Bağkur borç yapılandırma 2022

21.05.2022
31
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Bağkur borç yapılandırma 2022

Birikmiş Bağkur prim borçlarını ödemek isteyen vatandaşlar ödemeleri kolaylıkla yapmak için Bağkur borç taksitlendirme 2022 yılında nasıl yapılıyor? Sorunun cevabını merak edenler arma motorlarında sorgulamalar yapmaya başladı. Bağ kur borcunu yapılandırmak isteyenler için alt başlıklar halinde yazımızı derledik.

Bağkur sigorta koluna bağlı vatandaşlar, sağlık ve emeklilik hizmetlerinden yararlanması, Bağkur’a üye olabilmeleri için kendi hesabına veya tarım gibi sektörlerde çalışıyor olmaları gerekmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumu adı altında faaliyet gösteren Bağkur, vatandaşlara sağlık ve emeklilik alanında başka bir sigorta branşı olan SGK ile aynı hizmetleri sunduğu için gözde bir sigorta birimidir. Kendi işyerini işleten vatandaşlar Bağkur’u kendileri ödüyor. Ödemesini zamanında yapmayan vatandaşlar birikmiş borçlarını taksitler halinde ödemek istiyor. Birikmiş borcun taksitler halinde ödenmesi biraz zaman alıyor. Bağkur’un 2022 borç yapılandırma anlaşmasının nasıl işleyeceği sorusu sıklıkla aranıyor.

Prim borçlarını günü gününe düzenli olarak ödemeyen vatandaşlar, 2022 yılı için de “Bağkur Borç Yapılandırma” adı altında prim borçlarını kapatabilirler. Ödeme kolaylığı sayesinde vatandaşlar, birikmiş borçlarının daha fazla birikmesini engellerken, sağlık ve emeklilik kolaylıklarından da yararlanmaktadır.

Bağkur borç yapılandırma 

Bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın Bağkur’a Borç Yapılandırma Başvurusu yapmaları gerekmektedir. 201901 Sayılı SGK Genelgesi uyarınca 7143 Sayılı Kanun kapsamında Geçici 2 nci madde hükümlerinden yararlanmak üzere 1 Aralık 2021 ve 1 Şubat 2022 tarihine kadar borç yapılandırma başvurusunda bulunan vatandaşlarımıza 1 Mart 2022 tarihine kadar ödeme süresi tanınmıştır. . Şimdilik Bağkur Borç Yeniden Yapılandırma 2022: “Bağkur sigortalılarının önceki mevzuatla durdurulan hizmet sürelerine ilişkin prim borçlarının asılları, askıya alınanları 31 Mart 2022 tarihine kadar ödemeleri halinde Ulusal Üretici Fiyat Endeksi (YİÜFE) ile güncellenmiştir. Hizmet süreleri yeniden etkinleştirilecektir.” ifadesini kullandı. Tahvil borcu olan vatandaşlar, borç yapılandırma sürecinden geçerek borçlarını tek seferde kapatabilirler.

Bağkur Borç Sorgulama 2022 Nasıl Yapılır?

4B-bağkur prim borç sorgulama işlemi için e-develet şifresi gerekmektedir. E devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT şubesinden şifre alabilirler. Bağkur Borcunu Kontrol Etmek İçin Tıklayın! E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile size verdiğimiz linke girerek aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

4B bağkur borç sorgulama,

4B Ödeme dökümü,

4B İsteğe bağlı ilk tescil kaydı,

4B Hizmet bilgisi,

4B Tescil kaydı işlemleri yapılır.

Bağkur Affı 2022

Bağkur borç affı geçen yıl 7143 sayılı kanunla 1 Aralık 2021’den 1 Şubat 2022’ye kadar gündeme getirilmiş ve bundan yararlanmak isteyen vatandaşlar 1 Mart 2022’ye kadar ödeme imkanına sahip olmuşlardır. Borç yapılandırma fırsatları her yıl aynı tarihte sunulmaktadır. Sayfalarımızı sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek 2022 bağkur Affı veya 2022 bağkur borç yapılandırması hakkında bilgi alabilir, sunulan fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilere göre 2022 tahvil yeniden yapılandırması gündemde yer almıyor. Dilerseniz Bağkur ödemelerini kredi veya banka kartı ile tek işlemde yapabilirsiniz. Bağkur, Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde, belirli bir süre borcu olan vatandaşlara borç geri ödeme ve taksit ödemelerinde kolaylık sağlamak amacıyla hizmet vermektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.