Üniversite Öğrencilerinin SGK Hakları Nelerdir ?

24.04.2022
35
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Üniversite Öğrencilerinin SGK Hakları Nelerdir ?

Yeni akademik yıl üniversite sınavlarının ve tercih sürecinin tamamlanmasıyla başlar. Kaydını yaptırmış olanlar üniversite öğrencisi olmuş durumda. Öğrenciler, bu anlamda sosyal güvenlik anlamında yeni haklar elde etmektedirler. Peki Üniversite öğrencilerinin SGK hakları nedir?

Üniversite Öğrencisinin Elde Edeceği Haklar

Üniversite öğrenimine başlayanlara sosyal güvenlik hukuku alanında bazı haklar tanınmaktadır. Öte yandan, ilgili mevzuat ve çalışma hayatı ile ilgili olarak 18 yaşını doldurmuş olan çocuklar, mesleki eğitimlerine ortaokul ve dengi şirketlerde devam etmeleri halinde 20 yaşına kadar bazı haklarından yararlanırlar. Ya da 3308 sayılı Kanuna göre çıraklık veya çıraklık başvurusunda bulunanlar ve yüksek öğrenim görmüşler ise 25 yaşını doldurmuşlardır. Çalışan anne babalar bile bu durumun bazı yönlerinde hak kazanabilmektedir. Bu anlamda 18 yaşını doldurmuş, ancak okula veya üniversiteye kaydolmamış çocukların bazı hakları 20 yaşına geldiklerinde zaman aşımına uğramaktadır. 

Üniversiteyi Kazanamayan Öğrenciler GSS’den Yararlanabilir mi?

Üniversite öğrencilerinin kendilerine göre çeşitli hakları vardır. Bu anlamda önemli haklardan biri de sağlık hakkıdır. Ortaokul veya dengi okula devam eden 18 yaşını doldurmuş veya 20 yaşını doldurmuş veya üniversite mezunu olmayan çocuklar, ebeveynlerinden sağlık hizmeti alma hakkını kaybederler. Bu durumdaki çocukların ya sigortalı olarak çalışması ya da genel sağlık sigortası primlerini ödemesi gerekir.
Ancak yükseköğrenime girmeleri halinde 25 yaşına kadar ebeveynlerinden sağlık hizmeti alma hakları vardır.

Yetim Aylığı Almaya Devam Edebilirler

Yetim aylığı, anne ve babanın sağlığı onlar aracılığıyla olduğu için üniversite eğitimleri boyunca devam eder. Vefat etmiş anne ve babasından yetim aylığı alan çocuklar, 18 yaşını doldurup lise öğrenimini tamamladıklarında, 20 yaşını dolduran ve üniversiteye giriş için herhangi bir nitelik taşımayanlar için yetim aylığı almaları durdurulur. Ancak üniversiteye girmeleri halinde yetim aylığı almaya hak kazanırlar. Erkek çocuklar 25 yaşına kadar yetim aylığı, kızlar ise süresiz yetim aylığı alabilir.

Öğrenciler Yetim Maaşı Nasıl Alabilir, Şartları Nelerdir?

Şayet erkek çocuk, 18 yaşında herhangi bir üniversitenin öğrencisi olmamışsa bu durumda yetim aylığı kesilmektedir. Fakat 19 yaşında üniversiteye yerleşmiş ise, yetim aylığı kişiye tekrar bağlanacaktır. Bunun yanı sıra üniversite öğrencisi olduğu halde bir işte çalışan çocuklar için de yetim aylığı kesilmesi söz konusu değildir. Sonuç olarak üniversite öğrencisi olmak yetim aylığının ilgili süreler ya da şartlar dahilinde alınmasını sağlamaktadır.

KYK Öğrenim Kredisi İşsizlik Maaşını Keser mi?

Öte yandan üniversite öğrencisi olmak KYK öğrenci kredisine başvurarak işsizliği engellemez. İşsizlik ödeneği alan bir kişi üniversiteye girdiyse ve KYK öğrenci kredisi alıyorsa işsizlik ödeneği de almaya devam edecektir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası kapsamında, işsizlik ödeneği, sigortalının kasten veya kusursuz olarak işini kaybetmesi ve sigortalının işsiz kalması durumunda belirli bir süreyi ve belirli ölçüde kapsayan nakit desteği olarak tanımlanmaktadır.

Ayrıca ilgili kanunun 52. maddesi kapsamında, kişinin işsizlik ödeneğinden yararlandığı süre boyunca gelir getirici bir işte çalışmadığı, tespit edildiğinde işsizlik ödeneğinin kesileceği belirtilmiştir. çalışıyor olmasıdır. Bu açıdan işsizlik ödeneğinin devamı için en önemli nokta gelir getirici bir işte çalışmamaktır. Dolayısıyla KYK eğitim kredisi veya burs almak gelir getirici bir işte çalışmak anlamına gelmediği için hiçbir şekilde kredi alınarak işsizlik maaşı kesilmez. Aynı şekilde kişi çalışmaya başladığında öğrenci kredisi veya bursu kesilmeyecektir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.