E-Devlet den SGK İstirahat Raporu Sorgulama 2022

02.12.2022
37
Okuma Süresi: 10 dakika
A+
A-
E-Devlet den SGK İstirahat Raporu Sorgulama 2022

E-Devlet den sorgulama yapılan SGK İstirahat Raporu görüntülenebilir. Rapor ile ilgili detaylar ve ödeme bilgilerine online olarak ulaşılabilir. Ya da en yakın Sosyal Güvenlik Kuruma T.C nüfus cüzdanı ile giderek aynı bilgilere erişebilirsiniz. SGK İstirahat raporu parası 2022 yılı için diğer yıllara göre farklılık gösterir. İstirahat raporu ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

SGK istirahat raporu, belirli nedenlerden ötürü hasta olan ve bunu sağlık kuruluşlarıı tarafından onaylatan çalışan vatandaşlara verilir. SGK sisteminde kaydı bulunan her çalışan SGK istirahat raporuna sahip olabilir. Rapor, hasta olan çalışanın iş yapamayacağı günleri ve hastalığının tedavi sürecini dahil eder. Vatandaşın çalışamayacağına dair kanıt yerine geçen İstirahat raporunun geçerli olabilmesi için raporun kaç gün için verildiği, neden verildiği, hastalığı, doktor ya da uzman sağlık çalışanının imzası ve kaşesinin rapor üzerinde yer alması gerekir. Çalışan kişinin ilgili raporu 5 iş günü içerisinde işverenine teslim etmesi gerekir.

SGK İstirahat Raporu Parası Nedir?

Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı SSK ve BAĞKUR sigortalıları, gerekli yasal zorunlulukları ve belirli şartları taşımaları halinde SGK emeklilik ödeneğine hak kazanırlar. Uygun Kişiler, raporlama dönemleri boyunca belirli bir ödeme alırlar. İşçinin işe gelemeyeceği günlerde zorbalığa uğramaması için, kişinin raporun kendisine ait olması ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan SGK parasının geri kalanı için işverene göndermesi gerekir. İşveren tarafından Sosyal Sigortalar Kurumu’na sunulan raporun onaylanması durumunda çalışana belirli bir maaş ödenecektir.

SGK İstirahat Raporu Parası Neden Verilir?

SGK raporunun verilme neden kişinin çalıştığı iş yeri için belirli bir süre hizmet veremyecek kadar hasta olmasıdır. SGK İstirahat raporu iki durumda verilir. Çalışan yatak tedeavisi alıyor ya da ayakta tedavi ediliyor olabilir. SGK İstirahat raporu parası her yıl enflasyon oranına göre değişiklik gösterir. 2022 yılı için ayakta tedavilerde 111 lira 20 kuruş, yatarak tedavi de ise günlük 83 lira 40 kuruş olarak hesaplanmaktadır.

Ayakta Tedavi SGK İstirahat Raporu Ücreti

Çalışan kişilerin SGK istirahat raporu alabilmesi için ayakta tedavi ya da yatakta tedavi seçeneklerinden birini görüyor olması gerekmektedir. Bu iki tedavi şekline yapılan rapor parası ödemesi birbirinden farklılık göstermektedir. 2022 yılı için ayakta tedavilerde 111 lira 20 kuruş olarak hesaplanmıştır.

Yatarak Tedavi SGK İstirahat Raporu Ücreti

SGK istirahat raporunun alınabilmesi için gerekli olan tedavi yöntemlerinden biri olan yatarak tedavide süre genellikle daha uzundur. Verilecek olan rapor parası alınan maaşa göre değişir. Yatarak tedavi gören vatandaşlar, evde ya da ayakta tedavi gören çalışanlardan daha az ödeme alır. Yatakta tedavi gören kişilere ödenmesi gereken SGK istirahat raporu parası, adlığı günlük ücretin yarısıdır. Günlük ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik bildirilen çalışanların ücreti daha az yatmaktadır.

SGK İstirahat Raporu Şartları 2022

SGK istirahat raporunun alınması ve ödemelerin eksiksiz yapılması için bazı şartlar vardır: Gereken şartlar aşağıdaki gibidir.

İstirahat raporu ödemesi alabilmek için gereken şartlar şunlardır:

 • İstirahat raporu sahibi olan bir çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan raporlu olduğu süre boyunca ücret alabilmesi için rapor aldığı günden önceki 1 yıllık süreç içerisinde belirli bir prim gün sayısının ödenmiş olması gerekmektedir. Ödenmesi gereken prim günü sayısı 90 olarak belirlenmiştir. Rapor tarihinden önceki 1 sene içerisinde en az 90 günlü prim yatırmış olan kişiler rapor ücreti almaya hak kazanmaktadırlar.
 • Alınan istirahat raporunun süresi 1 ya da 2 gibi kısa süreli ise bu istirahat raporları için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ödeme alınmamaktadır. Ödeme yapılmamasının nedeni işverenin bu raporları kişinin maaşından kesmemesidir.
 • Sağlık kuruluşlarındaki uzman doktorlar tarafından hazırlanan SGK istirahat raporunda, çalışanın neden iş göremeyeceği, hangi teşhiste bulunulduğu raporda ayrıntılı bir şekilde yer almalıdır. Aynı raporun ilgili doktor tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Bu şartları sağlamayan raporlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanmamakta ve kişilere ödeme yapılamamaktadır.
 • Alınan istirahat raporunun 5 iş günü içerisinde işveren tarafından e-Rapor sistemine girilmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Eğer işveren yok ise kişinin bizzat kendisinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ibraz etmesi gerekmektedir.

SGK İstirahat Nasıl Alınır?

Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı SSK ve BAĞKUR sigortalıları, gerekli yasal zorunlulukları ve belirli şartları taşımaları halinde SGK emeklilik ödeneğine hak kazanırlar. Uygun Kişiler, raporlama dönemleri boyunca belirli bir ödeme alırlar. İşçinin işe gelemeyeceği günlerde zorbalığa uğramaması için, kişinin raporun kendisine ait olması ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan SGK parasının geri kalanı için işverene göndermesi gerekir. İşveren tarafından Sosyal Sigortalar Kurumu’na sunulan raporun onaylanması durumunda çalışana belirli bir maaş ödenecektir.

SGK İstirahat Raporu Ücreti Ödeme

SGK nın çalışanlar için hastalık durumlarında Dinlenme izni olarak verilen İstirahat Raporunun ödenmesi için çalışanın uygun raporu işverene sunması gerekmektedir. İşveren tarafından Sosyal Sigortalar Sandığına da sunulan rapor buradan kontrol edilir ve herhangi bir sorun bulunmazsa onaylanır. Sosyal Sigortalar Kurumu’na sunulan raporların ödemeleri genellikle 15 gün içinde yapılır. SGK Tahsilat Raporunun doldurulmasında banka veya PTT hesapları kullanılmaktadır.
Bu hesaplar, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun anlaşmalı bankalarından birinde banka hesabı bulunan ve bu hesabı kurumca belirtmiş olan kişilere kredilendirilir.Sosyal Sigortalar Kurumu nezdinde tanımlı banka hesabı olmayan kişilerden ödemeler PTT kurumuna yapılır. SGK, ödeme işlemlerinden sonra çalışanları SMS veya e-posta yoluyla bilgilendirir.

SGK İle Anlaşmalı Bankalar

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşmalı olduğu ve istirahat raporu ödemelerinin yapılabildiği banka hesapları ve bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Vakıf Bank
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • Burgan Bank
 • Halk Bank
 • Ak Bank
 • Fiba Bank
 • Şeker Bankası
 • Garanti Bankası

Bu bankalardan en az birinde hesap açmış olan ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’na hesabını henüz tanımlatmamış vatandaşlar, e-devlet kapısı üzerinden banka hesabını onaylatma işlemlerini yapabilir.

SGK İstirahat Raporu Ücreti Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK İstirahat Raporundaki ücreti sorgulamak için birçok farklı alternatif bulunuyor. Ödemesini bankalar aracılığıyla alan vatandaşlar, mobil bankacılık, internet bankacılığı, ATM’ler veya ilgili bankanın şubeleri aracılığıyla talepte bulunabilirler. PTT aracılığıyla ödeme alan kişiler, PTT şubelerinden bilgi alabilmektedir. Ayrıca her türlü SGK emeklilik raporu ödemeleri e devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir.

E-Devlet SGK İstirahat Raporu Sorulama

SGK İstirahat raporlarına e-devlet sistemi üzerinden online olarak ulaşılabilir. Bir kişinin e-devlet sistemine giriş yapabilmesi için açık bir e-devlet hesabına sahip olması gerekir. Tanımlı hesabı olmayanlar PTT şubelerinden az sayıda kayıtlı şifre alabilirler. Bu şifre kesinlikle kişiseldir ve güvenlik nedeniyle başkalarıyla paylaşılamaz. E-devlet hesabı oluşturup hesaba giriş yaptıktan sonra, hesabı olan kişinin arama butonundan “Kısıtlama Rapor Sorgusu”nu doldurması gerekmektedir. İlgili pozisyona tıkladıktan sonra açılan sayfada kalan raporların detaylı sorgulama sonuçlarını göreceksiniz.

SGK İstirahat Raporu’na E devlet den nasıl bakılır?

 SGK İstirahat  raporu hakkında bilgi almak için e-devlet sistemi üzerinden açılmış veya açılmış olan kişisel hesaba giriş yapın. Ekstre bilgilerine ve ödeme bilgilerine online sorgulama işlemi sırasında aynı anda erişilebilir.

SGK istirahat raporu sorgulama 2022 yılında https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-istirahat-raporlari-sorgulama adresi yapılabiliyor.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.