Modon Nerede, Haritadaki Yeri Neresidir? Barbaroslar Modon Kalesi Ne Zaman Fethedildi?

21.04.2022
26
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Modon Nerede, Haritadaki Yeri Neresidir? Barbaroslar Modon Kalesi Ne Zaman Fethedildi?

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıç’ında Osmanlı İmparatorluğu ile Venedikliler arasında yapılan anlaşmanın bozulması sonrasında Modon adası gündem oldu. Peki, Modon nerede, gerçekte bir adamı yoksa yarımada mı? Modon Kalesi ne zaman yapıldı? Modon bugünkü adı nedir? Haritada nerededir? Modon ne zaman kim tarafından fethedildi? İşte Modon adası ile ilgili merak ettikleriniz.

Modon ne zaman kim tarafından fethedildi?

Modon’un konumu Barbaroslar dizisi ile gündem oldu. Şehrin kendisi, 10 Ağustos 1500, II. 4 aylık bir kuşatmanın ardından Bayezid komutasındaki Osmanlı ordusu tarafından fethedildi. 3 asır Osmanlı egemenliğinde kalan Modon, Edirne Antlaşması ile bağımsızlığını kazanan Yunanistan’a bırakıldı. Peki Modon nerede?
Modon veya Motun (Yunanca: Μεθώνη Methoni), Yunanistan’ın Messinia eteklerinde güneybatı kıyısında bir kasabadır. Geçmişte, köylerin çevresini de içine alan antik bir kentti.

Modon Nerededir?

Modon veya Motun (Yunanca: Methoni) Yunanistan´da Messinia periferisinin güneybatı kıyılarında bir kasabadır. Geçmişte etrafında bulunan köylerin olduğu alanları da içine alan antik bir kentti.

Modon Orta Çağ’da Venedik Cumhuriyetine ait küçük fakat önemli bir deniz üssüydü. Şehir 10 Ağustos 1500’de bizzat II. Bayezid’in kumanda ettiği Osmanlı ordusu tarafından 4 aylık bir kuşatma sonucunda fethedildi. 3 asır kadar Osmanlıların idaresinde kalan Modon, Edirne Antlaşması ile bağımsızlığını kazanan Yunanistan’a bırakıldı.

Modon Kuşatması, 1499-1503 Osmanlı-Venedik Savaşı’nın bir aşamasıdır. 20 Haziran-9 Ağustos 1500 tarihleri ​​arasında Mora’nın ucundaki bu stratejik Venedik kalesini karadan ve denizden kuşatan Osmanlı ordusu ve donanması, 51 günlük bir kuşatmanın ardından kaleyi ele geçirdi.

Modon Kalesi Ne Zaman Yapıldı?

Modon Kalesinin tam ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte Modon (Methoni) Önemli tarihler: 1125 Venedikliler Modon’u işgal ediyor. 1500 Sultan II. Bayazet, Mora’yı fetheder ve Venediklileri Modon’dan çıkarmaya zorlar. 1686 Venedikliler Modon’a geri döndüler. 1714 Türkler tekrar kaleyi fetheder. Batı Mora yarımadasının ucundaki küçük bir liman olan Modon’u, Sapienza (Bilgelik) adlı Ada’nın karşısında, İyonya’dan Ege Denizi’ne giden yol üzerinde stratejik bir nokta, İtalya’dan Ege Denizi’ne giden rotanın önemli bir bölümü haline getirdi. Doğu Akdeniz. Bu nedenle Modon ve yakındaki Corone kalesine “Venedik’in gözleri” deniyordu.

modon kalesi

Özellikle Modon, çok karlı bir işin anahtarıydı: Kudüs’e hac yolculuğu . Hacılar, kuzeybatı rüzgarından yararlanmak için Haziran’dan Eylül’e kadar düzenli olarak tarifeli seferlerle Filistin’e gitmek üzere Venedik’e gittiler. 1227’den itibaren Venedik hükümeti hacı işini kontrol etti: gemiler aşırı yüklenemezdi ve kaptan, sözleşmede kararlaştırılmadıkça hacıları gitmek istedikleri yere götürmek ve rota üzerinde veya dışında ticaret yapmamak zorundaydı. Yedi hafta boyunca Istria ve Dalmaçya kıyıları boyunca, İyon Adaları üzerinden Modon’da durarak, ardından Cerigo (Kythira) , Candia (Girit) , Rodos , Kıbrıs ve nihayet Yafa . Hacılar Filistin’i ziyaret ettikten sonra genellikle kara yoluyla Sina’daki St. Catherine manastırına ve oradan da Mısır’a seyahat eder, oradan da İskenderiye’den Venedik’e dönerlerdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.