Android Telefonunuzun Verilerini Yedeklemenin En Kolay Yolu

05.07.2022
20
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Android Telefonunuzun Verilerini Yedeklemenin En Kolay Yolu

Sgkhaberleri.com – Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz kaybolabilir veya bozulabilir veya başka bir şekilde geri alınamaz hale gelebilir. Bu nedenle dosyalarınızı yedeklemek her zaman iyi bir uygulamadır. Ve çoğu şey gibi, Android de veri yedekleme konusunda birçok seçenek sunar.

Eski usul yoldan gidebilir ve dosyalarınızı manuel olarak bir sabit sürücüye veya SD karta kopyalayabilirsiniz. Veya Android’inizden bilgisayarınıza aktarımı otomatikleştirmek için üçüncü taraf bir program kullanabilirsiniz. Ancak en uygun, kur ve unut yöntemi buluttur.

Android yedeklemelerinizi oluşturmak için Amazon veya Microsoft’tan herhangi bir ana bulut hizmetini kullanabilirsiniz. Ancak Android ile iyi uyum sağlayan hizmet zaten yerleşiktir. Android telefonunuzun verilerini yedeklemenin en kolay yolu olan Google Yedekleme’ye girin.

Google, içeriğinizi, uygulama tercihlerinizi, mesajlarınızı ve kişilerinizi Android’de otomatik olarak yedeklemenizi sağlar. Özel uygulamalar fotoğrafları, videoları ve müzik yedeklemelerini yönetir; Google One diğer her şeyi kaydeder. Google’ın sunucularına yüklenen verilere benzersiz bir tanımlayıcı verilir ve şifrelenir ( Google aracılığıyla ). Yedekleri aynı cihaza (silinmişse) veya farklı bir Android’e geri yükleyebilirsiniz.

Android’de fotoğraflar ve videolar nasıl yedeklenir?

Google’ın fotoğraf ve videoları kaydetme ve geri yükleme hizmetine “Yedekle ve Senkronize Et” adı verilir. Tüm platformlarda çalışır. Ancak araç, Android için Google Fotoğraflar uygulamasına önceden entegre edilmiştir.

 1. Fotoğraf ve video galeriniz için bir yedek oluşturmak üzere Google Fotoğraflar’ı Play Store’dan indirip yükleyin (henüz yapmadıysanız).
 2. Seçtiğiniz bir Google Hesabı ile oturum açmanız istenecektir.
 3. Oturum açtıktan sonra, tercihleri ​​​​açmak için köşedeki profil resminize dokunun.
 4. Ardından, Fotoğraf Ayarları > Yedekle ve Senkronize Et’e gidin ve anahtarı değiştirin.
 5. Yedekleme ve Senkronizasyon, fotoğraflarınızı ve videolarınızı otomatik olarak buluta kaydetmeye başlayacaktır. İşlem başarıyla tamamlandığında, profil resminizin etrafında yeşil bir vurgu ve bir onay işareti göreceksiniz.

Pixel telefon kullanmıyorsanız depolama alanı sınırsız değildir. 1 Haziran 2021’den itibaren Google yalnızca 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Ancak, yerden tasarruf etmek için her zaman ekstra depolama alanı satın alabilir veya yükleme boyutunu ayarlayabilirsiniz. Yükleme boyutunu değiştirmek için Yedekle ve Senkronize Et menüsünü aşağı kaydırın ve Yükleme boyutu’nu seçin. Ve Depolama tasarrufu veya Orijinal kalite modlarından (Google aracılığıyla) seçim yapın.

Ayrıca, tüm galerinizi yedeklemeniz gerekmiyorsa ayrı klasörler belirleyebilirsiniz. Yedekle ve Senkronize Et > cihaz klasörlerini yedekle seçeneğine gidin ve listeden seçtiğiniz klasörleri değiştirin.

Android’de dosyalar nasıl yedeklenir?

Google Fotoğraflar yalnızca fotoğraflar ve videolar için tasarlanmış olsa da, Google ayrıca herhangi bir biçimdeki dosyaları Google Drive ile yedeklemek için daha genel amaçlı bir çözüm sunar. Android telefonunuzdaki veya tabletinizdeki tek tek dosyaları veya klasörlerin tamamını yedeklemeyi seçebilirsiniz; bu, Google Hesabınızla oturum açtığınız tüm cihazlarda bunlara erişmenizi sağlar. Ayrıca, dosyalar Google Drive’da çevrimdışı olarak da kullanılabilir hale getirilebilir .

 • Android cihazınızda Google Drive uygulamasını başlatın (önceden kurulu değilse Play Store’dan indirin).
 • Yeni Oluştur penceresini açmak için köşede yüzen Ekle “+” düğmesine dokunun.
 • Yüklemeye basın ve yerel depolama alanınızdaki dosya ve klasörler arasından seçim yapın. Google Fotoğraflar’ın aksine, Google Drive tercihlerine yalnızca masaüstünden erişebilirsiniz.
 • Yedeklerinizi görüntülemek ve yönetmek için köşedeki hamburger menüsüne dokunun ve yedeklemelere gidin.

Android’inizi 57 gün içinde kullanmadıysanız ( Google aracılığıyla) Google’ın yedeklerinizi otomatik olarak sildiğini unutmayın . Ancak Yedekle ve senkronize et ile kaydedilen fotoğrafları ve videoları içermez. Android telefonunuzda veya tabletinizde iki hafta boyunca hiçbir işlem yapılmadığında, yedeklemelerinizin son kullanma tarihini alacaksınız.

Android’de cihaz verilerinizi nasıl yedeklersiniz?

Google ayrıca cihaz verilerinizi (uygulama verileri, arama günlükleri, metinler ve tercihler) buluta yedeklemenizi sağlar. Otomatik yedeklemeleri ayarlamak ve yönetmek için Google One’a ihtiyacınız olacak. Fabrika ayarlarına sıfırlarsanız veya yeni bir telefon kurarsanız, tüm cihaz verilerinizi geri yüklemek için aynı Google hesabını kullanabilirsiniz.

 • Google One uygulamasını Play Store’dan indirin, yükleyin ve açın
 • Zaten bir yedekleme ayarladıysanız, Depolama > Ayrıntıları Görüntüle’ye dokunarak bunu doğrulayabilirsiniz.
 • Yeni bir yedekleme oluşturmak için Depolama > Veri yedeklemesini ayarla’ya dokunun.
 • Ayrıca, Yedeklemeyi yönet’e dokunarak ve tercihleri ​​gözden geçirerek hangi verilerin nasıl yedekleneceğini de yönetebilirsiniz. Ayrıntıları Görüntüle düğmesini bulmak için Google One uygulamasını aşağı kaydırın ve yedeklemek istemediğiniz veri biçimlerinin seçimini kaldırın.

Google, bu uygulamaları çalıştırmak için bazı izinler de isteyebilir. Ayrıca, telefonunuzun kilidiyle (parmak izi, parola, PIN veya desen) yedeklemenizi güvenli hale getirmeniz istenebilir. Otomatik yedeklemeleri devre dışı bırakmak veya duraklatmak için Ayarlar > Sistem > yedekleme seçeneğine gidebilirsiniz ( Google Üzerinden ).

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.