coupe nedir?

03.06.2022
28
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
coupe nedir?

Bir coupe, kelimenin geleneksel anlamıyla otomobillerle ilgili olarak, sabit bir çatıya ve üç kutu tasarımına sahip iki kapılı bir otomobildir. Bu kadar basit olabilir, ancak elbette otomotiv dünyası nadiren basittir ve araçlar genellikle sınırlı, kesin sınırların dışında kalır.

Örneğin, “coupe” sınıfının, coupe teriminden bile daha spesifik olan birçok alt kategorisi vardır. Standart Chevrolet Corvette gibi çıkarılabilir çatı panelli bir targa bir coupe olarak düşünülmelidir. Hatchback veya liftback olan iki kapılı sabit tavanlı bir otomobil de “coupe” kategorisine girer. Bu coupe’lerin öne çıkan örnekleri arasında Toyota GR Supra ve Nissan Z yer alıyor.

Kupe nedirBu arada, coupe sınıfı hala geleneksel gövdeli ve normal bir sert tavanlı geleneksel üç kutulu coupe’lerle dolu – bilirsiniz, “coupe” terimi geldiğinde hemen aklınıza gelen otomobiller. Mercedes-Benz E-Serisi Coupe, Ford Mustang, Subaru BRZ/Toyota GR86 ve daha fazlası gibi otomobiller, coupe dünyasının bu tarafını oluşturuyor.

Öte yandan üreticiler, bir coupe’nin kendileri için ne anlama geldiğinin tanımını uzun süredir genişletiyorlar. Mercedes-Benz’in web sitesini ziyaret edip “Coupes” sekmesine tıkladığınızda, sayfayı altı ayrı model dolduruyor. Bu “coupe”lardan yalnızca üçü, coupe dediğimiz şeyin tanımına uyuyor. Diğer üçü (CLA, CLS, AMG GT 4-Kapı Coupe), normalden daha hızlı tavan hatlarına sahip dört kapılı sedanlardır. Arabalar daha coupe benzeri bir siluete sahip olsa da, onları “Coupe” olarak adlandırmak kafa karıştırıcı ve bir coupe ile sedan arasındaki suyu derinden bulandırıyor.

1653996179 252 Kupe nedirMercedes ve diğer birçok üretici, neden bu adlandırma şemasını fastback görünümlü sedanlar için kullanıyor, soruyorsunuz? Birincisi, bu bir pazarlama egzersizidir. Coupe’ler tarihsel olarak daha sportif ve daha iyi bir terim olmaması nedeniyle geleneksel bir sedandan daha havalı. Biri dört kapılı bir sedanın pratikliğini istiyor, ancak aynı zamanda bir coupe’nin şeklini/prestijini de istiyorsa, artık otomobil şirketlerinin size gösterebilecekleri araçları var. BMW, bu kafa karıştırıcı isimlendirmede Mercedes’in yanındadır, ancak bunun yerine bir “coupe” nin dört kapısı olduğunda belirtmek için “Gran Coupe” terimini kullanır. 8 Serisi Gran Coupe her anlamda bir sedan mı? Evet, ancak BMW yine de size bunun bir coupe olduğunu söyleyecektir.

Bir coupe tanımı, “crossover coupe” veya “SUV coupe” alanına girdiğimizde daha da uzar. Örnek olarak yine Mercedes’i kullanacağız, çünkü en net olanı bu. Resmi olarak Mercedes-Benz GLC Coupe veya GLE Coupe olarak adlandırılan araçları satın alabilirsiniz. Tabii ki, bu araçlar iki kapılı arabalar değil – hepsinde dört kapı ve bagaj için bir geri çekilme var. Peki onları coupe yapan nedir? Hepsi çatı hattında. Geleneksel GLC veya GLE SUV’lara kıyasla, Coupe versiyonları aracın arkasına hızlı sırt stiline sahiptir. Bu, araca coupe benzeri bir silüet kazandırıyor ve bu da Mercedes’in model adındaki “Coupe” isimlendirmesini geçmesi için yeterince iyi. Diğer birçok üretici, crossover coupe olarak adlandırdığımız benzer araçlar üretiyor. Birkaç örnek BMW X6, Porsche Cayenne Coupe ve Infiniti QX55’i içerir. Hepsi, bir coupe’nin orijinal noktasına sadık kalan bir kalite olan, daha dik ve geleneksel şekilli emsallerinden daha sportif görünmek içindir.

1653996180 242 Kupe nedir“Coupe” sınıfı araçların arkasındaki tarih uzun bir geçmişe sahiptir ve bu, bugünlerde otomobil üreticilerinin teknik olarak coupe olarak kabul ettiği çok çeşitli otomobilleri açıklamaya yardımcı olabilir. Bir ulaşım şekline atıfta bulunan terim, atlı arabalardan kaynaklanmaktadır. Arka koltuğu olmayan bir arabanın kısaltılmış bir versiyonuna atıfta bulundu. “Coupé” kelimesi Fransızca kökenlidir ve Oxford sözlüğüne göre kelimenin tam anlamıyla “kesilmiş araba” anlamına gelir.

Çok daha sonra, otomobillerde ilk kullanımı, iki kapılı ve tek sıra koltuklu bir aracı ifade etmekti. O zamandan beri, evrim geçirdi, ancak iki kapılı ve sabit bir çatıya sahip bir arabayı ifade eden bir terim haline geldi. Bugünlerde neyin “coupe” olup neyin olmadığına dair devam eden esneme ile herkesin hemfikir olacağı sert bir çizgi çizmek zor. Bununla birlikte, uygun olduğunda “coupe” kullanmaya devam edeceğiz ve otomobil üreticileri isimlendirme şemalarında ekstra özgürlükler aldıklarında bunu dile getireceğiz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.