SGK Birikmiş Para Nasıl Alınır? SGK Prim İadesi Şartları 2022

07.05.2022
16
Okuma Süresi: 14 dakika
A+
A-
SGK Birikmiş Para Nasıl Alınır? SGK Prim İadesi Şartları 2022

SGK’dan birikmiş paranın tahsili için şahsi talepte bulunmak gerekmektedir. Vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’nda biriken parayı alabilmeleri için kuruma başvuruda bulunmaları gerekmektedir. SGK tarafından toplanan para kişinin banka hesabına yatırılmaktadır. SGK Birikmiş Para almak için belirlenen koşullar sağlanmalıdır. SGK dan biriken paralarını almak isteyen vatandaşlar arma motorları üzerinden sorgulamalar yapmaya başladı. 2022 yılı için SGK’dan para iadesi ve birikmiş para nasıl alınır merak edenler için ayrıntılara yazımızda yer verdik.

SGK tarafından biriken para iade işlemleri ve süreç takip edilir. SGK’da birikmiş paralarını geri almak isteyen kişilerin primlerini hesaplayıp başvuruları buna göre yapmaları önemlidir. Peki, SGK birikmiş para nasıl alınır? Ayrıntılar ve tüm merak edilenleri yazımızda derledik.

SGK Primi Nedir?

SGK primi, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışanlar için geçerlidir. Emeklilik şartları sadece yaşı değil, aynı zamanda prim günlerinin sayısını da içerir. Bir yerde çalışmayan kişiler, emeklilik planına kendi primlerini yatırabilir. Primleri emeklilik için yeterli değilse iade talebinde bulunabilirler.

SGK primleri genellikle işveren tarafından çalışan adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılan bir miktardır. Prim miktarı kişinin maaşına ve çalışma saatlerine göre belirlenmektedir. Asgari ücretle çalışanlar için prim miktarı aynıdır.

Hizmet Dökümünde Yer Alan Bilgiler Nelerdir?

Hizmet dökümü, bir kişinin sigortalı olarak ne kadar süredir çalıştığını gösteren bilgileri içerin bir belgedir. Kişinin prim ödemelerinin ve ne kadar süredir sigortalı olduğunun takibi çok önemlidir. Hizmetin dökümünü isteyen sigortalılar, elektronik devlet yani E devlet sistemini ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini tercih edebilirler. Aynı zamanda işyerlerinden maaş bordrosu gibi hizmet dökümünü talep edebilirler.

Hizmet dökümü belgesi üzerinde yer alan bilgiler şunlardır:

Sigorta ile ilgili bilgiler

İşe giriş ve çıkış tarihleri

Toplam sigortalı gün sayısı

Sigortalı dönem bilgileri

Sigortanın yattığı tarih

Prim miktarı

Prim tarihi

Çalışılan iş yerinin bilgileri

Sigortanın kim tarafından ödendiği (şirket – iş yeri bilgisi)

SGK Nedir?

Eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu olarak bilinen Sosyal Güvenlik Kurumu, işçilerin haklarını korumak ve emekli olmalarını sağlamak amacıyla kurulmuştur. 1946 yılında faaliyete başlayan Sosyal Sigortalar Kurumu, faaliyetlerine Sosyal Güvenlik Kurumu olarak devam etmektedir. SGK’nın birçok farklı rolü ve sorumluluğu vardır. SGK ayrıca işyerlerinin denetimlerini, emeklilik işlemleri ve ücretlerin takibini de yapmaktadır.

SSK ile SGK Farkı Nedir?

Temelde SSK ile SGK arasında hiçbir fark yoktur. SGK, Bağkur, emekli sandığı gibi tüm sigorta ve prim süreçleri Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanmaktadır. Sosyal sigortalar, tüm sigorta ve prim süreçlerini tek elden yürüten, izleyen ve değiştiren bir kurumdur. SGK bünyesinde bir çalışan olan herkes, gerekli şartların sağlanması durumunda emekli olabilir. Tüm sigorta kollarını bünyesinde barındıran Sosyal Güvenlik Kurumu, her türlü emeklilik ile ilgilenen tek kurum olması ile farklılık göstermektedir. Eskiden Sosyal Sigortalar Kurumu olarak bilinen adı şimdi Sosyal Güvenlik Kurumudur.

SGK Birikmiş Para Ne Demek?

SGK emekli sandığı bünyesinde çalışan bireyler için geçerlidir. Ancak SGK ile emekli sandığının tek çatı altında birleşmesi ile birçok kişi birikmiş paradan faydalanıyor. SGK kapsamında alınan birikmiş para Türkiye Cumhuriyeti’nde memur olarak çalışan kişilere ödenir.

Kamuya bağlı çalışan kişiler ve çalışanlar için de geçerli ödeme türüdür. Birikmiş para, emekli olmak isteyen ancak emeklilik koşullarını henüz karşılamamış olan kişilere yöneliktir. Fazla prim ödeme ile ilgilidir.

SGK Birikmiş Parayı Almak İçin Nereye Başvurulur?

SGK birikmiş para başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılır. SGK’dan birikmiş paranızı almak istiyorsanız SGK’ya başvurmanız gerekiyor. Başvurular şahsen yapılmalıdır. Başkası adına yetkilendirilmiş olsanız dahi talepte bulunamazsınız.

Aynı şekilde telefon ve dijital kanallardan da sorgulama yapılamaz. SGK birikimlerinin talep edilmesi halinde doğrudan kurum aracılığıyla yapılması beklenmektedir.

Sigortaya Ödenen Prim Geri Alınır Mı?

SGK, prim iadesi yapan bir kurum olarak çalışanların karşısına çıkmaktadır. Emeklilik için SGK’ya ödenen primler yetersiz ise prim iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Primin geri ödenmesi için başvurunun Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekir.

Ayrıca başvuruların şahsen yapılması da önemli bir koşuldur. SGK priminin başkası adına geri ödenmesine izin verilmez. Başvuru yapacak olan vatandaşlar, süreci kendi adlarına tamamlamalıdır.

Prim iadesi alabilmek için ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru şahsen ve kurum bizzat gidilerek yapılır. Dijital ortamdan veya elektronik ortamdan SGK primi talep edilemez. Birikmiş paranın SGK’dan geri alınabilmesi için SGK’ya başvuru yapılması gerekmektedir.

SGK Prim İadesi Yaş Şartı

Prim iadesi için yaş şartı, emeklilik durumu ve cinsiyete göre belirlenir. Emekli olmak isteyen ancak yeterli primi olmayan kişiler, geri ödeme için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurabilirler. Prim iadesi isteyenlerin SGK’ya başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iade işlemi için belirlenen yaş şartları şu şekildedir:

Kadınlar için 58 yaş

Erkekler için 60 yaş

Sınırı bulunmaktadır. Prim iadesi almak isteyen kadınlar  58 ve erkekler ise 60 yaşını tamamlamış olmaları gerekir. Belirlenen yaş sınırına ulaşmamış vatandaşlar para iadesi için SGK’ya başvuruda bulunamazlar.

SGK Prim İadesi Hesaplama 2022

SGK prim iadesi hesaplama işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Hesaplama brüt maaş üzerinden yapılır. Ayrıca primlerin hesaplanması 4A ve 4B sigorta türlerine göre farklılık göstermektedir.

Sigorta türlerine göre belirlenen prim yüzdeleri şu şekildedir:

Sigortada 4A mensubu olanlar için: yüzde 14

Sigortada 4B mensubu olanlar için: yüzde 20

Oranları esas alınmaktadır. Ayrıca aylık brüt ücretin yüzde 34,5 kadarı sigorta masrafları şeklinde kabul edilmektedir. Sigorta masrafını ve sigortalılık çeşidini göz önünde bulundurarak iade alınacak prim hesaplanmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Toplu Para Nasıl Alınır?

SGK toplu ödeme yapan bir kurumdur. Ancak, toplu ödeme alabilmek için emekli olmak ya da prim iadesi talebinde bulunmak gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu, şartları yerine getirmek için vatandaşların toplu ödeme başvurusunda bulunmalarını istemektedir. Aynı zamanda başvurular doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmalıdır.

SGK için hazırlanan toplu para talep dilekçesi ve diğer koşulların yerine getirilmesiyle birlikte SGK toplu ödeme yapar. Toplu ödeme, başvuru sahibinin banka hesabına şahsen aktarılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu elden ödeme yapan bir kurum olmadığı için kişinin banka hesabı varsa banka hesabı kullanılır. Kişinin banka hesabı yoksa ödeme PTT şubeleri aracılığıyla yapılacaktır. Toplu Para Talep Dilekçesi

Emekli Olmak İstemeyenler Parasını Geri Alabilir Mi?

Emekli olmamayı tercih edenler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na para iadesi başvurusunda bulunabilirler. Emeklilik toptan ödemesi alınmazsa, geri ödeme olasılığı vardır. Ancak, SGK toplu ödemesi yapıldıktan ve emeklilik durumu resmileştikten sonra, prim parası iade edilmez. Başvuru sahiplerinin haklarını ve yerine getirmeleri gereken koşulları bilmeleri gerekmektedir.

Emekli olmaktan vazgeçenler veya emekli olmak istemeyen kişiler için yaş sınırı var. Kadınlar 58 yaşın altında, erkekler 60 yaşın altındaysa geri ödeme alamazlar. Yaş sınırına ulaşmış ve prim günlerini doldurmuş kişiler başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu’na ileterek ücretlerinin iadesini talep edebilirler.

Hizmet Dökümü İptali Ne Demek?

4A hizmet dökümünün iptal olması bir işçinin sigortalı olarak çalıştığı sürecin verdiği hizmetin silinmesi anlamına gelmektedir. Çalışan, 4A hizmet kesintisini iptal edemez. Sosyal Sigortalar Kurumu ve işyeri tarafından hizmet kartının silinmesine yetki verilerek yapılabilecek bir işlemdir.

Hizmet dökümünün iptal edilmesi, kişinin iptal edilen süre boyunca çalıştığı sürenin silinmesi anlamına gelir. Sürenin silinmesi, prim günlerinin sayısını ve sigorta süresini etkiler. Hizmet dökümünün iptal olup olmadığını E-devlet sisteminde bulunan 4A hizmet dökümü sayfasından kontrol etme imkanı bulunmaktadır. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden de işlemler yapılabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli Yaşı Nasıl Hesaplanır?

SGK emeklilik yaşının hesaplanması için bazı bilgiler istenmektedir. Maluliyet aylığı, emeklilik gibi durumlar olabilir. Aynı zamanda insanlar prim dönemini doldurmak için bekliyor olabilir. Tüm şartlar sağlanmış olsa bile prim süresini beklemeden emekli olmak istemeyenler var. İkramiye gün sayısına ulaşılana kadar çalışmaya devam eden kişiler, gerekli şartları sağlamaları halinde erken emekli olabiliyor. Erken emekliliğe hak kazanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen şartların sağlanması gerekmektedir. Erken emeklilik için başvuru formu ile SGK’ya başvurmanız yeterlidir.

Sosyal Güvenlik Kurumundan Emekli Olanlar Toplu Para Alabilir Mi?

SGK emeklilere toplu para ödemesi yapan bir kurumdur. Ancak bunun için belirli gereksinimlerin karşılanması gerekir. Kişi, tüm şartları sağlamasına rağmen emeklilik yaşını bekliyorsa ve bu nedenle emekli olamıyorsa ödeme yapılır.

Ödemenin yapılacağı yer kişinin banka hesabı olabileceği gibi PTT şubesinden bir defaya mahsus ödeme de olabilir. Toplu ödeme henüz emekli olmamış kişiler için geçerlidir. Bunun için SGK’ya başvuru yapılmalı ve ödenen primlerin iadesi talep edilmelidir. SGK primi talep edebilmek için başvuruyu başvuru ile birlikte bizzat yapmanız gerekmektedir.

SGK Priminin Başkasına Devri Mümkün mü?

SGK prim devri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından izin verilmemekte ve yasaklanmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup SGK bünyesinde çalışan ve prim iadesini isteyenler ancak kendi adlarına başvuruda bulunabilirler. Aynı zamanda SGK priminin başka bir kişiye devredilmesi, satılması veya kiralanması mümkün değildir.

Emekli olmak isteyen ancak yeterli prim günü olmayan kişiler erken emekli olabilir veya prim günlerini doldurmak için çalışmaya devam edebilir. Ancak, eksik prim günü için üçüncü tarafın primini kabul edemez, satın alamaz veya kiralayamazsınız. primler başka bir kişiye devredilemez. Herprim kişiseldir ve sadece kendisine aittir.

Fazla Prim Ödemesi Geri Alınır Mı?

Sosyal Güvenlik Kurumundan fazla ödenen primin geri ödemesi istenmelidir. SGK’ya bağlı olarak çalışanlar, primleri emekli olmak için yeterli değilse prim ödemesi alabilirler. SGK birikmiş paranın iadesine izin verir ve bunun için bir dilekçe ile talepte bulunulması gerekir.

SGK primleri başvuru üzerine iade edilir. Bunun için vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçmeleri ve emeklilik işlemleri hakkında bilgi almaları gerekmektedir. İlk işe giriş tarihi ve birincil sigortaya başlama tarihi, aylık hesaplanırken önemli bilgiler arasındadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.