Engellilere Fatura İndirimi 2022 Şartları Nelerdir?

06.06.2022
19
Okuma Süresi: 8 dakika
A+
A-
Engellilere Fatura İndirimi 2022 Şartları Nelerdir?

2022 yılında kamu ve özel sektörde engellilere özel fatura kesilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde engelli vatandaşlarımıza fatura  ve yardım indirimleri, telefon hatları ve seyahat şirketleri engelli vatandaşlarımıza çeşitli indirim oranları ile yardımcı olmaktadır. Engelli elektrik indirimi ne kadar 2022? Engelliler için elektrik faturasında indirim var mı? Engelli raporu hangi fatura indirimi? Engelli raporu nasıl alınır 2022? soruların yanıtı haberimizde…

Hangi kurum ve şirketlerin engelli vatandaşlarımıza ayrıcalık ve indirim sağladığı hakkında detaylı bilgiyi Engelli vatandaşlara indirimleri ve teşvikleri ile ilgili rehber niteliğindeki yazımızda bulabilirsiniz.

Engellilere Hangi Faturalarda İndirim Uygulanır?

Engelli vatandaşlarımıza yönelik yardım ve indirimleri  hangi kurum ve şirketlerin belirlediği hakkında detaylı bilgiyi, indirim ve yardımlar ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

 • Elektrik İndirimi

Engelli elektrik indirimi 2019 yılının Ocak ayında duyuruldu ve aynı yılın Mart ayı itibari ile uygulanmaya başladı. Alınan karar ile birlikte engelli ve dar gelirli vatandaşların elektrik tüketimlerini 150 kW’a kadar olan kısmı destek kapsamına alındı.

Ödeneğin kapsamı belirlenirken kişinin ciddi ve kronik bir hastalığı nedeniyle makineye ihtiyacı varsa, 3294 sayılı Kanun kapsamındaki imkân koşullarını sağlıyorsa ve malul bakım ödeneği almıyorsa şartlara uygunluk aranır. 2828 Sayılı Kanunda belirtilmiştir.

 • Doğalgaz İndirimi

Engelli doğalgaz indirimi ısınma yardımı kapsamında yapılmaktadır. Isıl haritaya göre belirlenen ve Şubat ayının ikinci yarısında başlayan başvurular neticesinde yapılacak doğalgaz yardımlarından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kaydı olan engelli vatandaşlarımız yararlanabilmektedir. Fatura destek ödemeleri Mart ve Ekim aylarında yılda iki kez olmak üzere üçer aylık periyotlarla yapılır.

 • Su İndirimi

Engellilere su indirimi il ve ilçe belediyeleri tarafından alınmış kararlara göre uygulanmaya devam etmektedir. Devlet her ne kadar teşvik sağalsa da ikamet edilen il/büyükşehir belediyesi tarafından engelli su indirimine il ilgili alınmış bir karar bulunmaz ise, destekten yararlanılması söz konusu olmamaktadır. Engelli vatandaşlara sağlanan destek için belediyeler genellikle yüzde 40 ve üzeri engel durumu şartı aramaktadır.

Türk Telekom Hat İndirimi

 • Türk Telekom’un engelliler için hat indirimleri iki farklı şekilde sunulmaktadır. Türk Telekom faturasız ve faturalı hatlarda engellilere özel indirim uygulanmaktadır. Ayrıca Türk Telekom, engelli müşterilerine 2GB ve 8GB internet paketlerinde indirim sunmaktadır. Türk Telekom, engelliler için “Engelli Konut” paketlerinde “Yardım Ücreti” paketlerinde indirim sunuyor.

Turkcell Hat İndirimi

 • Turkcell Engelli Hattı’na “Sosyal Destek Kampanyası” kapsamında destek verilmektedir.  Turkcell’de ilgili tarifelere geçiş için  532 veya 0532 532 00 00  Turkcell bayilerinden veya Turkcell müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.

Vodafone Hat İndirimi

Engelliler için Vodafone hat indirimi Red, Freezone ve Uyumlu tarifelerde sunulmaktadır. “Sosyal Destek Paketleri” adı altında sunulan ve hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için Vodafone  tarifelerinde  indirim tutarı 9 TL ile 47 TL arasında değişmektedir. Vodafone, engelliler için faturalı ve faturasız tarifelerinde toplam 11 farklı paket tanımladı.

THY Bilet İndirimi

Engellilere THY’den bilet indirim oranı iç hat ve dış hat yolculuklarına göre farklı seyreder. Herhangi bir belge sunulması gerekmeden engelli vatandaşlarımız, THY’den iç hat biletleri için %20 ve dış hat biletleri için %25 indirimden yararlanabilirler.

Digitürk İndirimi

Engellilere Digitürk fatura indirimi 15,60 TL’den başlamaktadır. Bahsi geçen indirimlerden yararlanılabilmesi için Digiturk Web Abone Merkezinin aranması ve engelli paketine üye olunması yeterlidir.

Cep Telefonu İndirimi

THY engelli bileti indirim oranı iç  ve dış hat uçuşlarına göre değişiklik göstermektedir. Engelli vatandaşlarımız, THY yurt içi ve yurt dışı tren biletlerinde herhangi bir belge ibrazına gerek kalmadan % indirimli olarak yararlanabilmektedir.

Pegasus Bilet İndirimi

Pegasus engelli biletlerinde indirim yoktur. Bunun yerine, bazı ayrıcalıklar verildi. Örneğin Pegasus’ta işitme ve görme engelliler refakatsiz kabul edilmektedir. Ayrıca Pegasus, görme engelli misafirlerin köpekleri ile seyahat etmelerine olanak sağlıyor. Köpekler  kabinde ücretsiz olarak taşınır.

Engelli Elektrik Faturası İndirimi 

Engelliler için elektrik indirimi 2022 yılında 103 TL ile 206 TL arasında değişmektedir. Yardım miktarı hanede yaşayan kişi sayısına göre 75 kWh ve 150 kWh olarak hesaplanmaktadır. Hanedeki kişi sayısına göre hesaplanan elektrik faturası indirim tutarları aşağıdaki gibidir:

 • 1 – 2 kişilik haneler için 103 TL (75 kWh)
 • 3 kişilik haneler için 137,33 TL (100 kWh)
 • 4 kişilik hanelerde 171,67 TL (125 kWh)
 • 5 ya da daha fazla kişilik hanelerde 206,00 TL (150 kWh)

Engelli Elektrik Faturası İndirim Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelliler için elektrik indirimi 2022 yılında 103 TL ile 206 TL arasında değişmektedir. Sübvansiyon miktarı hanede yaşayan kişi sayısına göre 75 kWh ve 150 kWh olarak hesaplanmaktadır. Hanedeki kişi sayısına göre hesaplanan elektrik faturası indirim tutarları aşağıdaki gibidir:

 • Elektrik faturası,
 • Kimlik belgesi.

Engelli Doğalgaz İndirimi Ne Kadar?

Engelliler için doğalgaz indirimi tutarı yıllık 450 TL ile 1.150 TL arasında değişiyor. Üçer aylık dönemlerde hane başına ödenen ödenekler belirlenirken ısı haritasına göre hesaplama yapılır. Ayrıca sağlık raporu olan kronik hastalara ve cihazda yaşayanlara ek ödeme yapılacak. Ödemeler, hak sahibi vatandaşlarımızın PTT sosyal yardım kartlarına yapılır.

Engelli Doğalgaz İndirim Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli doğalgaz yardım başvuruları Şubat ayında başladı. Başvurular e-Devlet ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılacak. Başvuru yapabilecek adaylar için hanede kişi başına düşen gelirin, net asgari ücreti üçte birinin altında olması şartı aranmaktadır.

Engelli Su İndirim Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli vatandaşlar için sağlanan indirimler su ve kanalizasyon müdürlüklerinde uygulanır. Sadece İstanbul Belediyesi için online başvuru, e devlet üzerinden “İndirimli Abonelik Başvurusu” adresinden yapılabilir. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • İkametgah belgesi,
 • %40 veya üzeri engelin bulunduğunu gösterir sağlık kurul raporu,
 • C. kimlik kartı,
 • Varsa engelli kişinin vasisi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.