İnternetten (E- Devlet) Yeşil Kart Almak 2023 Tüm Detayları  

12.03.2023
9
Okuma Süresi: 11 dakika
A+
A-
İnternetten (E- Devlet) Yeşil Kart Almak 2023 Tüm Detayları  

İnternet üzerinden yeşil kart almak için bazı yollar bulunuyor. Yeşil kartı çıkartmak için kişinin, herhangi bir sosyal güvencesi olamaması ve maddi durumu sağlık sigortası için yeterli durumda da olamaması gerekiyor. SGK dan ücretsiz sağlık hizmeti almak için gerekli olan yeşil kartlar, gelir testi sonucundan sonra uygun görülmesi halinde verilmektedir. Yeşil kart E devlet üzerinden de alınmaktadır. Devlet hastanesi veya özel hastanelerde muayenesi gerçekleşen, tahlil yaptıran, tedavisine devam edilen kişiler, SGK dâhilinde katılım payı ödemek zorundadır. Katılım payı ödemesinin haricinde, ilaç ve tedavi masrafları tamamen Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde karşılanmaktadır.

Sağlık sigortası ya da SGK sigortası olmayan vatandaşlar, sağlık hizmetleri için ücreti eksiksiz ve tamamamını ödemek durumunda kalacaktır. Gelir testi sonucunda maddi durumu yerinde olamayan ve sağlık güvencesi bulunmayan kişiler tespit edilerek, bu kişiler adına yeşil kart çıkartılır.

Yeşil Kart ve Özellikleri Nedir?

SGK tarafından verilen Yeşil Kartlar, 18 yaşını doldurmuş vatandaşların yararlandığı sigortanın ücretsiz koludur. Yeni adı 60 c1 olan yeşil kartlar, sosyal güvenlik kapsamında olmayan yaşlılar için özellikle faydalıdır.
Geçmişte ilçe yönetimlerine bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmesine rağmen, şimdi Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından karşılanmakta ve bir sigorta dalı olarak kabul edilmektedir. Yeşil kart sahipleri, Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmeti alan diğer kişilerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanabilmektedir. Aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olanlara verilen Yeşil Kart, muayene, tetkik, tedavi ve ilaç masraflarını karşılamaktadır.

Yeşil Kartı Kimler Kullanabilir?

Yeşil Kart alma hak kazananlar, gelir testine göre ihtiyacı olduğu kabul edilen kişilerdir. Gelir testinde aylık gelir ve hane halkı varlıkları dikkate alınmaktadır. Gelir testi sonucunda kişi başına düşen aylık gelirin brüt asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyordu. 65 yaş üstü
kişi, 65 yıl maaş aldıkları takdirde yeşil kartlı kabul ediliyor. Sosyal güvencesi olmayan yaşlıların yanı sıra, internet üzerinde engelli raporu bulunan ve sosyal güvencesi olmayan kişiler tarafından yeşil kart kullanılmaktadır. Gerekli sağlık giderlerini karşılayan ve insanlara ücretsiz sağlık hizmeti sağlayan yeşil kartlar, maddi durumu kötü olan kişiler için de mevcuttur.

Yeşil Kart Kullanım Şartları 2023

Yeşil kart alma şartları şöyle;

 • Yeşil kartlı olmak isteyen kişilerin, 18 yaşından büyük olması gerekir. 18 yaş altı çocuklar, SGK tarafından ücretsiz olarak tedavi edilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Genel Sağlık Sigortası kapsamında, sağlık güvencesi olamayan kişiler, yeşil kart başvurusu yapabilirler.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışılmaması ve aylık gelirin çok düşük olması zorunlu tutulmuştur.
 • Brüt asgari ücretin 3/1’inden daha fazla gelir elde eden kişiler, yeşil kart talep edemezler.
 • Kira geliri ya da farklı bir gelirin olmaması, yeşil kart kullanımının şartları arasındadır.
 • Kişilerin gayrimenkul ya da farklı bir mülkiyeti olmamalıdır.
 • Hane içerisindeki tüm kişilerin gelirleri değerlendirilerek, gelir testi yapılması gerekir. Gelir testi yapılmaksızın, yeşil kart talepleri geçerli sayılmayacaktır.
 • İsteğe bağlı sigorta kolu olan Bağkur üzerinden, kişilerin sigortalı olmaması gerekir.
 • Emekli maaşı olan ya da emeklilik hakkı gelen kişiler, yeşil kart talep edemezler.

Yeşil Kart Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Yeşil kart başvurusu için gerekli görülen evraklar, aşağıda sırasıyla ele alınmıştır:

 • Yeşil kart başvurusu yapan kişilerin kimlik belgesi aslı ve fotokopileri
 • Kişilere ait ikametgâh kayıt belgesi
 • Muhtarlık tarafından onaylanmış muhtaçlık belgesi
 • Hane halkına ait kimlik belgesi fotokopileri
 • Oturulan evin kira sözleşmesi ya da tapu belgesi örnekleri
 • Kişilere ait aylık geliri gösteren gelir belgeleri
 • Bakımından sorumlu olunan engellilere ait 2022 engel raporu
 • Çocukların ve 18 yaşından küçük kardeşlerin öğrenci belgesi
 • SGK tarafından talep edilen gelir testi
 • Yeşil kart başvuru formu

Yeşil kart başvurusu için gerekli görülen evraklara ek olarak, sağlık raporu ve farklı belgeler de talep edilebilir.

E-Devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil kart başvurusu için e-devlet sistemi üzerinden işlem yapılması gerekir.

E-Devlet yeşil kart başvurusu için gerekli adımlar;

 • gov.tr adresi kullanılarak, SGK yeşil kart başvuru işlemleri yapılmalıdır.
 • E-devlet giriş ekranı üzerinden “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.
 • C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin talep edildiği e-devlet giriş sayfası doldurularak “Giriş” butonuna tıklanmalıdır.
 • E-devlet ana sayfasındaki “E-Hizmetler” bölümüne tıkladıktan sonra, “Kurumlar” bölümü tercih edilmelidir.
 • Kurumlar sayfasından “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Aile ve Çalışma Bakanlığı işlemlerinin yapıldığı sayfanın açılmasının ardından, yeşil kart sorgulaması için “Gelir Testi Sonucu Sorgulama” bölümüne tıklanmalıdır. Gelir testi sonucu olumlu olduğunda, yeşil kart başvurusu için form doldurulabilir.

Yeşil kart başvurusundan önce e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” linkine tıklamanız gerekiyor. E-Devlet girişi yapabilmeniz için “T.C Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” kısmınıza kendi bilgilerinizi girdikten sonra “Giriş Yap” linkine tıklamanız gerekiyor.

Eğer sizin sonucunuz da yukarıda ki gibi “Gelir testi sonucu bulunamammıştır” şeklinde bir uyarı alıyorsanız, gelir testi yaptırmanız gerekiyor. 

SGK il veya ilçe müdürlüklerine gidilip, gerekli evrakların kuruma teslim edilmesiyle yeşil kart başvurusu işleme başlatıkacaktır. Daha öncesinden yapılan bir  gelir testi bulunmadığında, SGK tarafından yenididen güncel kayıtalara girmesi için yeni bir gelir testi talep edilmelidir. Kurum görevlilerince verilen formun doldurulmasının ardından, SGK e-rapor sistemine bilgi girişi yapılır. SGK yeşil kart başvurusunun işleme alınmasının ardından, en geç 15 gün içinde gelir testi incelemesi yapılır ve yeşil kart başvurusu sonuçlanır. Başvuru sonucu SGK e-devlet kapısı sisteminde üzerinden başvuranın erişimine açılacaktır.

Yeşil Kart Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar, Yeşil kart başvurusu yaptıktan sonra, başvuru sonuçlarını sorgula ekranına e-devlet sisteminden ulaşabilir. Yeşil kart başvuru sorgulamasında yapılması gereken işlemle ise şöyledir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/sbm-yesil-kart-police-sorgulama bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet yeşil kart başvuru sorgulama sayfası açılmalıdır.
 • E-devlet başvuru sorgulama işlemleri için an sayfada yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Giriş sayfası açıldıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılmalı ve giriş bilgileri doğrulanmalıdır.
 • “Giriş” butonuna tıklandıktan sonra, SGK poliçe sorgulama ekranından, yeşil kart bölümüne gidilmeli ve sorgulama başlatılmalıdır.
 • E-devlet SGK sorgulama işlemleri tamamlandıktan sonra, yeşil kart başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı hakkında bilgi alınabilir. 

Yeşil Kart İçin Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Yeşil kart başvurusu yapmak isteyen maddi durumu yeterli olmayan vatandaşların, ilk öncelikle gelir testine tabi tutulması zorunludur. Gelir testinde yer alan bilgiler ve belirlenen koşullar is şöyledir:

 • Genel Sağlık Sigortası bulunmayan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gelir testi karşılığında sosyal desteklerden faydalanmaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı Müdürlüğü tarafından verilen yardımlar, gelir testinin sonucuna göre devam ettirilmektedir.
 • Kişilerin ve hane halkının toplam gelirlerinin yer aldığı gelir testlerinde, hane içinde kişi başına düşen aylık net gelir belirtilmektedir.
 • Yeşil kart sigortası ve maaş şeklindeki sosyal desteklerden faydalanmak isteyen kişiler, gelir testi yaptırmak zorundadır. Gelir testi sonucunda, hane içinde kişi başı aylık gelirin, brüt asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmaması gerekecektir.
 • Yeşil kart, engelli maaşı, 65 yaş üstü aylıklar, muhtaçlık aylığı, öğrenci destekleri, çocuk yardımları, evde bakım aylıkları, yakacak yardımları, gazi ve şehit ailesi yardımları, asker ailesi maaşları ve gıda takviyeleri gibi birçok destek öncesinde, kişilerden gelir testi talep edilmektedir.

Gelir testi yaptırmak için kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğüne veya SGK İl müdürlüklerine bizzat giderek görevli memur ile iletişime geçilmelidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.