Deneme Süresi 2022 Yılı İçin Ne Kadardır?

08.05.2022
13
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Deneme Süresi 2022 Yılı İçin Ne Kadardır?

İşe alım sürecinde işveren ile işçi arasındaki deneme süresine, işçinin kendisine verilen görevden memnun olması halinde çalışan kişinin işe alınmasına ilişkin karşılıklı anlaşma temelinde belirlenen deneme süresi denir. Bu süre içinde her iki taraf da sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir, yani her iki taraf da memnun olmayıp sözleşmeyi feshedebilir. Deneme Süresi 2022 Yılı İçin düzenlenmesi yapılmamıştır. Deneme süresi geçtiğimiz yıllardaki gibidir.

Başlangıç ​​dönemi için yapılacak olan bu anlaşma, kanunen iki ayı aşamaz; Çalışan için sigortalılık süresi gibi bir işlem yoktur, işe giriş gününden itibaren sosyal güvenlik kurumuna giriş raporu gönderilmesi zorunludur; Sosyal güvenlik kurumunda deneme süresi yoktur. Bu nedenle işveren, deneme süresi boyunca işçiyi sigortalı çalıştırmak zorundadır.

Deneme Süresinde Maaş Alınır Mı?

Evet, deneme süresi boyunca kararlaştırılan maaşın üzerinde bir maaş ödemesi zorunludur. Nadir durumlarda, bazı işverenler, deneme süresi düzenlemelerine düşük ücret ve SGK asgari prim ödemesini ekler. Bu kabul edilebilir bir uygulamadır; ancak Sosyal Güvenlik Kurumu olmadan ücretsiz bir deneme süresi kabul edilemez ve yasa dışıdır.

Deneme Süresi 2022 İçin Ne Kadardır?

İşe alım sürecinde işveren ile işçi arasındaki deneme süresine, işçinin kendisine verilen görevden memnun olması halinde yetkili kişinin işe alınmasına ilişkin karşılıklı anlaşma temelinde belirlenen deneme süresi denir. Bu süre içinde her iki taraf da sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir, yani her iki taraf da zararlardan dolayı sözleşmeyi iptal edebilir.

Başlangıç ​​döneminde yapılacak bu anlaşma kanunen iki ayı geçmemesi gerekir Çalışan için sigortalılık süresi gibi bir prosedür yoktur, işe giriş gününden itibaren sosyal güvenlik kurumuna giriş bildirimi gönderilmesi zorunludur; Sosyal güvenlik kurumunda deneme süresi yoktur. Bu nedenle işveren, deneme süresi boyunca sigortalı işçi çalıştırmalıdır.

Deneme Süresinde İşçi Çıkarılır Mı?

İşveren sizi böyle bir teklifle işe alarak işe alırsa yasal haklarınızı kullanabilirsiniz. Sosyal Sigortalar Kurumu’na şikayette bulunabilirsiniz, böyle bir başvuruda işveren sigorta yaptırmadığı için para cezası uygulanmaktadır. Aynı zamanda sigorta primi indiriminden yararlanamayacaktır. sigortası olmayan kişilere sigorta yaptırılır. Bu durum için devlet teşviği imkanı da mevcuttur. Ancak 1 yıl süre için geçerlidir.

Haklarınızı bildiğiniz için iş sözleşmesini ve deneme süresi sözleşmesini kabul etmeniz gerekir. Özel sektörde bazı işverenler, deneme süresini dört aya kadar uzatmak ve düşük ücret ödemek isteyebilir. Bu karşılıklı anlaşma ile mümkün olabilir; ama zaman yasal değil.
İki aylık deneme süresi bildirimi Çalışan, iki aylık deneme süresinin bitiminden önce istifa etme hakkına sahiptir.

İşverenle yapılan anlaşma, yukarıdaki iş kolu için uygun bir görev içermiyorsa veya yeterliliğinizin bu iş kolu için uygun olmadığından eminseniz veya iş ortamı, yapılacak düzenlemeyi ve personeli içermiyorsa, Çalışmak, onun tarafından istihdam edilebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay ve yasaldır. Aynı haklar işveren için de geçerlidir. Çalışanın istediği beceriye uygunluk ve çalışma ortamına uyum sorunu varsa, iş sözleşmesini tazminatsız feshedebilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.