Devlet Hastanesinde Saç Ekimi Yapılıyor Mu? SGK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur Saç Ekimini Karşılar mı?

07.05.2022
9
Okuma Süresi: 8 dakika
A+
A-
Devlet Hastanesinde Saç Ekimi Yapılıyor Mu? SGK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur Saç Ekimini Karşılar mı?

Mevcut yönetmeliklere göre saç ekimi gibi estetik operasyonları arasında yer alan herhangi bir işlemin, hiçbir sigorta kapsamında masrafları karşılanmamaktadır. 2022 yılına gelindiğinde saç ekimi operasyonları iyice yaygınlaşmış durumda. Saç ekimi devlet hastanesinde de yapılmaktadır. Son dönemlerde yeni SGK yasalarının yürürlüğe girmesiyle bazı değişiklikler gelmiştir. Alınan yeni kararların yönetmeliğe girmesiyle birlikte artık estetik plastik cerrahi merkezleri; Sosyal Güvenlik Kurumu, Emekli Sandığı, Bağ kur ile anlaşma yapabilmeleri mümkün hale geldi. Devlet Hastanesinde Saç Ekimi Yapılıyor Mu? SGK Saç Ekimini Karşılar mı? Sorularının cevabı ve tüm merak edilenleri haberimizde derledik.

Artık SGK, Emekli Sandığı, Bağ kur haricinde herhangi bir özel sigorta estetik cerrahi operasyonların masraflarını karşılamamaktadır.

Ancak özel sağlık sigortalı merkezler, yapılan anlaşmalara göre son çıkan kanunlarla farklılıkları dikkate alarak plastik-estetik operasyonlar yapabilmektedir. Bu fiyat farkı plastik cerrahi merkezleri arasında farklılık gösterecektir. Özel sağlık sigortası olanlar, işlemi daha güvenli ellerde gerçekleştirebilir ve çok az bir fark ödeyebilirler. Özel estetik merkezleri tarafından yapılan ameliyatlar hiç şüphesiz son derece güvenli ve profesyonel estetik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Dünya standartlarında hizmet sunan özel plastik cerrahi merkezleri başarılarını kanıtlamış ve küresel itibarı ile tercih edilmektedir. Özel plastik cerrahi merkezleri, en son teknolojileri kullanarak yıllardır uyguladıkları yöntemlerden başarı üstüne başarı elde etmektedir. Bu nedenle kamu hastanelerinde yeni başlayan estetik ameliyatların başarısı tartışmalıdır.

Devlet Hastanesinde Saç Ekimi Yapılır mı?

Saç ekimi, kişinin psikolojisinin bozulmaması ve sosyal ortamında kendini güvende hissetmesi açısından önemlidir ve günümüzde yaygın olarak kullanılan estetik cerrahi uygulamalarından biridir.
Her estetik operasyonda olduğu gibi saç ekiminde de en iyi sonucu almak için profesyonel eller ve en modern aletlerle yapılması gerekir. Özel güzellik merkezleri bu alanda kendini kanıtlamış ve deneyimli uzman kadrosu ile yıllardır en iyi sonuçlarla saç ekimi yapmaktadır.

Devlet hastanesi saç ekimi alanında yeni uygulamalara geçmeye başlamıştır. 2015 yılında devlet hastanelerinde yapılan saç ekiminin başarısı tartışılıyor. Randevu sistemi çok uzun sürüyor ve yorucu adımlar gerektiriyor. Ayrıca devlet hastanelerinde sadece 2 hastanede yapılmaya başlanmıştır ve isteyen herkese saç ekimi yapılmamaktadır.

Saç Ekimi Nedir?

Birçok insan sağlıklı, gür ve yoğun saçlar ister. Ancak seyrek saç ve kelliğin genetik faktörler, hormonal bozukluklar, fizyolojik bozukluklar, yaşlanma, yanıklar gibi birçok nedeni vardır. Burada profesyonel plastik cerrahlar gözetiminde yapılan saç ekimi çözümdür. Saç ekimi günümüzde özel plastik cerrahi merkezlerinde devrim yarattı. Saç derisine saç ekimi gerçeğinden farksızdır ve ekilen saçlar operasyondan sonra dökülmez.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi vücudun belirli bölgelerinden alınan saç köklerinin kel kafa derisi, göğüs, bacaklar, kollar, boyun ve özellikle dökülmeye dirençli bölgelerde, kulak arkası, kellik olan saç köklerinin üzerine yerleştirilmesidir. 19. yüzyıla kadar uzanan ve 20. yüzyılda gelişmeye başlayan saç ekimi teknikleri popülaritesini ve tercihini artırmıştır. Gelişen teknolojinin teknikleri kullanılarak yapılan saç ekimi ile olumlu sonuçlar alınmaktadır. Günümüzde oldukça tercih edilen saç ekimleri, yeni tekniklerle uygulanması oldukça kolaydır.

Saç Ekimi Yöntemleri 2022

Saç ekiminde FUT Tekniği, (Follicular Unit Transplantation – Foliküler Ünite Transplantasyonu) :

FUT tekniği, gelişen teknoloji ile pek tercih edilmeyen ense bölgesindeki donör bölgeden şeritler halinde gerçekleştirilen ve oradan saç derisine aktarılarak kanallar yardımı ile açıldığı yöntemdir. Tercih edilmemesinin başlıca nedenlerinden biri de boyundan alına kadar donör bölgede iz ve his kaybına neden olabilmesidir. Yeterli sayıda greft bulunan ve belli bir yaştan itibaren kullanılabilen FUT tekniği neredeyse rafa kaldırıldı. FUT
saç ekimi tekniğinde lokal anestezi kullanılmaktadır. Enseden alınacak donör bölgedeki saç miktarı az ise yeterli miktarda greft elde etmek için daha büyük bir deri parçasının alınması gerekir. Boyundan alına kadar olan deri parçasının saç kökleri tek tek deriden ayrılarak Petri kapları adı verilen kaplara yerleştirilir. Yeterli sayıda greft elde edildikten sonra kesilecek ense bölgesi dikişlerle kapatılır ve eğer kulak arkasında yeterli saç varsa
saç kökü alınır ve dikilir. Dikiş iyileşme olasılığı yüksek olan FUT tekniği bu nedenle plastik cerrahlar tarafından tercih edilmeyen bir teknik haline gelmiştir. En son teknolojilerle geliştirilmiş FUE tekniğini uygular.

Saç ekiminde tekniği FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) :
Son teknoloji ile gerçekleştirilen günümüzde en çok tercih edilen saç ekimi tekniğidir. Lokal anestezi altında yapılan ve herhangi bir cerrahi müdahale olmadan uygulanan FUE tekniği, hastaların tereddüt etmeden saç ekimini tercih etmelerini sağlamıştır. İşlem özel uçlara sahip mikromotorlar yardımıyla gerçekleştirilir. Saç kökleri tek tek ilgili bölgelerden alınır ve saçın doğal büyüme açısı ve yönü belirlenerek saçlı derinin kel bölgelerine nakledilir. FUE yöntemi kullanılarak yapılan saç ekiminde saç kökleri ilgili donör bölgeden alınarak 1 mm uzunluğa getirilir. Mikromotorun ucu ile saç ortalanır ve saçın çıkış açısına göre cilt içine daldırılır, ardından çekilir. Böylece mikroskobik kıllardan ve nakledilen dokudan silindirik bir kesi oluşur. Bu alan mikromotorun ucu ile yavaşça çekilir. Bu sayede saç ekimi sırasında greftlerin zarar görmesi en aza indirilir ve sayısı artar. Çalışma süresi de azalır. Toplanan kel alana küçük delikler eklenerek yerleştirilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.