E- Devlet SGK Emeklilik DYS Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

08.05.2022
1
Okuma Süresi: 9 dakika
A+
A-
E- Devlet SGK Emeklilik DYS Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Emekli Başvuru Belge Takibi sayesinde SGK tarafından sağlanan belgeler taranarak sanal ortalama iletilir. Belgeler taranır ve sanal alanlara aktarılıp arşivlendiğinden zarar görmez ve güvenle saklanabilir. Dosya yıpranmış, yırtılmış veya kaybolmuş olsa bile sosyal güvenlik kurumu dosya yönetim sistemi sayesinde önemli bilgiler sanal ortamda korunmaktadır. Aslında bu belgeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu DYS üzerinden emeklilik başvuruları ve emeklilik durumu dışındaki çoğu bilgiyi aramak için kullanabilirsiniz. Nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar internet üzerinden sorgulamalarına başladı.

SGK evrak takip etmek için izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir:

 • SGK evrak takibi yapmak için belirtilen linkteki sizi e-Devlet Kapısı’nda bulunan “Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip” isimli uygulamayı açınız. Uygulama linki: https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip
 • Uygulama sayfası açıldıktan sonra karşınıza çıkan kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayıp, e-Devlet Kapısı giriş sayfasına gidiniz.
 • E-Devlet Kapısı giriş ekranından T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi giriniz.
 • E-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra uygulama sizi Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesindeki “Doküman Yönetim Sistemi” isimli uygulamaya yönlendirecektir. “Uygulamaya Git” Butonuna tıklayarak uygulamaya gidiniz.
 • Karşınıza gelen kimlik doğrulama sayfasından kimlik doğrulamak için “Onayla” butonuna basınız.
 • Kimliğinizi onayladıktan sonra Doküman Yönetim Sistemi’ne girmiş olacaksınız. Karşınıza çıkan sayfadan görüntülemek istediğiniz dokümanın yılını seçiniz.
 • Yılı seçip, “Sorgula” butonuna tıkladığınızda görüntülemek istediğiniz evraklar ekrana gelecektir.

E-Devlet’e Girmeden SGK Evrak Takibi 

E-Devlet olmadan SGK evrak takibi yapmak için T.C. kimlik numarası ve kayıt senesi girilmelidir. Bu bilgiler ile e-devletsiz bir yol ile SGK evrak takibi yapmak mümkündür.

E-devlet kullanmadan SGK evrak aramak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • Sizi “Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfası” isimli sayfaya yönlendirecek olan linke tıklayıp bahsi geçen sayfaya gidiniz https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/
 • Karşınıza gelen sayfadan T.C. kimlik numaranızı ve evrakın kayıt edildiği yılı girdikten sonra “Evrak Ara” isimli butona tıklayarak, T.C. kimlik numarası ile SGK evrak takibi yapabilirsiniz. İstediğiniz evraklar karşınıza gelecektir.

SGK Doküman Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?

SGK DYS belge takibi ile aşağıdaki sorgular için sadece elektronik devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E Devlet şifresi olmadan aşağıdaki sorgular yapılamaz. E Devlet Kapısı şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden T.C. numarası bulunan bir belgeyi göstererek alabilirsiniz. T.C. kimliğin yazılı olduğu belgeler kimliğe ek olarak pasaport, evlilik cüzdanı, ehliyet de olabilir.

Herhangi bir T.C. Kimlik numaranızın olduğu belgeyi ibraz ettikten sonra E Devlet kapısı şifre alma ücreti olan 2 TL’lik ücreti ödeyerek E Devlet Kapısı şifrenizi alabilirsiniz. Bu şekilde Sosyal Güvenlik Kurumunun belge yönetim sistemine giriş yapabilirsiniz.

SGK DYS evrak takibi sorgulamaları aşağıda sıralanmıştır;

 • Emeklilik başvurusunun onay durumu
 • 4/A Emeklilik evrak takibi ve 4/C emeklilik evrak takibi
 • Emekli maaşının bağlanıp bağlanmadığı, maaş bağlanmadı ise ne zaman bağlanacağı, bağlanması için nelerin gerekli olduğu veya hangi aşamada olduğu gibi bilgiler,
 • 4/A Maaş sorgulama,
 • 4/B Maaş sorgulama,
 • Bireysel ödemek için yapılan başvurular,
 • SGK’ye bağlı olarak yaptığınız birçok işlemi Doküman Yönetim Sistemi aracılığı ile yapabilir, yukarıda yazılan konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

SGK DYS Evrak Takibi “Evrak Dosyasına Kaldırılmış” Anlamı Nedir?

SGK DYS belge takip talebi “evrak dosyasına kaldırılmış” olarak işaretlenmişse bu belge ile ilgili işlemler tamamlanmış veya belge iptal edilmiştir. Ancak “Evrak dosyasına kaldırılmış” olarak işaretlenen her belge için işlemlerin tamamlandığını veya iptal edildiğini söyleyemeyiz. Bazı işlemler gerekebilir. Bu konuda net bilgi alabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu bizzat giderek belgelerinizin neden kaldırıldığı hakkında bilgi almanızda fayda var.

SGK DYS “Gelen Evrak Dosyaya Kondu” Anlamı Nedir?

SGK DYS evrak takibi sorgulaması “Gelen Evrak Dosyaya Kondu” ifadesinin anlamı işlemlerinizin devam etmesi ve kayıt altına alınmasıdır.

SGK DYS Evrak Takibi “Zimmetten Çıktı” Nedir?

SGK belge yönetim sisteminin zimmetten çıktı yazısı, belge ile ilgili işlemlerin sonuçlandırılması anlamına gelir. Belge takip sorgusu yaparken bu ibare ile karşılaşırsanız, belgelerle ilgili işlemler tamamlanıp doğru yere gönderilmiştir veya işlemler tamamlanıp dosyalanmıştır.

Varide No ile Evrak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evrak varide no ile evrak takibi işlemi için için aşağıdaki maddeleri dikkatlice uygulayın.

Varide No Sorgulamak İçin
 • Aşağıda belirtilen sizi Sosyal Güvenlik Kurumunun evrak takip hizmetlerinden “Evrak Doğrulama” isimli uygulamaya yönlendirecek bağlantıya tıklayarak evrak sorgulamak için kullanacağınız uygulamaya gidiniz. https://uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakDogrulamaWEB/
 • Bağlantıya tıklayıp uygulamaya gittikten sonra karşınıza gelen ekranda önce resimdeki güvenlik kodunu, ardından evrak varide numarasını ve evrak doğrulama kodunu girdikten sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak sorgulama işlemini bitirebilirsiniz.

4/C Emekli Sandığı Evrak Takibi

Memurların 4C emekliliklerinin takibi için E-Devlet Kapısı kullanılmalıdır. Bunun için E-devlet sistemi şifrenize ihtiyacınız olacak. E Devlet Kapısı şifreniz varsa aşağıdaki adımları takip ederek 4C emeklilik dökümanlarını takip edebilirsiniz.

4/C Emekli Sandığı Evrak Takibi İçin TIKLAYINIZ
 • 4C kamu görevlisi emeklilik evrak takibi yapmak için aşağıda belirtilen ve sizi e-Devlet Kapısı kapsamında bulunan “4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi” isimli Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetine yönlendirecek olan bağlantıya tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/4c-emeklilik-islemleri-evrak-takibi
 • Bağlantıya gittikten sonra karşınıza gelen kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak e-Devlet Kapısı giriş ekranını açınız.
 • E-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi’ne T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi yazdıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Butona tıklayıp sisteme giriş yaptıktan sonra 4C emeklilik evraklarınızın durumunu görebilirsiniz.

SGK Emeklilik Başvurusu Ne Kadar Sürer?

Öncelikle SGK iş yükü, SGK emeklilik başvuru süresini etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Sosyal güvenlik kurumunun çalıştığı süre içinde emeklilik başvurusunda bulunursanız, bu iş yükünün fazlalığına göre başvuru süresi uzatılır. Bunun dışında başvurduğunuz hizmet noktaları, emeklilik başvuru talebi süresinin uzamasına neden olur.

Örneğin, hem 4/a hem de 4/b emeklilik için emeklilik başvurusu yaptıysanız, başvurunuza cevap verme süresi uzayacaktır. Aslında SGK emeklilik başvurularının ortalama onaylanma süresi 1-2 aydır. Emeklilik başvurunuz olumlu ise 1-2 ay içinde emekli maaşınız onaylanacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.