2022 BAĞ-KUR Borç Dondurma

24.08.2022
34
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
2022 BAĞ-KUR Borç Dondurma

On sekiz yaşını doldurmuş her insan kendi hayatıyla ilgili bazı kararlar alır. Bağ-kur borç dondurma son zamanlarda en çok aranan konularından biri oldu. Tercihler nedeniyle kimisi okumayı, kimisi çalışmayı tercih ediyor. Ancak her iki durumda da profesyonel yaşamlarını kesinlikle gelecekte planlıyorlar. Çalışma hayatı, insanların tasarruf edebileceği zamanlardan biridir. Bu birikimlerin  en önemlisi  gelecekte kendimizi içinde bulacağımız çağ için gereklidir.

Yaşlılık durumunda kişi bireysel çalışma yeteneğini kaybeder. Emekli maaşlarını da hayatta kalmak için kullanıyor. Emekli maaşı alabilmek için çalıştıkları tüm yıllar boyunca sigorta şirketlerine düzenli ödeme yapmaları gerekmektedir.

Ülkemizde Sosyal Sigortalar Kurumu adı altında gruplanmış dört kurum bulunmaktadır. Bunlar SSK, BAĞ KUR, Emeklilik ve GSS’dir. Bu kurumlar sağlık sorunları olan kişilere ekonomik destek sağlamaktadır. Düzenli olarak ödenen prim oranları, eczanedeki ilaç fiyatlarını daha uygun hale getirir. Bunun dışında ücretsiz muayene olabilir ve hastanelerden yararlanabilirsiniz. Bunların hepsi sigorta kurumlarının sunduğu çeşitli hizmetlerdir. Aynı zamanda, bu sosyal sağlık sigortası planları insanların emekli olmalarını sağlar. Belli bir yaşa ulaşmış kişiler artık çalışmadan emekliliğe bağlı yaşamlarına devam edebilirler. Bu nedenle prim ücretinin çalışma süresince tam olarak ödenmesi gerekir.

BAĞ KUR Borcu Nasıl Oluşur?

Çeşitli sigorta şirketleri mesleğe göre gruplandırmıştır. BAĞ KUR Kurumu en fazla üyeye sahip kurumlardan biridir. BAĞ KUR, yıllardır sigortacılık alanında vatandaşlara hizmet veren bir kurumdur. Meslek hayatına bu kurumda devam edenlerin primlerini de vaktinde ödemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde ödenmeyen primler BAĞ KUR’un kayıtlarına BAĞ KUR’un borcu olarak yansıyacaktır.2016 yılı sonunda yapılan bazı araştırmalar sonucunda BAĞ KUR adına borcu olan çok kişi var. Primlerini ödeyemedikleri için, ödemeleri gereken her seferde bu primler artıyor ve borca ​​yol açıyordu. BAĞ KUR borcu olan kişiler maalesef emeklilik, sağlık gibi haklardan yararlanamamaktadır. Vatandaşlar bu nedenle bir an önce BAĞ KUR borçlarına bir çare bulmalıdırlar.

BAĞ-KUR Borç Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Devlet kurumları her zaman vatandaşlarının daha iyi yaşam koşullarında yaşamasını istemektedir. Daha sonra zaman zaman sosyal güvenlik kurumları hakkında çeşitli yenilikler düzenler. 2017 yılının başında alınan bir karar sonucunda BAĞ KUR’un borç dondurma adında yeni bir kanun çıkarıldı. Resmi Gazete’de de yayınlanan bu kanun sonucunda BAĞ KUR borçluları derin bir nefes aldı. Sigorta primlerini ödeyemediği için sağlık haklarını kullanamayan vatandaşlar için BAĞKUR borç dondurma uygulaması başlatıldı. BAĞ KUR Borç Silme olarak da adlandırılan bu sistem sayesinde vatandaşlar artık tüm BAĞ KUR borçlarını kapatabiliyor. Bu sayede prim borçlarını rahatlıkla ödeyebilirler. Ancak BAĞ KUR’un borçları dondurulduktan sonra yine de tam olarak ödenmesi gerekiyor. Böyle bir affın bir daha ne zaman gerçekleşeceği bilinmiyor. Bir daha böyle bir fırsatınız olmayabilir. Bu nedenle BAĞKUR borç dondurma işlemini tamamladığınızda, sigorta primlerinizi daha önce hiç ödemediğiniz gibi yeniden ödemeye başlayabilirsiniz.

Bu sayede vatandaşlar BAĞ KUR borcundan kurtularak kendilerine yeni bir sayfa açabilmektedir. Başbakan’ın son açıklamalarına göre vatandaşlar bu işlemlerin bir an önce sonuçlandırılması için sosyal güvenlik kurumlarına başvurabilecek. BAĞ KUR kurumlarına gelen ve geçmişte tüm borçlarını sildirebilmeleri için SGK görevlileri ilgileniyorlar. Bu, primlerini yeniden ödemeye başlamalarını ve emeklilik şanslarını yeniden kazanmalarını sağlar. BAĞKUR Borç Dondurma için oluşturulan resmi sayfaya aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.