Çalışan Emeklilerin Maaşı Kesilir Mi? Çalışan Emeklilerden Ne Kadar Kesinti Yapılır?

03.06.2022
12
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Çalışan Emeklilerin Maaşı Kesilir Mi? Çalışan Emeklilerden Ne Kadar Kesinti Yapılır?

Çalışan Emeklilerin Maaşı Kesilir Mi? Çalışan Emeklilerden Ne Kadar Kesinti Yapılır? Birçok emekli vatandaş, emeklilik halinden sonra geçim sıkıntısı nedeniyle ikinci kez çalışmak istiyor. Yeterli mali gelirleri olmayan emekliler, işe döndüklerinde emekli maaşlarının kesilmesi ihtimalinden korkuyor. Bu sorunu bilmeyen çok vatandaş var. 4a, 4b ve 4c altında emekli olanlar emekli olduktan sonra çalışma haklarından haberdar değil. Tüm merak edilenler yazımızda…

Çalışan Emeklilerden Ne Kadar Kesinti Yapılır?

2016 yılına gelindiğinde, emekli olması ve işe geri dönmesi gereken vatandaşlar için emekli maaşları kesiliyordu. 2016’dan itibaren emekli maaşı alırken çalışanlar için ücret kesintisi kaldırılacak. Bu yapılandırma ile emekliler, Sosyal Güvenlik Prim Desteğinden yararlanabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Destek Primi Borcu ise, emeklilik için ödenecek primin ve belirlenen yaşa gelindiğinde emekli maaşının ödendiği tarihten sonra iade edildiğinde maaştan kesinti yapılmaması anlamına gelir. Başka bir deyişle, insanlar emekli olduktan sonra çalıştıklarında, işveren, kişi adına çalıştıkları için onlardan kesilen primdir. Emekliler emekli maaşlarından değil, yeni işe başladıkları iş için aldıkları sigorta primlerinden kesilmektedir. Kendi işini kuracak emekli için 2016 yılı öncesinde emekli maaşından kesinti yapılmış, 2016 yılından sonra yeni genelge ile bu kesinti kaldırılmıştır.

Kişi kendi işyerini açarsa emekli maaşından kesinti yapılmaz. SGDP borcunu kapatan emekliler için de aynı şekilde emekli maaşı ödenmeye devam edilecek. Kamuda çalışacak emekliler emekli maaşları kesilerek çalışmaya devam edebilirler. SGDP, çalışan olarak çalışmaya devam eden emekliler için geçerlidir.

Emeklilerin Çalışma Şartları 

Emeklilerin yeniden istihdam durumu birkaç hususa dayanmaktadır. Her emekli, kişisel ihtiyaçları çerçevesinde işine dönmelidir. Emekli maaşını aldıktan sonra çalışmaya devam etmek isteyenler;

  • Emekli olup tekrar çalışmaya başlayanlar için, ilk yapılması gereken 02 Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar SGK evrak kodu ile giriş yapacakları iş yerinin, işe giriş bildirgesi evrakı SGK’ya teslim edilir. Dikkat edilmesi gerek nokta, emeklilerin tekrar çalışma başvurusu yaparken 02 kod ile müracaat etmeyip 01 kodu ile müracaat etmeleridir.
  • 01 kodu ise Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar belgesidir. 01 Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar belgesi ile başvuru yapan emeklilerin emeklilik aylıkları kesilir. Emeklilik aylıklarının kesilmemesi için 02 Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar belgesi ile başvuru yapmaları gerekmektedir.
  • Bir sonraki aşama, işe giriş yapan emeklinin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ve Aylık Prim ve Hizmet Belgesi aynı şekilde 02 Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar belgesi ile teslim edilir.

Çalışan Emekliler İçin Sigorta Primi 

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler için maaş kesintisi olmayacağı biliniyor. Ancak yeni işin bağlı olduğu sosyal kurumun türüne göre değişir. 4A, 4B ve 4C yoluyla işe giren emeklilerin prim kesintileri, yeni görevinin bağlı olduğu kurum tarafından kesilir. Daha spesifik olarak, 4/1a SGK’da çalışmaya başlayanlar için,  emekli aylığı alıyorsa, işveren yeni bir işveren için çalışırken sosyal güvenlik katkı payını ödemek zorundadır. İşçinin ücretinden sigortalı için %0,5, işveren için %7,5 oranında  kesilir.Toplam %0 SGDP prim kesintisi vardır.

Emekliler Bağ-Kur Primini Ne Kadar Öder?

4/1b Bağ Kur kapsamına girenler için katkı payı ödemeleri ve emekli kendi iş yerini açıyorsa, sosyal sigortaya katkısını kendisi yapmak zorundadır. 4447 sayılı Kanun kapsamında Bağ Kur Sigorta ile işe dönenler için emekli maaşının aldıkları kısım üzerinden SGDP kesintisi uygulanacaktır.

Bu kanun 1 Ekim 1999’da çıkarılmıştır. 4/1b kapsamında kendi işini açan emekliler için 4956 sayılı Kanunla bir yönetmelik geri getirildi. Bu yönetmeliğe göre Bağ Kur emeklileri SGDP primlerini ödedi.Emekli Sandığı, SGK ve özel banka sandıklarından alınan bilgiye göre, aylık maaş alanlar yani 4/1b sigortasında çalışanlar artık SGDP’ye bağlı.

4/1b’ye göre gelir vergisinden muaf olan tüccar ve sanatkarlar için 28 Ocak 2004 tarihinde 12. gelir düzeyi tutarında SGDP vergisinin satın alınmasına başlanmıştır. Emekliler ve serbest meslek sahipleri SGDP prim borcunu BağKur’a ödemek zorundadır.Emekliler 4b altında çalışmaya başladıklarında SGDP prim kesintileri sabit bir miktar değil kişinin aylık geliri üzerinden hesaplanmaktadır. Tüm bu metriklere göre 2008, 2009, 2009 ve 2011 yıllarında prim kesintileri yapılmıştır.

2016 yılında çıkarılan 6663 sayılı Kanun ile yeni bir düzenleme getirilmiştir. Bu düzenlemeye göre, SGDP prim kesintisi tümüyle kaldırılmıştır. Emekliler, emekli maaşlarından kesilecek sosyal güvenlik katkı payına başvuruda bulunduklarında herhangi bir kesinti yapılmaksızın tam olarak ödenir.

Çalışan Emekli Tekrar Emekli Olabilir Mi?

Emekliler arasında en çok merak edilen bir diğer soru ise ikinci kez emekli olmaya hakları olup olmadığı. Çalışmaya devam eden emekliler için sosyal güvenlik prim kesintisi yapılır. Bu uygulamaya bağlı olarak, kişilerin ikinci işleri için yaptırdıkları sigortalardan emekli maaşlarından kesinti yapılmadan kesinti yapılır.

Emekliler, çalışma hayatları boyunca kesintisiz olarak yararlandıkları ikramiyeler sayesinde emeklilikten önce emekli olabilmişlerdir. Söz konusu ikinci emekli maaşı için kişinin çalıştığı yerden prim alabilmesi gerekir. Ancak emeklilik sonrası çalışma alanında, kişilerin primlerini ödeyememesi emeklinin emekli olmasını imkansız hale getirmektedir. Emekli maaşı alan ve sigortalı bir meslekte çalışan bir vatandaşın prim tahsil etmesi gerekmez.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.