Devlet Mazot ve Gübre Desteği Başvuru Şartları 2022

21.06.2022
7
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Devlet Mazot ve Gübre Desteği Başvuru Şartları 2022

Tarımsal destekleme paketi 2022 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Mevcut bütçeye 3,2 milyar TL’lik ilave ile üreticilere toplam desteğin 29 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Yetiştiricilere ek girdi ödemeleri ile 2022’den itibaren dekar başına 116 TL’ye ulaşan sertifikalı tohum kullanım desteği Ayçiçek yağı destek havzası da genişletildi.  Her türlü son dakika haberi ve devlet destek bilgileri için tarimorman.gov.tr’ye gidin.  T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren;

 • ALO 180
 • ALO 174
 • ALO 177 ve
 • Görme engelliler iletişim hattı üzerinden her türlü soru, görüş, öneri ve başvuru şartları hakkında detaylı bilgi edinilebilir.
 • C. Tarım ve Orman Bakanlığı santrali olan 0312 287 33 60(25 hat) numara üzerinden ilgili birim, daire başkanlığı ve genel müdürlüklere ulaşılabilir.

Devlet Mazot Desteği Şartları 

Mazot fonundan destek almak için bir tarımsal destek başvurusu gereklidir. Çiftçiliğe yeni bir soluk getiren destek, belirlenen bütçe dahilinde gerekli koşulları sağlayan başvuru sahiplerine dağıtılıyor. Mevcut işlerini sürdürmek için destek talep eden çiftçiler, 2022  için ayrılan paketle rahat bir nefes alacak.

Hububat, tane mısır, baklagil, arıcılık ve organik tarım dahilinde üretim yapanlar devlet mazot desteği için başvurularını gerçekleştirebilecek.

Tarımsal destek başvuru şartları arasında;

 1. Çiftçi kayıt sisteminde yer almak
 2. Bakanlık tarafından belirlenen başvuru tarihlerinde dilekçeyle şahsen başvuru yapmak sayılabilir.

Belirlenen kurallar ile birlikte 50 dekardan fazla arazisi olanlardan toprak analizi yaptırmayanlar yalnızca mazot desteği almaya hak kazanır. Mazot desteği güncel mazot fiyatının %50’si tutarındadır.

 • Verilen destekler sayesinde çiftçiler aktif tarım faaliyetlerine kesintisiz bir şekilde devam edebilirler.

50 dekar ve üzeri arazi sahiplerine verilen toprak analiz desteği,  yetkili laboratuvara ödenmek kaydıyla işlem başına 40 TL olarak sabitlenecektir.

Devlet Gübre Desteği Şartları Nelerdir?

Tarımsal destek paketinde yer alan gübrelere yönelik devlet destekleri için çiftçinin kayıt sistemine (ÇKS) dahil olması gerekmektedir. Kayıtlı olanlar taleplerini iletmek için il veya ilçe tarım müdürlüklerine dilekçe verebilirler.

 • Başvuru sürecinden sonra sınav dönemi başlar. Başvuruları onaylanan çiftçiler destek ödemesi almaya hak kazanır. Banka hesaplarına yatırılan miktar, çiftçilerin giderlerinin can damarıdır.ÇKS’ye kayıtlı olanlar
 • Başvuru tarihlerinde dilekçeyle başvurularını tamamlayabilirler.

Gübre desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerin ihtiyaç duyduğu minimum arazi miktarı 1 dekardır. 50 dekardan fazla araziye sahip olanların mazot desteğine ek olarak gübre desteği alabilmeleri için yetkili laboratuvarlarda toprak analizi yaptırmaları gerekmektedir. Bu aşamada yetiştirilecek ürünün coğrafi koşullara uygunluğu belirlenir. Her 50 dekara 1 toprak analizi şartı vardır.

Kimler Mazot ve Gübre Desteği Alabilir?

Mazot ve gübre yardımı almak isteyenlerin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. İşlemlerin tek başvuru ile tamamlanabilmesi için en yakın il veya ilçe tarım müdürlüğü ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile sunulan online hizmetler ve e-devlet portalının altyapısına Tarım ve Orman Bakanlığı adresi üzerinden ulaşılabilmektedir. E devlet Kapısı aracılığıyla çiftçiler;

 • Hayvancılık hizmetleri
 • Tarım arazileri değerlendirme hizmetleri
 • Tarım hizmetleri
 • Çiftçi kayıt sistemi
 • Arazi toplulaştırma hizmetleri
 • Tarım ve hayvancılık destekleme/hibe hizmetleri
 • Kimlik doğrulama hizmetleri alabilirler.

Mazot ve gübre desteği başvuru işlemleri için e-devlet portalının Tarım ve Orman Bakanlığı hizmet sayfasını ziyaret etmeniz ve kimlik doğrulama işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

Mazot ve Gübre Desteği Başvuru Nasıl Yapılır?

Mazot ve gübre desteği başvuru işlemleri için e-devlet portalının Tarım ve Orman Bakanlığı hizmet sayfasını ziyaret etmeniz ve kimlik doğrulama işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

 • Çiftçi Kayıt Sistemine dâhil olan çiftçiler 2022 yılı içinde tarımsal destek paketi kapsamında gübre, mazot ve sertifikalı tohum kullanımı için belirlenen bütçeler dâhilinde maddi yardım almaya hak kazanır.

Çiftçilerin başvuru için yazacakları dilekçede mazot ve gübre desteği almak istediklerini belirtmeleri gerekiyor. ÇKS kaydı olmayanlar başvuru yapamayacakları için öncelikle e devlet kapısı üzerinden kayıtlarını tamamlayabilirler.

E-Devlet Mazot Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mazot desteği başvuruları, Bakanlıkça belirlenen süreler içerisinde elektronik idare üzerinden yapılabilmektedir. Çiftçilerin en yakın  il ve ilçe tarım müdürlüklerine giderek dilekçe vermeleri sürecin uzamasına olumlu katkı sağlıyor. Elektronik yönetim portalı üzerinden sunulan çevrimiçi hizmetler, çiftçilerin ihtiyaç ve beklentilerine göre düzenli olarak güncellenmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesi ve çağrı merkezi aracılığıyla her  türlü bilgiye eksiksiz olarak ulaşılabilmektedir.

E-Devlet Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

E devlet Kapısı üzerinden gübre desteği başvuruları Bakanlıkça belirlenen tarih aralığı içerisinde yapılabilmektedir. Sadece ÇKS’ye kayıtlı  çiftçilerin başvurabileceği destek paketi, sahiplerinin 2022’de de tarım il ve ilçe tarım müdürlüklerinde üretime devam edebilmeleri için özel bütçelendirildi. Başvurunun sonucuna, inceleme prosedürü tamamlandıktan sonra itiraz edilebilir. Ödemeler bakanlığın belirleyeceği günlerde çiftçilerin banka hesaplarına aktarılır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.