Öğrenci Yardım Parası Başvurusu, Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar

10.04.2022
17
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Öğrenci Yardım Parası Başvurusu, Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar

Öğrenci yardım parası alabilmek için öncelikle başvuru yapmak gerekmektedir. Gerekli başvurular Sosyal Hizmetler Merkezi ya da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılabilmektedir. Gerekli başvuru için birtakım belgeler istenmektedir. Bilgi almak isteyenler için, öğrenci yardım parası ile ilgili tüm detayları derledik.

Öğrenci yardım parası ya da okul yardım parası, okuyan öğrencilere maddi destekle bulunmak için devlet tarafından verilen bir ödenektir. Öğrenci yardım parasının amacı okumakta olan öğrencilerin okul masraflarını karşılamak ve maddi güçlükleri biraz olsun azaltmaktır. Devlet tarafından verilen bu yardım ilkokuldan üniversiteye kadar verilebilmektedir.

Öğrenci Yardım Parası Kimlere Verilir

Öğrenci yardım parası almak için başvuranlar için her kurumdan farklı şartlar istenebilir. Fakat her kurumun belirlediği ortak şartlar da vardır.

Öğrencinin eğitim hayatına devam ediyor olması gerekir. Öğrencinin ailesinin maddi olarak yeterli olmaması da aranan şartlardandır. Koruyucu aile yanında bulunan kimsesiz çocuklara da öğrenci yardım parası verilir. Bu ve bu gibi durumda olan öğrencilere öğrenci yardım parası verilir.

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

İlk olarak başvuracak kişinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekir. Başvuru yapacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Bu nedenle 18 yaşından küçük öğrencilerin başvurusunu ebeveynleri yapabilmektedir. Yükseköğretim kurumunda okuyan öğrenciler ise başvurularını bizzat yapabilmektedirler. Öğrenci yardım parasına başvuracak olan ailelerin aylık gelirinin düşük olması gerekmektedir. Aynı zamanda ebeveynlerin SGK kapsamında çalışmıyor olması şartı aranır. Öğrenci yardım parası için kurum öğrenci belgesi istemektedir, bunun nedeni öğrencinin halihazırda okuyor olması ve bunu kanıtlaması gerektiğidir.

ogrenci

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.