Emanete Alınan Rapor Parası Sorgulama 2022

30.04.2022
17
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Emanete Alınan Rapor Parası Sorgulama 2022

SGK‘nın adınıza yatırdığı rapor parası  emanette ise bu parayı almak için yapılması gereken bazı işlemler vardır. İş göremezlik parası emanete neden alınır? Emanetteki rapor parası ile ilgili bilgileri sizin için derledik. 2022 yılı için sorgulama ve para çekme nasıl yapılır? PTT ile SGK anlaşmalı iki kurumdur. PTT ye yatan rapor parası emanete alınır. İşte tüm merak edilenler.

 1. SGK rapor parası sorgulama
 2. Rapor parası hesaplama
 3. Rapor parası ne zaman yatar?

Bugünkü yazımızda sizin adınıza yatırılan ve belirli bir süre sonra emanete alınan rapor parası ile ilgili detayları paylaşıyoruz. Merak ettikleriniz, emanette gözüken rapor parasını nasıl alacağınızı yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Emanete Alınan Rapor Parası Ne Demek?

SGK tarafından sizin adınıza verilen rapor parası, kurum ile PTT arasındaki anlaşma gereği belirtilen süre içerisinde çekilmez ise kalan ortada kalan ödenek, “emanete alınan rapor parası” olarak adlandırılır.

PTT Emanete Alındı Ne Demek?

‘’PTT emanete alındı’’ kavramı iş göremezlik rapor parası ile ilgilidir. Eğer SGK tarafından isme yatırılan rapor parası, PTT’den çekilmez ise bir süre sonra ödenek SGK hesaplarında emanete alınır. Bu ibareyle karşılaşıldıysa iş görmezlik ödeneği SGK hesabına iade edildiğini anlamına gelmektedir.

Rapor Parası Emanete Neden Alınır?

SGK, adınıza çıkarılan malul yani iş göremezlik aylığını PTT hesabına aktarır. PTT’de sizi bekleyen para, anlaşmaya bağlı olarak belirli bir süre içerisinde çekilmelidir. Para bu süre içinde alınmazsa, emanette tutulacaktır.

Rapor Parasını PTT’den Ne Zaman Almalııyım

PTT malullük yani iş göremezlik ödeneği alma süresi 2 aydır. Gönderim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde SGK’dan yataırlan parayı PTT’ de n çekmeniz gerekmektedir. Paranın çekilmemesi durumunda PTT ödemeyi SGK’ya iade eder.

Rapor Parasının Emanete Alınmasını İstemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Adınıza yatırılan paranın emanete alınmasını istemiyorsanız, lütfen kuruma verilen belgelerde hesap bilgisi olarak banka bilgilerinizi veriniz. Banka hesabına aktarılan rapor paralarının emanete alınması mümkün değildir.
Rapor parasının emanete alınması, PTT hesaplarına yatırılan ödeneklere özel bir ödenektir. Banka hesaplarına yatan rapor paraları için emanete alınma işlemi yapılmaz.

Emanete Alınan Rapor Parası Nasıl Alınır?

Emanete alınan rapor parasını almanın 2 yolu bulunmaktadır. Bu yollar;

 • Dilekçe:SGK İl Müdürlüğüne giderek tekrar ödeneğin PTT’ye adınıza yatırılmasına dair matbu dilekçe ile başvuru yapmalısınız.
 • Banka Hesabı Tanımlama:E-Devlet üzerinden banka hesabı tanımlamalısınız. Banka hesabını tanımladıktan sonra 7 gün içerisinde emanete alınan para hesabınıza aktarılır.

Rapor Parası Hangi Bankalara Tanımlanabilir?

SGK’nın anlaşmalarına göre vatandaşlar, bazı bankalara rapor parası ve diğer SGK ödemeleri için tanımlama yapabilmektedir. Bu banklar ise aşağıda listelenmiştir;

 1. PTT Bank,
 2. Akbank,
 3. Burgan Bank,
 4. Fibabanka,
 5. Garanti BBVA,
 6. Yapı Kredi,
 7. İş Bankası,
 8. Şekerbank,
 9. TEB,
 10. Ziraat Bankası,
 11. Vakıfbank,
 12. Halkbank,
 13. Vakıf Katılım Bankası

Emanete Alınan Rapor Parası Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Emanete alınan rapor parası adına SGK İl Müdürlüğüne bir dilekçe verebilirsiniz. Yazılması gereken dilekçenin aşağıda bir örneği bulunmaktadır;

…….Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne

Kurumunuzun ………………………….. T.C. kimlik numaralı sigorta kayıtlısıyım. …../…/…. tarihinde PTT’ye gönderilen rapor paramı mazeretlerim dolayısıyla alamadım. Anlaşma gereği dolan ödenek çekme süresinden dolayı param emanete alınmıştır. Paramın tekrar PTT’ye adıma aktarılmasını istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Emanete Alınan Rapor Parası Nereden Çekilir?

Dilekçenizi gönderdikten sonraki 7 gün içinde PTT şubelerinde raporunuzdan parayı alabilirsiniz. E Devlet üzerinden banka hesabı tanımladıysanız, banka hesabınız 7 iş günü içerisinde aktarılacaktır.

Emanete Alınan Rapor Parası Sorgulama 2022

 1. E-devlet sistemine giriş yapınız.
 2. Arama kısmına ‘’İşgöremezlik ödemesi’’ yazınız.
 3. Karşınıza gelen seçeneklerden ‘’4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme’’ kısmına gidiniz. Buradan adınıza gelen ödeneği sorgulayabilirsiniz.

UYARI: SGK emanete alınan rapor parasında yasal zaman aşımı süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. 5 yıl içerisinde ödenek alınmazsa hakkınızı kaybedersiniz.

Rapor Parası Yattı Mı, Nereden Öğrenebilirim?

Rapor parasının E Devlet’ten veya ALO 170 hattından yatırılıp, yatırılmadığını kontrol edebilirsiniz.Telefonun yanı sıra yukarıda verdiğimiz açıklama ile attığımız adımları internet üzerinden sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.