SGK Nace Kodu Sorgulama ve Değiştirme 2022

04.05.2022
2
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
SGK Nace Kodu Sorgulama ve Değiştirme 2022

SGK NACE Kodu sorgulama internet üzerinden rahatlıkla yapılabilir. Vatandaşlar, SGK NACE kodu değiştirmek için ise; işletmenin bağlı bulunduğu vergi sicil servisine ulaşarak “NACE Kodu Değişiklik Talep Formu” aracılığıyla değişiklik talebini iletmektedir. SGK Nace kodu sorgulama ve değiştirme işlemi E devlet üzerinden yapılır mı? Sorusunun ve SGK Nace kodu 2022 yılı için ile ilgili tüm güncel merak edilenlere yazımızda yer verdik.

Nace Kodu Belirleme Yetkisi Kime Aittir?

NACE kodunu belirleme yetkisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne aittir. Oda ve borsa üyelerinin faaliyet kodları, mesleklerin ilgili yasal mevzuat ve hükümler çerçevesinde TOOBB tarafından belirlenir.

Nace Kodu Tehlike Sınıfı Ne Demek?

NACE Kodu, tehlike sınıfı, düşük, orta ve çok tehlikeli gibi başlıklara ayrılan şirketin işindeki risk düzeyini ifade eden kavramdır. NACE kodundaki rakamlar, şirketin iş alanında maruz kaldığı risk seviyesini gösterir. Şirketler farklı kategorilere ayrılmıştır.

Nace sorgulama işleminin nasıl yapılıdığını merak araştıran vatandaşlar Nace sorgulamak için çeşitli yollara yönelse de, SGK NACE kodu sorgulama işlemini internet üzerinden kolaylıkla yapabilmek için aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

  • İnternetten https://www.ito.org.tr/tr adresine girilir.
  • Ana sayfada yer alan ‘’Tescil İlan ve Kuruluş’’ sekmesine tıklanır.
  • Yeni sayfada yer alan ‘’Sicil kayıtları’’ sekmesine tıklanır.
  • İşlem ardından ‘’Sicil Kayıtları’’ başlığı ile bir liste içeriği ekranda görüntülenir.
  • Bu liste üzerinden aranılan ilgili firmanın ismi bulunup, karşısında yer alan ‘’firma detay’’ kutucuğuna tıklanır.
  • Ekrana gelen sayfada ise nace kodu görüntülenir.

NACE Kodu Sorgulama için tıkla

İnternetten Nace Kodu Değişikliği Nasıl Yapılır?

SGK nace kodu sorgulama işlemi haricinde değiştirme işlemi yapabilmek için aşağıdaki adımlar sırasıyla izlenmelidir:

  • İnternetten https://uyg.sgk.gov.tr/nacedegisikliktalep/Welcome.do adresine giriş yapılır.
  • Ekrana gelen tablo üzerine kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi girilip, ekranda bulunan güvenlik kodu ilgili kutucuğa yazılır.
  • Ardından ‘’giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
  • Ekrana gelen yeni tablo üzerinden ise nace koduna ilişkin yeni bilgiler seçilip, ‘’gönder’’ kutucuğuna tıklanır.

NACE Kodu Değiştirmek İçin Tıkla

Bu adımlardan sonra değişiklik talebi sisteme kaydedilir. İlgili yetkililer, şirketin yeniden oluşturulmuş kodla uyumlu bir iş kolunda faaliyet gösterdiğini doğruladıktan sonra değişikliği onaylar. Onaylandıktan sonra sistem aynı şekilde kaydedildiğinde Nace kodunun değiştiğini gösterecektir.

E-Ticaret Nace Kodu

E-ticaret nace kodu 47.91.14 olarak belirlenmiştir. E ticeret şirketleri bir nace kodu almalıdır. Bu kod ile yani perakende, radyo, televizyon, posta veya internet üzerinden gerçekleştirilen faaliyetler yasal prosedüre uygun olarak yürütülmektedir.

Vergi Levhasından Nace Kodu Nasıl Sorgulanır?

Vergi levhasında nace kodunu görüntülemek için, levhanın birincil faaliyet kodunun başlığının eşdeğeri kontrol edilir. Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen ve vergi levhası üzerinde belirtilen ana faaliyet kodu aynı zamanda şirketin nace kodudur.

6’lı Nace Kodu Nedir?

6 haneden oluşan nace kodu ve şirketin faaliyet kodudur. Kodun 6 hanesinin her birinin farklı anlamları vardır. İşyerinin yaptığı işi tanımlamak ve sınıflandırmak için 6 rakam kullanılır. SGK nace kodu sorgulama süreci ile öğrenilen bu kod, şirket sözleşmesi ile uyumlu olmak zorundadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.