Birikmiş Emekli Maaşını E-Devlet Üzerinden Nasıl Öğrenebilirim?

15.07.2022
13
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Birikmiş Emekli Maaşını E-Devlet Üzerinden Nasıl Öğrenebilirim?

Emekliler, biriken emekli maaşlarını kontrol etmek veya ne kadar para biriktirdiklerini öğrenmek için e-devlet sistemine giriş yapmalıdır. Elektronik devlete sistemi sayesinde birikmiş emekli maaşlarınızı hızlıca görebilirsiniz.

Birikmiş Emekli Maaşı Nasıl Öğrenilir?

Emeklilik yaşına ulaşmış ve şu anda emekli olan vatandaşların emekli olduklarında emeklilik başvurusu yapmaları gerekmektedir. Emeklilik başvurusu, kişilerin emekli olduğunu belirten bir başvurudur. Emeklilik başvurusunu yapan herkes emekliliğe ilk adımını atmış olur.

Emekli maaşı ile ilgili detaylı bilgiye e devlet kapısı sistemi üzerinden ulaşılabilir. E-Devlet sistemi ile öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr ​​adresinden kayıt olmanız gerekmektedir. Bu sisteme üye olduktan sonra arama motorunun Size Nasıl Yardımcı Olabilirim bölümüne  Aylık Emeklilik Bilgilerini yazın ve görüntüleyin.

Sonucu tıklamanız, kimliğinizi doğrulayarak E-Devlet sistemine girmenizi sağlayacaktır. 4A, 4B ve 4C aylık emeklilik bilgilerinin sonuçlarını görüyorsunuz. Emekli olduğunuz kurumun üzerine tıklayarak ödenmeyen emekli maaşınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Gelecekteki emekli maaşlarınız hakkında bilgiler almak için de bu sistemi kullanabilirsiniz.

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama

5510 sayılı Kanunun 4/a bendi kapsamında emekli maaşı başvurusunda bulunanlara, başvuru tarihini izleyen ilk ayın başında ödenir. Emeklilik başvurusunda bulunan vatandaşın başvurduğu sosyal güvenlik kurumunun branşına ve sigorta türüne göre değişmektedir. Bu çeşitlendirme emeklilik uygulamasının ardından kurumsal anlaşmaların tamamlanma zamanlamasında bir değişiklik görülebilmektedir.

Bu, kurum içindeki sigorta branşlarının yoğunluğuna ve kurumun bulunduğu şehre göre değişiklik gösterebilir. İşleminizi birden fazla sigorta türü kapsıyorsa hizmet entegrasyonu uzun sürebilir. Sonuç olarak, emekliliğinizin başlangıcı gecikebilir. Emekliler, birikmiş emeklilik durumlarını görmek ve ne zaman yattıklarını sormak için e-devlet hizmetlerinden yararlanmaktadır. Emekliler, e-devlet sistemi üzerinden SGK birikmiş maaş sorgulama ve Bağ Kur-birikmiş maaş sorgulama sözcüklerini girerek birikmiş emekli maaşlarını ve hangi ayın ödendiğini görebilirler. Bu süreç sadece E-Devlet sistemi tarafından öğrenilmektedir.

Birikmiş Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşının kesin bir sonucu yoktur. Emeklilik maaşı kişiden kişiye ve çalıştığı kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle emekli maaşının çok yüksek olacağı söylenemez. Emekliler doğru bir sonuca varmak için birikmiş emekli maaşlarını hesaplayabilirler. Bu hesaplamanın yapılabilmesi için öncelikle E-Devlet sistemine erişimin sağlanması gerekmektedir. Elektronik durum kaydını sağladıktan sonra kişinin emekli aylığı bilgilerini görmesi gerekmektedir.

Çıkan sonuç baz alınarak birikmiş maaş hesaplama yolu ise,

  • Maaşınız kesinleşmiş tutarı 30’a bölünür. 30’a bölünmesinin sebebi ise aylık maaşınızın günlük tutarına ulaşmak içindir. Ayrıca maaş ödemeleri 1 ay yani 30 gün üzerinden hesaplanmaktır.
  • Emeklilik başvurunuzun tarihi ile maaşınızın yatırıldığı gün arası hesaplaması yapılır. Mesela, 10 Nisan’da emeklilik başvurusu yapan bir kişi maaşını ayın 15’inde alıyorsa çıkacak fark 15 gün olarak bulunur. Bu hesaplamayı emeklilik başvurusu yaptığınız gün ve aylık olarak aldığınız maaş gününüz ile hesaplayabilirsiniz.
  • Emekli olan kişi, 20 Mayıs’ta 1 ay 15 günlük maaş hesabına yatacaktır. Bu hesaba göre toplamda 45 gün olur. Günlük kesin maaşınızı 45 ile çarpılarak biriken maaşınızı bulursunuz.

Emeklilerden memurların emeklilik günlerinin yanı sıra diğer kurumlardan emekli olanların emeklilik günleri de belirlenir. Emekli memurlar maaşlarını her ayın başında alırlar. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bağ Kur’a bağlı olanlar için kesin maaş günü vermek mümkün değildir.

E-Devlet Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama

E-devlet üzerinden emekli maaşı sorgusu içi aşağıdaki maddeler izlenmelidir:

  • Sisteme ilk defa giriş yapılacaksa ya da mevcut şifre kaybedilmişse PTT’ye giderek şifre temin etmek gerekir.
  • Veznedeki görevlinin bile görmediği şifre sizlere teslim edilir.
  • Herhangi bir bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapılır.
  • Kimlik numarası ve şifre ile sisteme girilir.
  • Açılan sayfanın üst kısmında bir arama çubuğu yer alacaktır.
  • Bu çubuğa “emekli aylık bilgisi” yazarak ilgili işleme erişilebilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.