Dul, Yetim ve Ölüm Maaşı Başvurusu

10.04.2022
17
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Dul, Yetim ve Ölüm Maaşı Başvurusu

Bu sene fiyatlardaki artışlar, asgari ücret ve memur maaşlarına gelen zamlar sonrasında dul, yetim ve ölüm aylıkları da arttırıldı. Dul, yetim ve ölüm maaşlarına gelen zamların duyurulmasının ardından vatandaşlar ne kadar zam geldiğini, başvurunun ve başvuru şartlarının nasıl olduğunu merak ediyor. Biz de bu haberimizde sizin için dul, yetim ve ölüm maaşlarına ait bilgileri detaylıca anlattık.

Dul Maaşı Başvurusu

Öncelikle belirtmemizde fayda olduğunu düşündüğümüz husus, dul maaşının yalnızca kadınlara verilmediğidir. Eşi vefat etmiş olan vatandaşlar cinsiyet fark etmeksizin dul maaşı başvurusu yapabilmektedir. Sigortası olan bireyin hayatını kaybetmesinin ardından eşine aylık gelir bağlanır. Peki bu gelir için başvuru şartları nelerdir?

Vefat eden kişi ile resmiyette evli olunmalıdır

Sigortalılık ve prim şartlarına uyulması gerekmektedir

Hayatta olan eşin bu aylıktan yararlanırken yeniden evlenmemesi gerekir

Kişinin kendi sigortası olması sebebiyle gelir ya da maaşı olmamalı

Bu şartları sağlayan eşe belli miktarda aylık ödenmektedir. Aylıklar çocuk olması ve olmaması durumunda da değişiklik göstermektedir. Vefat eden kişinin eşine, çocuklarına, anne ve babasına dul maaşı bağlanabilmektedir.

Yetim Maaşı İçin Başvurusu

Yetim maaşı şartları erkek ve kız çocuklar için değişiklik göstermektedir. Ortak şart ise çocukların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarıdır.

Erkek çocuklar için öğrenim durumuna göre maaş bağlanabilmektedir. Eğitim görmeyen erkek çocukların 18, ortaöğretim görmüş olanların 20, yükseköğretim görmüş olanların ise 25 yaşını geçmemeleri gerekmektedir. Sigortalı geliri olan erkek çocuklar yetim maaşı hakkından yararlanamazlar.

Kız çocuklar için ise yaş sınırı bulunmamaktadır. Kız çocukların evli olmamaları halinde herhangi bir yaş sınırı olmadan yetim maaşı hakkından yararlanabilmektedirler.

Ölüm Aylığı Başvurusu

Şahıslar şahsen başvuru yapabilecekleri gibi e-devlet üzerinden çevrim içi şekilde de başvuru yapabilirler. Ölüm aylığına başvuru yapmak isteyen kişiler gerekli bilgileri doldurulması halinde başvuruları tamamlanmış olur.

olum 1

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.