Memur Öğretmen (MEB) Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır 2022

24.04.2022
111
Okuma Süresi: 11 dakika
A+
A-
Memur Öğretmen (MEB) Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır 2022

Hizmetleri birleştirmek için vatandaşlar, MEB bakanlığına bağlı memur ve öğretmen hizmetleri birleştirmek için bir başvuruda bulunmalıdır. Vatandaşlar, sosyal güvenlik kurumuna yapacakları yazılı başvuruda, önceden sahip oldukları Bağ-Kur ve SSK numaralarını eksik şekilde yazmaları gerekmektedir. Böylelikle bulundukları başvuru işlemleri daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Hizmet birleştirme uygulamasından yararlanmak için yapılan hizmet birleştirme dilekçesini vatandaşlar, çalışma saatlerini birleştirerek çalışma günlerinin sayısını artırmak ve erken emekli olmalarını sağlamak amacı ile yapmaktadır.Memur Öğretmen (MEB) Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır 2022 sorularının cevaplarını detaylı şekilde haberimizde bulabilirsiniz.

Hangi kuruma başvurulacağı, kurum yetkilisinden bilgi alınarak hizmet birleştirme başvurusunun buna göre düzenlenmesi, hazırlanan dilekçe kişilerin bağlı bulunduğu kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Hizmet birleştirme için dilekçe vermek isteyen öğretmenler Sosyal Sigortalar Kurumu’nun resmi İnternet sitesinde örnek dilekçeyi inceleyebilir ve ücretsiz olarak indirebilirler. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne yöneltilen talepte, daha önce hizmet verilen kurumlarla birleşme talebi yapılır.

Memur Hizmet Birleştirmesi 

Devlet memurlarının kamu hizmetine başlamadan önce, önceden çalıştıkları kurumdaki prim hizmetlerini birleştirmek için, hizmet birleşmesini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Başvuru, Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan hizmet dökümü alınarak yapılan başvuru ile yapılır. Başvuru sahibinin prim borcu ibraz edilmeden önce kapatılmalıdır. Borcu olan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

Hizmet birleşmesinin yapılabilmesi için memurların görevlerine başlamadan önce talep etmeleri halinde prim hizmetlerini gerekli kurumlara sunmaları gerekmektedir.Daha önce hizmet ekleyen memurlar, emeklilik tarihlerini geri alma seçeneğine sahiptir ve katkı paylarını artırarak emekli maaşlarını daha hızlı alabilirler. Servis noktası hesaplaması ve detaylı bilgiler servis süresine veya lokasyona göre değişiklik gösterebilir.

Hizmet Birleşmesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öğretmenler için hizmet birleşmede gereken bazı belgeler ve kişisel bilgiler bulunmaktadır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır;

 • Öğretmenin eskiden görev yaptığı okuldan belge alması gerekir.
 • İstenen bilgilerin eksiksiz ve tam olarak doldurularak dilekçenin ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Özel okul, dershane, kreş ve eğitim kurumlarında yönetici ya da öğretmen olarak görev yaptığını gösteren hizmet cetvelinin aslı (fotokopiler ve fakslar kabul görmemektedir).
 • Ücretli öğretmenliklerini kasabada ya da köyde geçirmiş olan öğretmenlerin puanlarını etkileyeceği için bunu formda açıkça belirtmesi gerekmektedir.
 • Geçişleri devlet okullarından olan ücretli öğretmenlerin hizmet cetveli vermelerine gerek yoktur.

Yukarıda belirtilen bilgi ve belgelerin toparlanıp tamamlanması ile kişi öğretmen hizmet birleşmesi için başvurusunu kolaylıkla yapabilir, hizmet birleştirme işlemlerinin hızlıca uygulamaya konulması için önemlidir.

Millî Eğitim Bakanlığı Birleşme Yönetmeliği Kapsamı Nedir?

Millî Eğitim Bakanlığı mevzuatı içerisinde yer alan “Sosyal Güvelik Kurumları’na tabi olarak geçen hizmetlerin birleştirilmesi hakkında kanun” 2829 numaralı kanundur.

Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet Konsolidasyonu Yönetmeliği kapsamında farklı sosyal güvenlik kurumlarında hizmet veren kişiler hizmet sürelerini birleştirebilir. Kanunda adı geçen bazı sosyal sigorta kurumları bulunmaktadır.

Bu kurular ise aşağıdaki gibidir:

 • Emekli Sandığı,
 • Sosyal Sigortalar Kurumu,
 • Bağ-Kur,
 • 506 sayılı kanuna göre kurulan geçici emekli sandıkları.

Bu kurumlarda verilen hizmet süresi emeklilik, yaşlılık, malullük halinde hak sahiplerine sağlanacak olan birleştirme hizmeti vermektedir. Bir kurumda hizmeti bulunan kişinin hizmet akdi bittiğinde ve diğer kurumlardan birine sigortalı olarak işe başladığında birikmiş prim ve kesintilerinin ödemesini yapılmamaktadır. Fakat prim gün sayısı emeklilik için toplam gün sayısının üzerine eklemesi yapılmaktadır.

MEB Hizmet Birleştirme Dilekçe Örneği Nasıldır?

MEB hizmet birleştirme dilekçe örneğine ve dilekçenin formlarına internetten  ulaşımı sağlanabilmektedir. Öğretmenler adına hizmet birleştirme başvuruları bağlı bulunulan okul müdürlüklerine yapılmaktadır. İnternet sitesinde bulunan dilekçe detaylıca okunduktan sonra hazırlanıp  teslim edilir.

Hizmet birleştirme dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir:

 • ………… okulunda …………… tarihleri arasında …………… öğretmeni olarak görev yaptım. Sözleşmeli öğretmen olarak yaptığım görev sürelerinin emeklilik hizmet süreme ve hizmet puanıma yansıtılarak hizmet birleştirmemin yapılması hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim.

Öğretmen hizmet birleştirmesi işlemini yapmak isteyen kamu çalışanları yukarıda görülen dilekçe örneğinin boş bulunan bölümlerini bilgileri ile doldurması ve başvuruda bulunması gerekir.

Hizmet Birleştirme İşlemleri ve Hesaplamalarında Dikkate Alınan Şeyler Nelerdir?

Hizmet birleştirmede ve hesaplamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar aşağıda listelenmiştir.

Belirtilen hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Devlet memuru statüsünde geçen süreler,
 • Özel eğitim kurumlarında öğretmen ya da yönetici olarak geçen süreler,
 • Diğer Personel Kanunları kapsamında geçen süreler,
 • Askerlikte geçen hizmet süreleri.

Olarak hesaplanır ancak, görevin gerçekleştirildiği il veya ilçeye göre değişiklik gösterebilir.

Öğretmenler İçin Önemli Bilgiler Nelerdir?

Öğretmenlerin bilinmesi gereken maaş, hak ve kavramlar ilgili bazı önemli bilgiler aşağıda listelenmiştir:

 • Evli olan ve eşi çalışmayan öğretmen çocukları ve eşi için dilekçe ile başvuruda bulunarak yardım alabilmektedir.
 • Öğretmenler isteğe bağlı olarak il veya il dışı değiştirmek için belli aylarda başvuruda bulunabilmektedirler. Öğretmenlerin yer değiştirmesi için özür durumuna göre zamanlarda değişiklik olmaktadır.
 • Sendikaya üye olan öğretmenler için yılda 4 defa toplu sözleşme ikramiyesi ödenmektedir.
 • Atanan ve göreve başlayan öğretmenlerin önceki sigorta çalışma süreleri ile öğretmenlik sürelerini birleştirmeleri mümkündür. Özel sektörde (dershane, özel okul, rehabilitasyon merkezleri ya da etüt merkezleri) çalışılan süreler öğretmenlik süresi ile birleştirilerek, emeklilik açısından avantaj sağlanabilmektedir.
 • Öğretmenler yedinci ya da sekizinci vergi dilimine girerek, maaşlarından vergi ödemesini yapmaktadırlar.
 • Öğretmenler çalıştıkları eğitim kurumunda bir yıllık süre içerisinde hizmet puanı almaktadırlar. Hizmet puanı öğretmenlerin tayin istemesinde avantaj sağlar. Her eğitim kurumunda hizmet puanı değişiklik göstermektedir.
 • Doktora ya da yüksek lisans yapmış olan öğretmenler, ek ders ücretleri için %5 ile başlayan ve kademeli olarak artan ödemeler almaktadırlar.

Yukarıda belirtilen bilgiler öğretmenler için avantaj sağlayacak önem taşır.

SGK Hizmet Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal güvenlik kurumlarının hizmet birleştirmesi için SGK genel müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Başvurular usulüne göre hazırlanacak bir başvuru ile tamamlanacaktır. İşini iyi yapan çalışanlar için hizmet birleştirme süreci gerçekleştirilir. Konsolidasyon sürecinden sonra emekliliğe kalan gün sayısının yetersiz olduğu durumlarda erkekler askerlik, kadınlar ise doğum borçlanmasını ödeyerek hizmet günlerini tamamlayabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet birleştirme başvurusu, kişinin ölüm, malullük, yaşlılık veya emeklilik halinde aylık alma hakkı olması şartıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılabilir. Öğretmenin hizmet birleştirme süreci zaman alıcı olabileceğinden, sürece emeklilikten en az bir yıl önce başlamak, bireyin daha hızlı emekli olmasına yardımcı olabilir. Tüm hizmet birleştirme işlemleri için bir yıl 360 gün olarak sayılır. Her ay 30 gün üzerinden hesaplanır. Emekli maaşı son 7 yılda en fazla katkı payı ödeyen kurumdan alınır. Son 7 yıl içinde sandıktan azami ödeme miktarı yapılmışsa, emeklilik hakkı sandıktan çekilir.

Aynı şekilde, SGK’sı yüksek yatan SGK emeklisi, Bağ Kur maaşı yüksek olanlar Bağ Kur emeklisi oluyor. Hizmet birleştirme süreçleri uzun sürebileceği gibi, atama süreçleri de daha uzun sürebilir. SGK’dan hizmetlerin birleştirilmesini talebinde bulunan, kayıt numarasını gösteren, tarih, ad ve soyadını imzasının olduğu bir dilekçe hazırlamalıdır. Bu sırada kimlik numarası, adres bilgileri, sigortalı sayılan işyeri ve doğum tarihi, doğum yeri, annenin adı ve nüfusa kayıtlı olduğu yani kütüğünün bulunduğu ilin yazması gerekmektedir. Detaylı bilgiyi Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan alabilirsiniz. Ayrıca emeklilik yaşı ve prim gün sayısı bilgilerine http://www.sgk.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.