SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılama Şartları 20222

28.04.2022
20
Okuma Süresi: 12 dakika
A+
A-
SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılama Şartları 20222

SGK tüp bebek maliyetinin karşılanabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşullar, aracı hastaneye ve kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde yaptırmış olduğu sigorta türüne göre farklılık göstermektedir. 2022 yılı itibari ile SGK Tüp Bebek giderlerinin karşılanma şartları ve tedavi sırasında yapılan masrafların yüzdesi kurumun kapsadığı konulardan bazılarıdır.

İlgili mevzuat ve açıklamalar doğrultusunda kurum ana sayfasından maliyetlerin üstlenilmesine ilişkin gerekli duyurulara ulaşılabilmektedir.

Tüp bebek isteyenlerin yapması gereken müdahaleler, sahip olmaları gereken işlemler şartlar, ödemeleri gereken tedavi masrafları, bu konuların nasıl ve nereden yapıldığı da kurumun internet sitesinde kamuoyuna sunulmaktadır. 

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek ya da bilimsel tabiri ile in vitro fertilizasyon, çocuk sahibi olamayan kişilere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemle yumurta hücreleri vücut dışında sperm ile döllenir. Bu sayede doğum sürecinde veya hamilelik sırasında bebeğin vücutta kaldığı süre boyunca kişinin vücudu gerekli koşulları sağlayamadığında kişiler de çocuk sahibi olabilmektedir. Genellikle kadın rahmindeki problemlerden dolayı kullanılan yöntemde yumurtanın döllenmesi vücut dışında gerçekleşir ve döllenen yumurtanın tekrar rahme yerleştirilmesi sağlanır. Bu işlem için ebeveynlerin onayı ve ilgili tıbbi raporlar gereklidir.
Ancak insan vücudunun bu işleme uygun olması ve diğer gerekli koşulları sağlaması gerekir. Bu gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığı, tıp uzmanları tarafından yapılan muayenelerle belirlenir.

Tüp Bebek Sahibi Olma Şartları 

Tüp bebek için şartlar Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıklar tarafından çıkarılan yönetmeliklerle belirlenir. Tüp bebek hassas bir konu olduğu için bu konudaki gereklilikler ve düzenlemeler titizlikle karşılanmakta ve aynı özenle gerekli önlemler alınmaktadır.

Buna göre tüp bebek sahibi olmak için gerekli şartlar şunlardır:

  • İlgili sağlık kurulundan rapor alınmış olmalıdır.
  • 3 senelik evli olma şartı sunulur ve üç yıl süre ile birlikte olan çiftlerin minimum iki kez aşılama yapma zorunlulukları vardır.
  • Tüp bebek aşılaması işleminin gerçekleştirileceği kurumun SGK bünyesinde ve resmi bir kurum olması gerekmektedir.
  • Son üç yıl içerisinde tüm tedavi yollarını deneyerek netice alamamış olmak gerekir. Bu durumun sağlık hizmeti veren ilgili kurum tarafınca belgelenmesi zorunludur.

Tüp Bebek Devlet Desteği Nedir?

Tüp bebek yardımı, normalde çocuk sahibi olamayan ve maliyetini karşılamakta zorlanacak kişilere sunulan tüp bebek tedavisinden yararlanmak isteyen kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen destek hizmetinin adıdır. Bu tedaviden yararlanan veya tedavi sırasında ve sonrasında finansal desteğe ihtiyacı olan kişiler yararlanır.

Tüp Bebek Devlet Desteği Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisi için devlet tarafından sağlanan fon miktarı konusunda net bir rakam verilemez. Bunun nedeni, Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından sağlanan bu yardım tutarının belirlenmesinde, tedavi girişimi sayısı ve bu tedavinin toplam maliyeti gibi faktörlerin değerlendirme sürecini etkilemesidir.

Tedavi giderlerinin belirli bir yüzdesi sosyal güvenlik tarafından karşılanmaktadır. Tedavinin tamamı kesinlikle SGK kapsamında değildir. Bununla beraber tedavi sayısı ve bu tedavi sayılarında oluşan giderlerin karşılanmış olduğu yüzdelikler aşağıdaki gibidir:

  • Tüp bebek tedavisi birinci denemesinde oluşan masrafların yüzde30’u
  • Tüp bebek tedavisi ikinci denemesinde oluşan masrafların yüzde 25’i
  • Tüp bebek tedavisi üçüncü denemesinde oluşan masrafların yüzde 20’si Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

Tüp Bebek Devlet Desteği Şartları 

Tüp bebek desteğinden yararlanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartların sağlanabilmesi için öncelikle sağlık raporu düzenlenmesi gerekmektedir. Hazırlanan sağlık raporu içeriğinde, kişinin normal yöntemlerle yapılan tıbbi tedavilerden sonra çocuk sahibi olamayacağı belirtilmelidir. Ayrıca, raporun içeriğinde yardımcı üreme prosedürlerinin gerekliliğine ilişkin bir karar da yer almalıdır. Devlet yardımı alabilmek için 43 yaşından küçük ve 23 yaşını doldurmuş olmalısınız.

Evlilik 3 yıl zorunludur ve 3 yıldır evli olan çiftlerin en az iki kez aşı olmaları gerekmektedir. Bazı durumlarda, 3 yıllık evlilik şartından feragat edilir. Bu durumlar; Bu, 5 milyondan az spermi, kapalı fallop tüpleri ve düşük yumurta rezervi olan kişiler için geçerlidir. Tüp bebek talebinin yapıldığı merkezin SGK ile sözleşmesi olması gerekmektedir.

Ayrıca tedavi yöntemlerini son üç yıl içinde denemiş ve sonuç alamamış olmak gerekir. Bu durum doktor tarafından belgelenmelidir.
Asgari beş yıllık süreyi belirleyen sağlık sigortası gün sayısına ulaşılmış olması ve eşlerden en az birinin bu koşulu sağlaması yeterlidir. Konuyla ilgili detaylı bilgi http://www.sgk.gov.tr/tr adresinde mevcuttur. 

Tüp Bebek Tedavisi Yaş Sınırı 

Tüp bebek tedavisi için belirlenen yaş sınırı 43’tür. 43 yaş altı ve 23 yaş üstü kişiler tüp bebek tedavisi görebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Desteği Başvurusu

Tüp bebek tedavi desteği başvurusu kişinin sigortalı olduğu Sosyal Sigortalar Kurumuna yapılmalıdır. Bu başvuru üzerine kişinin tedavi masraflarının bir kısmı SGK tüp bebek poliçesi kapsamında karşılanacaktır. Başvurular eyalet ve ilçe SGK merkezlerine yapılır ve uygun sağlık raporu ile birlikte sunulmalıdır.

Tüp Bebek Ücretleri Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisinin maliyeti ilden ile değişmektedir. Bu maliyetlerin aşağıdakiler gibi birçok önemli kriteri vardır. Bu masrafların tedeavinin görüleceği hastane ve şartları, hastanenin bulunduğu yer ve tedavide kullanılacak teknolojik aletler gibi birçok belirleyici unsur bulunmaktadır.  Ancak tedavi masrafları genel olarak 8.000 – 15.000 tl arasında değişmektedir.

SGK Tüp Bebek Tedavisi Masraflarının Ne Kadarını Karşılar?

Tüp bebek için devlet desteğinin yüzdesi, tüp bebek tedavileri hakkında en sık merak edilen konulardan biridir. Burada önemli olan, tedavinin kaç kez denendiğidir. İlk deneme, diğer denemelerden daha yüksek bir yüzdeyi kapsayacaktır. Ancak ikinci ve sonraki denemelerde bu oran veya yüzdelik giderek azalmaktadır. Buna göre tedavi destek yüzdeleri şu şekildedir:

  • Birinci deneme için %30
  • İkinci deneme için %25
  • Üçüncü deneme için %20

Tüp Bebek Tedavisi için Gereken Belgeler 

Tüp bebek tedavisi için gerekli belgeler uzmanın onayı ile hazırlanır. Bu anlamda tedavinin yapıldığı kurum yetkilisi hasta ve yakınlarına bu belgelerin ne olduğunu ve nasıl sipariş verileceğini bildirir.

Tüp Bebek Tedavisi Nerede Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde yumurtanın döllenmesi rahim dışında gerçekleşir. Bu nedenle bu tedavi son derece steril bir ortamda ve gerekli ekipmanlarla yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisi belirli sağlık kuruluşları tarafından gerçekleştirilir. Bu sağlık kuruluşları sundukları koşullara göre fiyat belirlemekte ve hasta kabul etmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi belli bir oranda SGK tarafından yapılabilmektedir. Bunun için kişinin sigortalı olması gerekir. SGK Tüp Bebek ücretleri ve kimlerin yararlanabileceği gibi bilgiler kurumun internet sitesinde yer almaktadır.

Eşlerden Birinin En Az 5 Yıl Sigortalı Olmalı

Tüp bebek tedavisinde yumurtanın döllenmesi rahim dışında gerçekleşir. Bu nedenle bu tedavi son derece steril bir ortamda ve gerekli ekipmanlarla yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisi belirli sağlık kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Bu sağlık kurumları fiyatları belirler ve sundukları koşullara göre hasta kabul eder.

Prim günü, SGK kapsamındaki tüp bebek tedavisinin en önemli noktalarından biridir. Eşlerden birinin en az 5 yıl sigortalı olması veya bağımlı olması ve 900 gün prim ödemesi gerekir. Prim günleri yetersiz olanlar, askerlik borcu varsa, devamsızlık günlerini kapatmak için bu borcu kullanırlar.

Öte yandan, SGK, genetik bozukluğu olan veya hastalığın taşıyıcısı olduğu bilinen evli çiftlerin tüp bebek tedavisini de kapsar. 

İlk Evlilikten Yararlanılabilir

Önceki kanunda tüp bebek masraflarını karşılamak için eşlerden birinin eski eşinden çocuğu varsa tüp bebek tedavisi karşılanmıyordu. konuyla alakalı yapılan düzenleme il birlikte ise çiftler, ilk evliliklerinden ayrı ayrı çocuk sahibi olsalar bile beraber çocuğu olmayan eşlerin tüp bebek tedavileri o yıldan geçerli itibaren geçerli olacak şekilde karşılanmaktadır.

Bu çiftlerin birlikte çocukları evlat edinmesi tüp bebek tedavisini tatmin etmede herhangi bir sorun oluşturmadı.

Tüp bebek tedavisinde sigortalının katkı payı ödemesi gerekir. Katılım oranları deneme sayısına göre değişmektedir. İlk deneme yüzde 30 katılım oranı gerektiriyordu.

Katılım oranı ikinci denemede yüzde 25’e ve üçüncü denemede yüzde 20’ye düştü. Maliyet paylaşımı, tedavi gördükleri hastaneye doğrudan ödenir.

Bu konuyla ilgili yapılan düzenleme kapsamında ise çiftler, ilk evliliklerinden ayrı ayrı çocuk sahibi olsalar dahi birlikte çocuğu olmayan çiftlerin tüp bebek tedavileri o yıldan geçerli olacak şekilde karşılanmaktadır.

Tedavi kapsamında çoğul gebelik varsa tüp bebek tedavisi karşılanır, ancak taburcu olana kadar bebeklere yönelik sağlık hizmetleri karşılanmaz. Ancak kadının yaşı ve embriyonun kalitesi gibi tıbbi gereklilik hallerinde çoklu embriyo transferi yapılabilmekte ve eşlerin çoğul gebelik durumları da SGK tarafından karşılanabilmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.