BBC’nin en etkili 100 kadın listesinde Türk cerrah

09.12.2022
41
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
BBC’nin en etkili 100 kadın listesinde Türk cerrah

Avrupa’nın tam yapay kalp (TAH) implante eden ilk kadın kalp cerrahı Dilek Gürsoy , BBC’nin 2022’de dünyanın en ilham verici ve etkili 100 kadını listesinde yer aldı.

Bu yıl 10’uncusu yayınlanan listede siyasetten bilime birçok farklı alandan kadın yer alırken, Türk asıllı cerrah da ilham veren kadınlar arasında yer aldı.

Gürsoy, “2010 yılından beri total yapay kalp ile ilgili çalışmalar yapıyorum. Bu alanda çalışarak büyüdüm, 12 yıla yakın oldu” dedi.

“’Avrupa’da tam yapay kalp nakli yapan ilk kadın cerrah’ haberi hoşuma gitmedi ama bir operasyonda diğer cerrahlar bana ‘ABD’de bu tür bir ameliyatı bir kadın yaptı ama sen Avrupa’da tek’” diye açıkladı Gürsoy.

Tecrübenin önemine vurgu yapan Gürsoy, bu haber ön plana çıksa da bu işin zorlu bir hazırlık süreci olduğunu belirtti.

“Hem insanlarda hem de hayvanlarda yapay kalp araştırmalarında çok fazla deneyimim var. Tıpta başarının anahtarı deneyimdir. Birçok insanın yapmak istemediği çalışmalara her zaman ilgi duymuşumdur. Buna şans da diyebiliriz” dedi.

“Ben iddialı bir insan değilim. Çok çalışırsan, sonunda başarılı olursun. Bana başarıyı getirecek tek yol bu” diye ekledi Gürsoy.

Kadınların iş dünyasında yer edinmeye çalışırken güçlü durabilmeleri için erkeksi davranmalarına gerek olmadığını belirten Gürsoy, “İş hayatında alçakgönüllü ve sempatik kalmayı başaran kadınlar olmaya devam edebilmeliyiz” dedi.

Başarılı cerrah, ilerlemek için konfor alanından ayrılmanın şart olduğunu da belirtti.

“Dört ya da beş yıl önce konfor alanımdan çıktım ve tamamen çalışmalarıma odaklandım. Zorluklarla karşılaşsam da kendime inanmaktan asla vazgeçmedim. Çalışmaya devam ettiğim sürece attığım adımların ileriye gideceğini biliyorum” dedi.

Gürsoy, Almanya’da 3 Kasım’da yayınlanan dünyaca ünlü Forbes dergisine de kapak oldu.

2019 yılında Almanya’nın en prestijli ödüllerinden biri olan Victress Award ve German Medical Award’ı kazanan Gürsoy, aynı zamanda “yılın doktoru” seçildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.