SSK Emeklilik Kaydı 2022 Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar

21.04.2022
13
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
SSK Emeklilik Kaydı 2022 Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar

SSK emeklilik kaydı 2022 yılı için yapmak isteyen vatandaşlar arama motorları üzerinden araştırmalarını yapmaya başladı. Ekonomik şartların zorlandığı dönemlerde emekliliği hakkında kafasında soru işareti olan vatandaşlar, SGK Emeklilik kaydı 2022 nasıl yapılır detayları ile birlikte sizler için derledik.

Kaydın gerçekleşmesi için sigortalı çalışan ve yaşları emekliliğe yaklaşmış olanlar için belirtilen iş günlerini tamamlamış olması ve primlerin doldurulmuş olmaları gerekiyor. 4A emeklilik kaydı işlerini E-Devlet kapısı dijital ağlar üzerinde basitçe yapmak mümkün hale geldi. Yaş sınırını aşmış yani doldurmuş olması ve emekli olmaya hak kazanan vatandaşlar belirtilen şartları sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuru yapabilir.

SGK’ya başvuru yapmak suretiyle emekliliklerini isteyenler tahsis talep formunu doldurmaları gerekiyor. Tahsis talep formuna E-Devlet üzerinden ulaşılabiliyor.  Online olarak sağlanan bu hizmetten birçok vatandaş faydalanmaya devam ediyor. Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurum Müdürlüklerine giderek başvuruda bulunarak tahsis talep formunu alabilirsiniz.

4/A Emeklilik Kayıt  E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

4A emeklilik kayıt işlemleri ve 4A işlemlerini takip eden E Devlet emeklilik evraklarının yapılabilmesi için öncelikle EDevlet şifresi gerekmektedir. Sisteme girebileceğiniz E Devlet şifresi ile bu şifreye sahip olmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek E Devlet şifresini alabilirler.
E Devlet 4A emeklilik kayıt işleminin E Devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabilmesi için izlenecek adımlar aşağıda verilmiştir.

  • E-Devlet 4/A emeklilik kaydı yazılı internet adresine tıklanması gerekir.
  • Açılacak olan sayfadaki ‘Kimliğimi şimdi doğrula’ seçeneği ile ilerlenmesi gerekir.
  • Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra ise sahip olunan E-Devlet şifresinin girilmesi gerekir.
  • Girilen bilgilerin doğru olduğuna emin olduktan sonra ‘sisteme giriş yap’ butonunu tıklayarak giriş yapılması gerekir.
  • Bütün bu işlemlerin ardından E-Devlet sistemi üzerinden SSK emeklilik kaydı işlemi gerçekleşmiş olmaktadır.

SSK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli sandığı, BAĞ-KUR ve SSK emeklilerini tek çatı altında toplamış olan önemli bir kurumdur. Günümüzde emekli olacak bütün vatandaşlarımız için hizmet veren kurum E-Devlet sisteminde yer almakta ve vatandaşların hızlı ve etkili sonuçlara ulaşması için hizmet vermektedir.

SGK işlemlerini E-devlet kapısını kullanarak online olarak rahatlıkla yapabilirsiniz Emeklilik sorgulama işleri de kolaylıkla yapılabiliyor.

Emeklilik kaydı sorgulaması yapmak için kimlik doğrulaması şartı bulunuyor. Doğrulama için;

  • Elektronik imza (özel e-imza sertifika sağlayıcılarından temin edilir)
  • Mobil imza (GSM operatörlerine başvuruda bulunularak ücretli temin edilir)
  • İnternet bankacılığı (sisteme uyumlu banka olması gerekir)
  • E-Devlet şifresi (PTT şubelerinden temin edilir) yollarından birisinin tercih edilmesi gerekir.

4A emeklilik kayıt işlemleri ve 4A işlemlerini takip eden E Devlet emeklilik evraklarının yapılabilmesi için öncelikle E-Devlet şifresi gerekmektedir. Sisteme girebileceğiniz E Devlet şifresi ile bu şifreye sahip olmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek E Devlet şifresini alabilirler.
E-Devlet 4A emeklilik kayıt işleminin E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabilmesi için izlenecek adımlar aşağıda verilmiştir.

Emeklilik Belgesi Nereden Alınır, Sorgulama Nasıl Yapılır?

Örnek emeklilik belgesi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Birçok işletme için SGK emeklilik belgesi istenmektedir. Emeklilik belgesi almak için doğrudan Sosyal Sigortalar Kurumu ile iletişime geçmeniz veya e-posta ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Türkiye’de sigorta hizmeti, vatandaşların ihtiyaçlarının pratik ve hızlı bir şekilde karşılanması ve sigorta hizmetlerinin daha modern koşullara kavuşturulmasını amaçlamaktadır. SGK Emeklilik Belgesi alma sistemleri de gelişen teknolojilerle birlikte hayatın her alanında kullanılmaya başlanan internetten yola çıkılarak geliştirilmiştir.

Sosyal Sigortalar Kurumu sayesinde internet üzerinden emeklilik belgesi almak mümkündür. E Devlet sistemi üzerinden emeklilik belgesi almak ve sorgulama yapmak mümkündür. Emeklilik belgesini görüntülemek için ihtiyacınız olan E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak emeklilik işlemleri menüsünden faydalanmanız mümkündür. Emeklilik belgesini E Devlet sistemi üzerinden online ücretsiz olarak sorgulayabilen vatandaşlar, belgelerini istedikleri alanlarda rahatlıkla kullanma imkanına sahip oluyorlar.

Emeklilik Dilekçesi Nereye Verilmelidir?

E-Devlet kapısı online web siteden emeklilik kaydı yapmak veya yaptırmak istemeyen vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat giderek “TAHSİS TALEP FORMU” kurumdan istemeleri gerekmektedir. İstenilen Formda kişiden istenen kişisel bilgiler bulunacaktır. Formu baştan sona ilk öncelikle önemli bilgilendirme metnini dikkatlice okuyup doldurmak gerekmektedir.

Formu doldurulmasının ardından kurumda çalışan ilgili çalışana teslim edilerek ilk süreç başlatılmış olacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.