Evlenme Ödeneği Başvuruları, Evlenme Ödeneği Ne Kadar

10.04.2022
14
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Evlenme Ödeneği Başvuruları, Evlenme Ödeneği Ne Kadar

Evlenme ödeneği esasen yetim kadınların yararlanabileceği bir yardımdır. Yetim ve evlenmiş kadınlar SGK’ye başvurarak bu haktan yararlanabilir. Evlenme ödeneği, yetim maaşının 12 ya da 24 katı olabilir.

Evlenme Ödeneği Kimlere Verilir?

Evlenme ödeneği daha önce de bahsettiğimiz gibi yetim kadınlara verilmektedir. Aynı zamanda kişinin yetim aylığı da almış olması gerekmektedir. Evlenme ödeneği sayesinde annesini ya da babasını kaybeden kadınlar evlenirken destek alabilmektedir.

Evlenme Ödeneği Başvurusu

Öncelikle evlenme ödeneği almak isteyen kişiler için belli şartlar mevcuttur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi başvuruda bulunacak kişinin yetim aylığı alması gerekmektedir. Aynı zamanda bu ödenek yalnızca kadınlara verilmektedir. Bir diğer husus ise başvuru yapacak kişinin ilk defa evleniyor olmasıdır. Bununla birlikte evlenme ödeneği başvurusu yapılmadan önce kişinin resmi olarak evlenmiş olması istenir. Kişinin başvuru için dilekçe yazması ve bunu SGK’ye iletmesi gerekmektedir.

Evlenme Ödeneği Başvurusunda İstenen Belgeler

İlk olarak başvuru yapacak kişinin kimlik belgesi talep edilir. Daha önce de söylediğimiz gibi başvuru yapacak kişi resmi olarak evlendikten sonra bu başvuruyu yapabilir. Bu nedenle evlilik cüzdanı da istenen belgeler arasındadır. Son olarak başvuru yapılacak olan kurumdan dilekçe alınması gerekir.

Kişinin başvuru yapmak için yaşadığı il ve ilçedeki SGK birimlerine gitmesi gerekir. Burada belgelerin kontrolü sağlandıktan sonra, bilgilerin doğru olup olmadığı yetkililer tarafından kontrol edilir.

Evlenme Ödeneği Hesaplama

Evlenme ödeneği, başvuru sahibinin yetim maaşının 12 ya da 24 katı olarak yatırılır. Bu hesaplamanın yolu şu şekildedir;

4A ve 4B  ile yetim maaşı alan bireyler, yetim maaşlarının 24 katı kadar evlenme ödeneği alırlar.

4C sigorta kolu ile yetim maaşı alan kişiler ise yetim maaşlarının 12 katına kadar evlenme ödeneği almaya hak kazanırlar.

evlenme

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.