Süt ve Doğum İzni, Doğum İzni Kaç Gün, Süt ve Doğum İzni Alma

12.04.2022
10
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Süt ve Doğum İzni, Doğum İzni Kaç Gün, Süt ve Doğum İzni Alma

Doğum yaptıktan sonra çalışma hayatına devam etmek isteyen annelerin en çok araştırdığı konu süt ve doğum izni. Kamuda ve özel sektörde çalışan anneler için süt ve doğum izni kaç gün? Süt ve doğum izni hakkındaki ayrıntıları sizin için derledik.

Memur Süt İzni 

2022 düzenlemesine göre  annelik izni sonrası süt izni kullanacak anneler için ilk 6 ay günde 3 saat geri kalan 6 ay ise günde 1,5 saat olarak belirlendi. Ayrıca süt izninden sadece kadın memurlar yararlanabilir, süt izninin hangi gün ve saatlerde kullanılacağına ise hak sahibi karar vermektedir. Maalesef süt hakkı kullanıldığı sırada bebeğin vefat etmesi durumunda süt ve doğum izninin kalan süreci kullanılamaz.

Annelik izni, doğum öncesi ve sonrası kadın memurlar tarafından kullanılır. Annelik izni; doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olarak kullanılabilmektedir.

Özel Sektör Süt İzni 

Özel sektörde çalışan kadınlar için de tıpkı memurlar gibi doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta şeklinde annelik izinleri vardır. Erken doğum olması halinde doğum öncesinden kalan günler doğum sonrasında da anneler tarafından kullanılabilir.

Özel sektör çalışanları için süt izni ilk 6 ay günde 3 saat ve kalan 6 ay günde 1,5 saat şeklinde memurlar ile aynıdır. Özel sektör için de kamu için de süt izni bebekler 1 yaşına gelene kadar kullanılabilir.

dogummm

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.