Devlet Hibe Desteği Başvuru Şartları 2022

06.06.2022
5
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Devlet Hibe Desteği Başvuru Şartları 2022

Devlet hibe desteği alabilmek için, teşvik kredisi veren devlet kurumlarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri, KOSGEB gibi kurumlardan ve kamu bankalarından sübvansiyon kredisi alınabilir. Hibe kredisine başvurmak için 18 yaşından büyük olmanız gerekir. Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet göstereceklerin Çiftçi Kayıt Sistemi belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Hibe kredisi alabilmek için hibe kredisinin kullanılacağı alanlarda faaliyette bulunduğunun Devlete gösterilmesi gerekir. Ayrıca, hibe kredi başvurusunda bulunanların sigortalının faaliyeti dışında herhangi bir faaliyette bulunmamaları gerekmektedir. Devlet, ticari ve yatırım kredileri adı altında, hem işletme maliyetlerini karşılamak hem de verilen hizmetleri iyileştirmek için kredi vermektedir.

Devlet Hibe Kredisi Kimlere Verilir?

Öncelikle hayvancılık faaliyet sürdüren çiftçilere hibe kredi verilmektedir. Devletten hibe kredisi alabilmek için kimlerin başvuru yapabileceği aşağıda belirtilmiştir:

 • Tarımsal örtü altı ve üst bitkisel üretim yapanlar hibe kredi talep edebilmektedirler.
 • İş fikrine yönelik proje üreten yeni girişimcilere hibe kredi desteği verilmektedir.
 • Esnaflar devletten hibe kredi alabilmektedirler.
 • KOBİler devletten hibe kredi almak için başvuru yapabilmektedirler.

Yeni İş Kuracaklara Verilen Devlet Hibe Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni bir iş fikri bulan ve yeni bir işe başlayan girişimcilerin devletten hibe destek kredisi alabilmeleri için öncelikle KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde  iş fikrine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun için desteklenen sektörlerin KOSGEB web sitesinden öğrenilmesi gerekmektedir.

Ardından KOSGEB Uygulamalı İşletmecilik Eğitimi’ne kayıt olmanız ve bu eğitimi başarıyla tamamlamanız ve sertifika almanız gerekmektedir. Hibe kredisi almak istedikleri iş fikri için bir iş planı oluşturmaları ve işe başlamaları gerekiyor.

Bu süreçte işletmeleri için yaptıkları harcamaları belgelemek zorundadırlar. KOSGEB’e başvurduktan sonra KOSGEB başvurunuzu olumlu sonuçlanırsa; şirketin yaptığı masrafları karşılar. Geleneksel ve ileri düzeyde girişimcilik destek programları kullanılabilir.

Genç Çiftçi Hibe Kredisi Şartları

Genç Çiftçiler Projesi, kırsal kalkınmayı desteklemek için genç çiftçilere hibe ve kredi sağlamaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığından alınan kredidir. Genç çiftçi öncelikle https://gencciftci.tarim.gov adresini ziyaret etmelidir. İnternet adresine giriş yapmak ve ön kayıt yaptırmak gereklidir.

Üye işlemlerini T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak ön kayıt bölümünü tamamlayabilirler. Sisteme üye olmayanlar; ÇKS’ye kayıt olduktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Başvuran genç çiftçilerden istenen belgeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Kimlik belgesinin fotokopisi talep edilmektedir.
 • Taahhütname istenmektedir.
 • Genç çiftçinin okuryazar olduğunun belgelenebilmesi için diploması istenmektedir.
 • Genç çiftçi projesi başvuru dilekçesi gerekmektedir.
 • Proje tanıtım formu talep edilmektedir.
 • Ücret karşılığında bir işte çalışılmadığı belgelenmelidir. Bunun için SGK’dan sigortalı olarak bir işte çalışılmadığına dair belge alınmalıdır.

Hayvancılık, Bitkisel Üretim ve Turizm Kapsamında Hibe Verilen İşletmeler 

IPARD-2 kapsamında, aşağıdaki şirketler hayvancılık, tarım ve turizm hizmetleri sağlayabilir ve hibe kredisi alabilir:

 • Meyve ve sebzelerin işlenerek pazarlanması için geri ödemesiz %50 oranında hibe kredi verilebilmektedir.
 • Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması alanlarında faaliyet gösterenlere en az %50 oranında geri ödemesiz kredi verilmektedir.
 • Süt üreten tarımsal işletme kuranlara %60 oranında hibe yardımı yapılmaktadır.
 • Et üreten işletmeler %65 oranında geri ödemesiz destek alabilmektedirler.
 • Kırsal alanda turizm faaliyeti sürdürülecek olması durumunda; en az %50 oranında geri ödemesiz hibe kredi alınabilmektedir.
 • Yerel ürünlerin ve mikro işletmelerin geliştirilmesi için hibe kredi verilmektedir.
 • Çiftçilik faaliyetlerinin daha fazla yaygınlaştırılması amacı ile arıcılık sektörüne geri ödemesiz kredi verilmektedir.
 • Kültür balıkçılığının teşvik edilmesi için hibe kredi verilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Desteği

Bu destek kapsamında 50.000 TL’ye kadar hibe ve 100.000 TL’ye kadar amortismanlı kredi seçeneği sunulmaktadır. Şartları sağlayan herkes başvurabilir. Bu destek kapsamında ticari işletme kuruluş desteği olarak 2 bin TL geri ödemesiz  kredi verilecek.

Kuruluş döneminde ihtiyaç duyulan makine, araç ve gereçler için 18.000 TL’ye kadar geri ödemesiz ödeme yapılacaktır. İşletme giderleri  için 30.000 TL’ye kadar  geri ödemesiz hibe sağlanacaktır. Ayrıca 100.000 TL’ye kadar çok uygun ve geri ödemeli kredi seçeneği sunuluyor.

KOSGEB Destekleri Başvurusu

KOSGEB başvuru işlemleri ağırlıklı olarak online olarak gerçekleştirilmektedir. KOSGEB resmi web sitesine giriş yapılarak veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. KOBİ beyanı, veri tabanına kayıt olduktan sonra sunulmalıdır. Bu işlem için e devlet sistemine giriş yapılması ve oradaki gerekli formu doldurması gerekmektedir. Ardından iş planı ve gerekli belgeler hazırlanarak KOSGEB il veya ilçe müdürlüğüne başvuru yapılabilir. Başvurular en fazla 2 ay içerisinde kontrol edilir ve olumlu sonuç çıkması halinde anında ödeme yapılır. KOSGEB destekleri Değerlendirmeler KOSGEB uzmanları tarafından yapılır. İş planı ve proje hazırlığı ile ilgili tüm detaylar Uygulamalı İş Eğitimi’nde aktarılır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.