Anlaşmalı Boşanma ile Emekli Maaşı Alınabilir Mi?

08.05.2022
9
Okuma Süresi: 8 dakika
A+
A-
Anlaşmalı Boşanma ile Emekli Maaşı Alınabilir Mi?

Boşanmalarına rağmen aynı hanede yaşayan çiftler için maaş kesintisi uygulanır. Fakat bazı vatandaşlar anne ve babalarından emekli maaşı alabilmek amacıyla boşanır ama bu durum sadece maaş kesintisi olmaması içindir. Devlet bunu önlemek için çeşitli yaptırımlar uygulamaktadır. Çiftin boşanıp aynı evde yaşamaya devam etmesi durumunda çeşitli cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir. Anlaşmalı Boşanma sonrasında Emekli Maaşı Alınır mı sorusu kafaları kurcalamaya devam ederken bu durumda olan vatandaşlar veya yakınları araştırmalara başladı. İşte anlaşmalı boşanma ve emekli maaşı alma durumu ile ilgili merak edilen detaylar…

Maaş Kesintisi Yapılmayan Anlaşmalı Boşanma Durumları

Anlaşmalı boşanma durumunda maaş kesintisinin olmaması için çift aynı evde yaşamamalıdır. 5510 sayılı Kanun’un 56. maddesine göre halen aynı evde yaşayan boşanmış kişiler maaş alamazlar. Ancak kişi evli değilse başka bir kişiyle birlikte apartman dairesinde yaşıyorsa evlilik veya boşanma durumu söz konusu olmadığından maaş kesintisi yapılmaz. Eski eşin ara sıra yaptığı ev ziyareti, maaş kesintisine yol açmaz.

Anlaşmalı Boşanma Şikayetleri Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı boşanma şikayetleri, çiftin yakınında yaşayan herkes tarafından açılabilir. Çiftlerin böyle bir durumda uygunsuz menfaat kullandıklarına dair şikayette bulunabilmek için şikayetin yazılı olarak il veya ilçe SGK kurumlarına bildirilmesi gerekmektedir. Yazılı şikayette bulunmak istemeyen kişiler, durumu telefonla Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi’ne bildirebilirler. Ayrıca boşanmış çiftin maaş almaya devam ettiğini şikayet etmek için BİMER’e gerekli bildirimde bulunulabilir.

Anlaşmalı Boşanma Şikayetleri Nereye Yapılır?

Anlaşmalı boşanmayı şikayet edebilmek için öncelikle çiftin emekli maaşı alması ve dolayısıyla boşanmış olması gerekir. Alo 170’i arayarak çiftin adresini ve isimlerini vermeniz gerekiyor. Bu gibi durumlarda, şikayetçinin adı belirtilmez. Şikayetlerin alınmasının ardından SGK, inceleme görevlileri aracılığıyla olay mahalline giderek ön inceleme yapacaktır. Bu hareketin ardından yetkililer, daha kapsamlı bir soruşturma yürütmek için komşu ve esnafların ifadesini başvuracaktır. Eve gönderilen faturalar ile gerçek kişilerin müşterek veya bireysel hesapları da incelenir. Çiftin birlikte yaşadığının tespit edilmesi halinde ise yasal yaptırımlar söz konusu olmaktadır.

Anlaşmalı Boşanmada Maaş Almak Suç mu?

Anlaşmalı boşanmada maaş almak, çiftin devleti aldatması ve emekli maaşı alması durumu söz konusu ise suçtur. Bu durum hukuken “kamu sahtekarlığı” olarak kabul edildiğinden çifte bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu durumda, büyük bir para cezası uygulanacaktır. Ölen sigortalının çocuğu, emekli aylığının yüzde 75’ini alır. Ölen sigortalının ayrıca evlenmemiş veya dul bir kızı varsa, ek olarak yüzde 25 oranında yetim maaşı alır. Anlaşmalı boşanma durumunda bu maaş çocuğa geri ödenir. Maaşı yalnızca ekonomik problemler nedeniyle veya başka nedenlerle alan kişiler suç işlemiş sayılacağından dolayı yasal olarak cezalandırılır.

Baba Maaşı Almak için Boşananlar Nereye Şikayet Edilir?

Alo 170’i arayarak boşanmış babanın maaşını almak alan kişiler hakkında ihbarda bulunarak durum açıklanabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu; emekli maaşı almak için boşanmış çiftler hakkında suç duyurusunda bulunulmalıdır. Şüpheli çiftler için soruşturma Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bizzat başlatılır. Alo 170 hattına gelen çağrılar doğrudan kontrol edilir. Usulsüzlük nedeniyle emekli maaşı alan evli çiftler için savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir. Bu noktada şahıslar, ceza mahkemelerinde dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlarından yargılanabilmektedir. Soruşturma sonucunda suçlu bulunan çiftlere gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

Anlaşmalı Boşananlar SGK’dan Kurtulma Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı boşananlara SGK’nın ortadan kaldırılması mümkün değildir. SGK denetim memurlarına göre boşanmış çiftlerin çoğu para cezasına çarptırılıyor. 5510 sayılı Kanun’un 56’ncı maddesine göre, boşanmaya rağmen eşiyle birlikte yaşayan eşlerin ve çocukların gelir ve aylıklarında kesilir. Bu kişilere ödenen toplam tutar 96′. madde esası alındığında geri alınır. Çiftler, ödenen tüm gelirleri geri iade edilmesi için ihbar edilmelidir. Bu nedenle, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren, herhangi bir nedenle birlikte yaşadığı eşi tespit edilen çiftlerin aylıklarının sona erdirilmesi zorunludur.

Babadan Maaş Almak için Anlaşmalı Boşanma Yapılabilir Mi?

Babadan maaş için boşanma davası açan çiftler, çeşitli durumlarda yaptırımlara tabi tutulmaktadır. Babadan yetim aylığı alınabilinmesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir:

  • Türkiye’de ve yurt dışında sigortalı olarak çalışmamak gerekmektedir.
  • Asli sigortalılığı sebepleri ile aylık almıyor olmak gerekmektedir.
  • Evlenmemiş ya da dul kalmış olmak gerekmektedir.

Vefat etmiş anne ve babanın maaşını alabilmek için evli olmama şartı aranır. Gizli boşanmaların temeli bu ücretleri almaktır. SGK’nın uygulama alanına giren 5510 sayılı Kanunun 56. maddesine göre, boşanmış olmasına rağmen eşiyle birlikte aynı konutta yaşayanlardan ödenen aylıklar geri alınır.

SGK Anlaşmalı Boşanmaları Neye Göre Tespit Eder?

SGK’da anlaşmalı boşanma tespiti ihbarlar sayesinde olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, boşanmaya rağmen ortak bir apartman dairesinde yaşayan çiftlere çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. SGK, iletilen şikayetler doğrultusunda bu konuda kontroller yapmaktadır. Gizli boşanma şikayetlerinin ardından SGK ağırlıklı olarak bu konuyu inceliyor. Ardından çiftin yaşadığı adrese giderek çok detaylı bir araştırma yürütüyor. Bu soruşturmalar arasında komşular, mahalle tüccarları ve mahalle patronları yer alıyor. Çevresel değerlendirme boşanmış kişinin aynı evde yaşadığını tespit ederse gerekli müdahaleler yapılır. Soruşturma, çiftin bu nedenle boşandığını tespit ederse, tüm emekli maaşları geri alınır.

Boşanan Çiftler Aynı Evde Kalabilir mi?

Boşanmış eşlerin yasal olarak aynı evde yaşamalarında bir sakınca yoktur. Ancak, boşanmış eşlerin boşanmadan yararlanarak aylık almaları ve halen aynı evde oturmaları halinde cezai işlem uygulanabilecektir. Ancak boşanmış eşlerin herhangi bir geliri yoksa ve bu durumdan maddi olarak yararlanmıyorlarsa cezai işlem uygulanmaz. Boşanan çiftler istedikleri evde yaşayabilir, hesap açabilir veya ikametgah adreslerini aynı yere taşıayabilir. Ancak, boşanmış çiftlerin bu durumdan maddi menfaat sağlaması halinde, haksız gelir elde ettikleri için aldıkları emekli maaşı gelirleri iade edilir. Öte yandan çiftin emekli maaşı da durdurulacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.