KOSGEB Nitelikli Eleman Maaş Desteği Şartları 2022

21.06.2022
9
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
KOSGEB Nitelikli Eleman Maaş Desteği Şartları 2022

Sgkhaberleri.com – KOSGEB, KOBİ’lerde istihdam edilen 4 üniversite mezununa maaş desteği sağlıyor. İş Geliştirme Destek Programı kapsamında verilen ücret desteği 2 yıl sürelidir. Nitelikli bir kişi olarak istihdam için maaş destek oranı yüzde 60’tır. İstihdam edilen çalışanın yeni mezun, engelli, kadın veya şehit yakını olması durumunda bu oran yüzde 80’e çıkmaktadır. Program döneminde işletmelere verilen ücret desteği 50.000 TL’dir. Ancak işletme bir teknoloji parkı veya Ar-Ge veya tasarım merkezinde yer alıyorsa bu miktar 75.000 liraya çıkacak.

Nitelikli İstihdam İş Geliştirme Destek Programı kapsamında ücret desteğine nasıl başvurulur? Maaş desteği alan çalışanlarınız hangi niteliklere sahip olmalıdır? Her iki sorunun da cevabını 2022 yılında ne kadar maaş ödeneceği hesaplamasıyla birlikte yazımızda bulabilirsiniz. 

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği (Maaş) Şartlar Nedir?

KOSGEB, İş Geliştirme Destek Programı kapsamında KOBİ’lere nitelikli personel desteği sunmaktadır. KOSGEB tarafından sağlanan bu desteğin amacı, firmanızdaki nitelikli çalışan sayısını artırmaktır. Bu amaç kapsamında, ücret desteği programı süresince yeni işe alınan uzman personele (üniversite mezunları) verilir. Nitelikli yeni işe alımlar için maaş desteğinden yararlanmak için, pozisyon başına çalışan için aşağıdaki kriterleri sağlamanız yeterlidir.

 1. İşe giriş tarihi itibariyle son 12 ay içinde istihdam edilmemiş.
 2. Yükseköğretim kurumundan mezun olmuş.
 3. Tam zamanlı olarak çalışan.

Bu koşullar altında, en fazla 4 nitelikli yeni elamana maaş analmında fon sağlanacaktır. Finansman gereksinimlerinin başında şirketin KOBİ olması gerekiyor. KOBİ nedir? Kısaca özellikleri nelerdir? Tanımı nedir?  Kimin bu yeterliliğe sahip olduğunu merak eden vatandaşlar bulunuyor. KOBİ iseniz, şirketiniz için kiraladığınız nitelikli çalışanlar için ne kadar maaş desteği alacağınızı aşağıda görebilirsiniz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Maaş Desteği Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

KOSGEB Nitelikli Personel Maaş Desteği ne kadar tutar? Kaç lira verilir? Hesaplama nasıl yapılır? Bu miktarın hesaplanması işe alınacak çalışanın gelirine göre değişmektedir. Ayrıca, sübvansiyon oranı KOBİ’nin faaliyet gösterdiği yere göre değişmektedir. Öncelikle, İş Geliştirme Destek Programı kapsamında bir yetenek geliştirme programı olarak programın ne kadar yoğun bir şekilde finanse edildiğine bakalım. Daha sonra verilecek olan maaş desteğinin hesaplanmasına geçelim. Aşağıdaki tablo şirketin durumuna göre KOSGEB tarafından sağlanan destek miktarını göstermektedir.

Destek oranı engelli, kadın girişimci, faiz veya 1. derece Şehit yakını nitelikli eleman olması durumunda yüzde 20 daha ilave edilir ve yüzde 80 oranına çıkmaktadır.

Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Nitelikli eleman maaş hesaplanmasında aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulmaktadır.

 1. Asgari ücretin net kaç TL olduğu.
 2. Nitelikli elemanın tahsil durumu. Buna göre;
  • İki senelik yüksek okul veya ön lisans mezununa 1.25
  • Lisans mezununa 1.5
  • Yüksek lisans mezununa 1.75
  • Doktora mezununa 2
 3. SGK sigorta primine esas çalışma gün sayısına göre bölümü sonrası günlük kazanç elde edilir.
 4. Formül: 1-2 ve 3 maddede yer alan günlük tutardan düşük olanın SGK çalışma gün sayısıyla çarpımıyla çıkan tutar tabloda yer alan oran ile çarpılmasıyla aylık deste verilecek miktar belirlenir.

Nitelikli eleman maaş hesaplamasına bir kaç örnek vermek gerekirse:

Asgari ücret 4.253/ Çalışma Günü 30* Tahsil Durumu 1.5 = 212.65 TL

265*30 = 6.379 TL

Destek Oranınıza Göre:

Maaş 6.379 TL * % Destek Oranı (%60) 3.827 TL

Yukarıda ye alan tablodaki yardımcı oranına nazaran verilecek olan maaş desteği miktarının artacağını hatırlatmak isterim. Hesaplama işlemini 2022 aktüel asgari tutara nazaran yaptığımı da belirtirim. Nitelikli Eleman Maaş Desteği kimler için verilecek ve hangi şartlarla aranıyor ? Ayrıca ücret miktarlarını yazdık.

Nitelikli Eleman Desteği Süresi

Nitelik Eleman Desteği KOSGEB tarafınca üst yardımcı programı olan İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında verilmektedir. Program kapsamında yer edinen bütün desteklere toplamda 725.000 TL kadar bağışlama desteğinin verildiğini bilmenizi isterim. Buradaki linke giriş yaparak DESTEK UNSURLARI dediğiniz vakit hangi programa kaç lira bağışlama sağlandığını göre bilirsiniz. İşletmenin kapasitesinin geliştirilmesi ve ekonomideki paylarının arttırılması amacıyla verilen bütün bu desteklerin zaman 24 ay zaman ile verilir. Fakat istek edilmesi niteliğinde yardımcı verilen işletmeye bir defalık daha 24 ay şu demek oluyor ki 2 sene daha yardımcı verilebilmektedir. Böylece toplamda Nitelikli Eleman Desteği 4 yıl zaman ile alınır.

İşletme Geliştirme Destek Programı altında verilen Nitelikli Elman Desteği başvurusunu ise aşağıda anlatmış olduğumuz biçimde yapabilirisiniz. Detaylı ve en doğru bilgiler için KOSGEB in resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KOSGEB Maaş Desteği Başvurusu

KOSGEB’den nitelikli personel (maaş) desteği için başvuran KOBİ’nin öncelikle KOSGEB veri tabanına kaydolması gerekir. KOSGEB kayıt sayfamızda (VERİTABANI KAYIT  İŞLEMİ) açıkladığımız şekilde şirketinizi kayıt ettirebilirsiniz. Veritabanına kayıtlı iş geliştirme programına başvuru yapabilmek için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir.

https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/ adresine giriş yapınız.

 • İşletme Geliştirme Destek Programı seçimi yapınız. Açılan yerden İşletme Geliştirme Destek Programı Başvurusu butonuna tıklayın.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.