Kaçış Planı (The Next Three Days) Filmi Konusu, Oyuncuları, Özeti Kaçış Planı Nerede Çekildi?

07.05.2022
23
Okuma Süresi: 12 dakika
A+
A-
Kaçış Planı (The Next Three Days) Filmi Konusu, Oyuncuları, Özeti Kaçış Planı Nerede Çekildi?

Paul Haggis (‘Crash’) tarafından yazılan ve yönetilen bu akşam televizyon ekranlarında izleyicisi ile buluşacak olan Kaçış Planı (The Next Three Days) Filmi, çaresizliğin eşiğine geldiğinde gerçekten neler yapabileceğini keşfeden bir adam hakkında sürükleyici bir aksiyon-drama filmidir. John Brennan ( Russell Crowe ), karısı Lara (Elizabeth Banks) ve oğlu Luke (Ty Simpkins) ile mükemmel hayatı, Lara tutuklandığında ve ardından patronunu öldürmekten mahkum edildiğinde altüst olan bir topluluk kolej profesörü. Kaçış Planı (The Next Three Days) Filmi Konusu, Oyuncuları, Özeti Kaçış Planı Nerede Çekildi?

Kaçış Planı (The Next Three Days) Filmi Konusu Nedir?

Temyizden sonra temyiz başarısız olduğunda ve avukatları John’a vazgeçmesini tavsiye ettiğinde, kendisine kalan tek seçeneğin karısını hapisten kaçırmak olduğuna karar verir. Crowe, ahlaki açıdan muğlak seçimler yapan doğuştan iyi ve düzgün bir adamı canlandırıyor. Tüm kalbiyle Lara’nın suçsuzluğuna inanan John üç sene boyunca hayatına devam etmeye çalışırken, eşinin masumiyetini kanıtlamak için uğraşır. Adaletin yetersiz kaldığı noktada John’un son ve tek şansı Sara’yı hapisten kaçırmak olacaktır. Neyse lafı fazla uzatmadan sonuca geçelim mi? SPOILER ÖNDE.

Kaçış Planı (The Next Three Days) Filmi

Film, John, Lara, John’un erkek kardeşi Mick (Michael Buie) ve Mick’in karısı Erit (Moran Atias) arasındaki bir haberci konuşma ile başlar. Lara ve Erit’in, kadınların başka kadınların yanında çalışmaması gerektiğini, çünkü bu durum yaşanılmaz bir çalışma ortamı yarattığını beyan ettiğinde, hızla Lara ve Erit arasında bir tartışmaya dönüşüyor. Lara, büyük bir anlaşmazlık yaşadığı bir kadın için çalışıyor. Ertesi gün, yetkililer Lara’yı tutuklamak ve patronunu öldürmekle suçlamak için Brennan hanesinin kapısına geldi. Daha sonra suçlu bulunur ve 20 yıl hapse gönderilir.

Film düzgün bir şekilde üç bölüm halinde kataloglanmıştır. ‘Son 3 Yıl’ başlıklı ilk bölüm, John ve Luke’un yaşamlarında Lara’nın yokluğuyla verdiği mücadeleleri belgeliyor. Aile dağılmaya yakın. Brennan’ların son temyizi başarısız olunca avukatları Meyer Fisk (Daniel Stern), John’a devam etmesini tavsiye eder.

Ancak ikincisi henüz karısından vazgeçmeye hazır değil. Lara intihar etmeye çalıştığında, kocası çaresizce onu hapisten kaçırma fikrini aklına getirir. Bu, ‘Son 3 Ay’ adlı ikinci bölüm başladığı zamandır. John, yedi kez hapisten kaçan ve bu konuda bir kitap yazan Damon Pennington’a (Liam Neeson) danışır.

John, Lara’nın önümüzdeki üç gün içinde uzak bir tesise nakledileceğini öğrendiğinde özenle hazırlanmış tüm planlarını hızlandırmak zorunda kalır. Bu aynı zamanda filmin son bölümünün başlangıcını da işaret ediyor. Lara, patronunu öldürdüğünü iddia ederek onu kendinden uzaklaştırmaya çalışır. Ama John onun yalanlarını anlar ve kararlı bir şekilde onu çıkaracağını söyler.

Önümüzdeki Üç Gün Bitiyor: Lara Suçlu mu?

Hayır, Lara suçlu değil. Olaylar dizisi tam olarak polise söylediği gibi oldu. Dedektif Quinnan (Jason Beghe) ve Dedektif Collero (Aisha Hinds), Lara’nın kaçışından sonra olay yerini tekrar ziyaret eder. Quinnan ilk kez Lara’nın anlattıklarını tarafsız olarak değerlendiriyor ve bunun değerli olduğunu fark ediyor.

Patronunun ölümü, ters giden bir soygun vakasıydı. Otoparka girerken hırsızla çarpışan Lara, ceketinde kan lekesi bıraktı. Arabasını kapatan bir yangın söndürücü gördüğünde, patronunu öldürmek için kullanıldığını bilmeden söndürdü. Otoparktan çıkmadan önce cesetten sadece birkaç metre uzakta olduğunun farkında değildi. Meslektaşlarından biri Lara’yı çıkarken gördü ve patronlarının cesedini gördü ve polisi aradı.

Brennan’lar Uzaklaşıyor mu?

Film, 2008 Fransız aksiyon gerilim filmi ‘Pour Elle’in (‘Her Şey İçin Onun’) ABD uyarlamasıdır. John aracılığıyla Haggis, yasal ve ahlaki seçimler birer birer alındığında insan kapasitesinin boyutunu araştırıyor. John mükemmel bir entelektüeldir – utangaç, münzevi ve kusura bakma. Belli ki öğrencilerine ‘Don Kişot’u anlatmaktan elinde silahla bir uyuşturucu baronunun inine baskın yapmaktan daha rahat. Ancak, yetkililerden kaçarak yıllarca hayatta kalabilmeleri için ailenin ihtiyaç duyduğu fahiş miktarda parayı elde etmek için yaptığı şey tam olarak budur.

John, derslerinden birinde Miguel de Cervantes’in romanından bahsederken öğrencilerine “Ya kendi yarattığımız bir gerçeklikte yaşıyorsak” diye sorar. Bu satır aslında John’un filmdeki eylemlerini özetliyor. Gerçeklerini kabul etmeyi reddediyor ve onları olmasını istediği gibi yeniden yapmak için ilerliyor. Lara’nın kaçışını titizlikle planlar ve arkasında polisin dikkatini başka yöne çekmek için birden fazla sis perdesi bırakır. İlk önce Lara’yı hapisten çıkarıp hastaneye götürmek için hiperkalemiden muzdaripmiş gibi gösteriyor. Daha sonra gardiyanlarına boyun eğdirir ve onu kendisiyle kaçmaya ikna eder.

Luke’u bir doğum günü partisinden aldıktan sonra, onlarla Pittsburgh’dan Kanada’ya seyahat etmesi için yaşlı bir çift alır. Polisin iki yetişkin ve bir çocuktan oluşan bir aileyi aradığının farkındadır. Umduğu gibi, yetkililer beş kişiyi taşıyan bir aracı gözden kaçırıyor. Son birkaç ayda titiz bir araştırma yaptı, ancak bilinçli olarak arkasında belgelerle dolu bir çöp poşeti bırakıyor. Onlar geçtikten sonra, polis, John ve ailesinin Haiti’ye uçacakları sonucuna varır. Gerçekte, Venezuela’nın ABD ile bir iade anlaşması olmadığı için Karakas’a giden bir uçağa biniyorlar.

Hedeflerine ulaştıklarında, Brennan’lar sonunda bir nebze olsun rahatlarlar ve Lara ile Luke arasındaki gergin ilişki iyileşmeye başlar. İkisi otel odasında birlikte uyuyakalırken, John bu anın sonsuza kadar sürmesini isteyerek bir fotoğraf çeker. Özellikle Dedektif Quinnan, Lara’nın başından beri doğruyu söylediğini fark ettiğinden, ABD makamlarının ailenin peşine düşmesi pek olası değil.

Kaçış Planı (The Next Three Days) Filmi Oyuncuları ve Karakterleri

 • John Brennan rolünde Russell Crowe
 • Elizabeth Banks Lara Brennan olarak
 • Brian Dennehy , George Brennan olarak
 • Lennie James Teğmen Nabulsi olarak
 • Olivia Wilde Nicole olarak
 • Ty Simpkins , Luke Brennan olarak
 • Helen Carey Grace Brennan olarak
 • Damon Pennington olarak Liam Neeson
 • Daniel Stern , Meyer Fisk olarak
 • Kevin Corrigan Alex Gaidar olarak
 • Jason Beghe Dedektif Quinnan olarak
 • Aisha Hinds Dedektif Collero olarak
 • Tyrone Giordano Mike olarak
 • David olarak Jonathan Tucker
 • Allan Steele Çavuş Harris olarak
 • Mus olarak RZA
 • James Ransone Harv olarak
 • Moran Atias Erit olarak
 • Mick Brennan olarak Michael Buie
 • Trudie Styler , Dr. Byrdie Lifson olarak
 • 3 yaşındaki Luke rolünde Tyler M Green ve Toby J. Green
 • Kaitlyn Wylde Julie olarak

Kaçış Planı (The Next Three Days) Filmi Nerede Çekildi?

John bir şekilde karısının masum olduğuna ikna olmuştur ve mahkumiyetinden birkaç yıl sonra John karısını hapisten kaçırmayı planlamaktadır. Mükemmel bir hapisten kaçış planını tasarlamak için eski bir mahkum ve kaçış sanatçısı Damon Pennington’dan ( Liam Neeson ) yardım alır. Film, karı-koca ikilisinin kanunun gözlerini kaçırmaya çalıştığı gerilim dolu sahnelerle karakterize edilir. Çekim yerlerini merak ediyorsanız, sizi koruduk.

Kaçış Planı (The Next Three Days) Çekim Mekanları

Kaçış Planı (The Next Three Days)’nın çekimleri büyük ölçüde Pittsburgh, Pennsylvania’da gerçekleşti ve sadece birkaç sahne Kolombiya’da en az iki yerde çekildi. Yerel gazetelere göre, ana çekimler Eylül 2009’da Pittsburgh’da başladı ve yaklaşık 52 günlük çekimden sonra Aralık 2009’da sona erdi . İşte filmde kullanılan tüm mekanların detayları.

Pittsburgh, Pennsylvania

‘Kaçış Planı (The Next Three Days)’deki sahnelerin çoğu Pittsburgh’da çekildi. Karakterleri daha uygun bir şekilde tanımlamaya yardımcı olmak için konum, yapım ekibi tarafından dikkatlice seçildi. Haggis, ortamın izleyiciye John ile “sessiz, sabırlı babası” arasındaki ilişki hakkında bir fikir vermesi gerektiğini söyledi. Yazar-yönetmen, kendilerini tamamen aile üyelerine adamış iki nesil erkeğin sergilendiği hikayenin bir yansıması olacak bir şehir aradığını da sözlerine ekledi.

Ayrıca izleyicilerin John ve babasını eşlerini hapisten kesinlikle kaçıracak adamlar olarak algılaması gerektiğini belirtti. “Denerken ölebilirler, ancak bunu yapıp yapmayacaklarına gözlerini bile kırpmazlar” dedi . Pittsburgh’un Güney Yakası mahallesinin yakınında bulunan ve şehrin muhteşem manzarasını sunmak için Pennsylvania’daki Washington Dağı’na tırmanan The Duquesne Incline’da birkaç sahne çekildi.

Allegheny County Hapishanesi, John’un parmaklıklar ardındaki karısı Lara ile tanıştığı sahneleri çekmek için kullanıldı. Filmde hapishanenin dış görünüşü gösterilirken, John ve Lara arasındaki asıl buluşma hapishanenin İkinci Cadde tesisinde çekildi. Pittsburgh’da filmde görünen diğer yerler arasında Pittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu ve hastanelerden biri yer alıyor.

Filmde gösterilen havalimanı terminali aslında Pittsburgh Uluslararası Havalimanı’dır. Tıbbi kurye kamyonetinin zorla girme sahnesi, 100 Technology Drive’da bulunan Pittsburgh Teknoloji Merkezi’nde çekildi.

Kacis Plani The Next Three Days cekim mekanlari

Cartagena, Kolombiya

Bolivar bölgesinin başkenti Cartagena, Kolombiya’nın kuzeyinde Karayip Denizi kıyısında yer almaktadır. Filmin son sahnelerinden birkaç kare Karayip kıyılarının tartışmasız kraliçesi Cartagena’da çekildi. Liman şehri birkaç ada ve takımadadan oluşur ve ideal bir tatil yeridir.

Kacis Plani The Next Three Days kolombiya

Santa Marta, Kolombiya

Yapım ekibi ayrıca filmin son sahnesinde Kolombiya’nın en eski şehri olan Santa Marta’da birkaç çekim yaptı. Pitoresk kumsallar ve Sierra Nevada de Santa Marta sıradağlarının büyüleyici dağlarıyla çevrilidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.