlere ayda en fazla 90 saat, genel bakanlıkların merkez teşkilatlarında çalışan şoförlere ise 60 saat ücret ödenecek. . Kurul başkanı (bakanlıklar), genel müdür ve üst birlik başkanları, strateji geliştirme başkanı, vali, Milli Savunma Bakanlığı, genelkurmay, silahlı kuvvetler komutanlıkları ve jandarma komutanlığı generali, her bir daire için aylık toplam 450 saati geçmemek üzere ve Sahil Güvenlik Komutanlığı daire başkanı ve üst birimleri ile birlikte çalışan personele, rektöre, büyükşehir ve il belediye başkanlarına da fazla mesai ücreti alırlar.  Ayda en fazla 90 saat olmak üzere 2,85 TL fazla mesai ücreti alacak. 

Fazla Mesai Ücreti İçin Zaman Aşımı

Ödenmeyen fazla çalışma hakları 4857 sayılı İş Kanunu ile korunmaktadır. Kanuna göre fazla mesai ücreti için 5 yıllık zaman aşımı süresi bulunmaktadır. İşçiler, zaman aşımı süresini aşmamak kaydıyla, ödenmeyen fazla çalışma ücretlerini talep edebilirler.

Fazla Mesai Ücreti Talep Edilemeyen Meslekler

Fazla mesai ücretinin bazı meslekler için talebi yapılamamaktadır. Fazla mesai ücreti talep edilemeyen meslekler ve talep edilemeyen durumlar aşağıda açıklanmıştır;

Bir iş yerinde üst düzey yönetici olarak çalışan bir işçi, gerçekleştirmesi gereken görevler için yüksek maaş ödemesi alabilmektedir. Böyle bir durumunda işçinin kendi çalışma günlerini ve saatlerini ayarladığı kabul edilmekte olup fazla mesai talep edilememektedir.

 • Kapıcılarda fazla mesai ücreti talep edememektedir. Bunun sebebi kapıcının konutunun iş yerinde olması ve esnek çalışma saatlerine sahip olmasıdır.
 • Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında şoförlerin günde 9 saatten fazla çalışması kesinlikle yasaktır. Bu durumunda fazla mesai talep etme hakları da bulunmamaktadır. Bir şoförün haftanın 7 günü çalıştığı düşünülürse, günlük 9 saatlik çalışma izninde haftada toplam 63 saat çalışabilmesi mümkündür. Bu durumda yalnızca 18 saat fazla mesai yapması mümkün olabilmektedir.
 • Tıbbi mümessillerin çalışma saatleri kendileri tarafından belirlendiği için fazla mesai ücreti talep edememektedirler.

Yukarıda listelenen meslekler örnek niteliğindedir ve fazla mesai ücretine uygunluk, her bir meslekte mevcut olabilecek farklı durumlardan dolayı değişebilir. 

Fazla Mesai Ücreti Alamayacak Kişiler

İş kanununa göre fazla mesai yapamayan özelliklerde olan işçiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Henüz 18 yaşını doldurmamış olan işçilerin fazla mesai yapma hakları yoktur.
 • Sağlık durumları elverişli olamadığı tespit edilmiş olan işçiler, iş sözleşmesinde fazla çalışma sürelerini kabul etmiş olsalar bile fazla mesailerden yararlanamazlar.
 • Hamile olan işçiler, yeni doğum yapmış olan işçiler ve bebeklerini emziren işçiler fazla mesai yapamazlar.
 • Park time çalışan ve kısa vadeli sözleşmeli çalışan işçilerin fazla mesai yapma hakları yoktur.

İş kanununa göre fazla mesai yaptırılamayan özellikli işler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Gece sayılan gün döneminde yapılan ve yürütülen işlerde,
 • Maden ocaklarında ve kablo döşeme işlerinde,
 • Yer ve su altında yapılması gereken kanalizasyon ve tünel inşaatı gibi işlerde,
 • Sağlık kuralları bakımında günde 7,5 saat ve altında sürelerde daha az çalışılması gerekli olan işlerde fazla mesai yaptırılamamaktadır.

Fazla Mesai Şartları 2022

Fazla mesai ücretinin veilmesinde kanunen zorunludur ve sürekli fazla mesai kanuna aykırıdır. İş Kanunu’nda öngörülen toplam çalışma süresi haftada 45 saattir. Fazla mesai, 45 saatten fazla çalışan kişiler için tanımlanır. Bir işçinin çalışma süresi yılda 270 saattir.
Yıllık yasal çalışma süresi 270 saat olan çalışanların, isteseler bile fazla mesai yapmaları yasaktır. İşçilerin günlük çalışma günü en fazla 11 saattir. Çalışanların rızası ve iradesi olsa dahi hiçbir durumda 11 saatten fazla çalışmamalıdırlar. İşverenler 11 saatten fazla işçileri çalıştıramaz.

Fazla mesai şartları içerisinde bulunan mesai saati hesaplamaları için aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir;

 • Yarım saati aşmayan ve yarım saatten kısa olan fazla mesailerin saatleri yarım saat olarak hesaplanmalıdır.
 • Yarım saatten fazla olan, bir saatten kısa fazla mesai saatleri hesaplamalarında bir saat üzerinden değerlendirilmektedir.

Fazla mesailerde işçilerin yapmış oldukları ara dinlenmeler çalışma süresi oalrak hesaplanmamaktadır. Günlük çalışma süresinin hesaplaması yapılırken ara dinlenmeler çıkarılır ve işbaşı yapılan saat geçerli sayılır.

Memur Fazla Mesai Hesaplama 2022

Aylık ücretin 225’e bölünmesi ile saatlik ücretin hesabı yapılır.

Bayram Mesai Ücreti Hesaplaması 2022

İlgili gün için fazladan bir gün ücret ödenecek şekilde hesaplanır.

Resmi Tatil Mesai Hesaplaması 2022

En kolay fazla mesai ücreti hesaplaması olan resmi tatil hesaplamasında, fazladan çalışılan gün yüzde 50 fazlası ile ödenmelidir.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.